UZAY

2019 Yazında bir fırlatma rampasına geliyor – Boeing Starliner


SpaceX’in Dragon’u, oyundaki tek ticari uzay aracı değil, Boeing’in Starliner’ı da bu yıl ilk defa mürettebatsız uçuş yapacak. Tıpkı Dragon gibi, Starliner de Ticari Ekip Programının bir parçası olarak NASA tarafından finanse ediliyor. Uzay aracı 2010'dan bu yana gelişme aşamasındadır ve şu anda tamamlanmak üzeredir. Bu blog yazısında Starliner'a daha yakından bakacağız – özel vatandaşların önümüzdeki birkaç yıl içinde uzaya uçabilecekleri araçlardan biri olduğu için!

Giriş

Starliner, Soyuz ve Dragon gibi bir kapsül uzay aracıdır. Uzay Mekiğinin yaptığı gibi kanatları yok. Bir roketin üstündeki uzaya fırlatıldı – bu durumda ULA (United Launch Alliance) tarafından yaptırılan Atlas V.

Atlas V

Atlas V roketi 2002'den bu yana faaliyet gösteriyor ve o zamandan bu yana neredeyse 80 kez başarıyla başlatıldı. Atlas V'nin ilk motoru tek bir kademeye sahip ve yana sağlam roket güçlendiricileri ekleyerek daha güçlü hale getirilebilir. Starliner başlatırken, Atlas V iki katı roket güçlendiricisi olacaktır. İlk aşamadaki yakıt harcadıktan sonra ilk aşama düşer ve üst aşama motoru çalıştırılır.

Mürettebat Modülü ve Servis Modülü

Temel olarak Starliner'da iki bölüm vardır: (1) Servis Modülünün (2) üstüne oturan Mürettebat Modülü. Mürettebat Modülü tam olarak budur – mürettebatın oturduğu ve Dünya'ya geri dönen tek kısım olduğu yer. Servis Modülü, uzay aracı manevrasının uzayda iken – doğru yörüngeye girmesini, ISS ile kenetlenmesini ve sabitlenmesini sağlar ve uzay aracını eve doğru yola yönlendirir.

Üst kubbe ve alt kubbe

Starliner'ın her iki bölümü de Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Boeing tesisinde üretiliyor. Mürettebat Modülünün üst ve alt yarıları (veya kubbeleri), ağırlığı azaltan ancak mukavemeti koruyan bir bal peteği deseni bırakmak üzere işlenmiş, geniş alan sınıfı alüminyum boşluklarından yapılmıştır. İki kubbe daha sonra 200'den fazla cıvata ile bağlanır. Oldukça mühendislik harikası.

Yedi oda

Starliner yedi kişiyi taşıyabilecek kadar büyük olsa da, ilk uçuşlar için dört ya da beş kişiyi taşıması daha muhtemel. Mürettebatın yapacak çok şeyi yok – modern bir uzay aracıyla beklediğiniz gibi – Starliner otonom bir araç olmasına rağmen, pilot için bir yedek olarak manuel kontroller var.

ISS'nin Görevleri

Uzay aracının birincil kullanımı (en azından başlangıçta), Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) profesyonel (ve birkaç özel) astronot sunmak olacaktır. ISS'ye cankurtaran botu olarak hizmet vermeye devam edecek ve mürettebat için aracı iade edecektir.

Paraşüt altında iade

Geri döndükten sonra, Starliner suya karşı karada Dünya'ya geri dönecek, bu Starliner'ın yeniden kullanılabilirliğine yardımcı olacaktır. Su inişinden sonra yeniden kullanılabilirlik mümkündür, ancak biraz daha zordur. Uzay aracı paraşüt ve büyük hava yastıkları ile yavaşlar.

Ve işte, evdesin!