Teknoloji

Amazon Lightsail VPS Nedir? 512M Cloud belleği yalnızca 3.5 $ / M ile alın


Herkes bunu biliyor Amazon AWS (Web servisleri) dünyanın en büyük bulut bilişim şirketlerinden biridir. 2016'da bir alt marka başlattılar “Lightsail“VPS host, biraz DigitalOcean, Vultr gibi ama anlaşılması ve dağıtılması yeterince kolay. Ve sonunda, iş ve insanların dikkatini çekmeye başladı. Şimdi Amazon Lightsail tam olarak ne ve Amazon AWS ana servislerinden ne kadar farklı?

Amazon Lightsail Nedir?

Aslında, Amazon Lightsail, Amazon AWS bulut bilişim servislerinin bir parçası olmakla birlikte, sabit sabit depolama ve bilgi işlem planlı aylık sabit bir ücret karşılığında standart Sanal özel barındırma hizmetlerimiz gibi.

Farklı web sunucularını veya WordPress gibi web uygulamalarını AWS bulutunda, birkaç fare tıklamasıyla kolayca dağıtmanıza olanak tanır ve Amazon Cloud ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Amazon Lightsail, geliştiricilere, küçük işletmelere, öğrencilere ve basit bir sanal özel sunucu (VPS) çözümüne ihtiyaç duyan diğer kullanıcılara AWS'ye başlamak için ucuz fiyatlarla ucuz bir yöntemdir. Lightsail, geliştiricilere, buluttaki web sitelerini ve web uygulamalarını dağıtmak ve yönetmek için bilgi işlem, depolama ve ağ kapasitesi ve yetenekleri sağlar.

Lightsail, Amazon'da örnek oluştururken çalışan ve çalışan yerel bir makinede sanal bir makine oluşturduğumuz şekilde çalışan bir Sanal makinedir.

Sanal makineler, SSD tabanlı depolama, veri aktarımı, DNS yönetimi ve aylık ucuz ve tahmin edilebilir statik IP dahil olmak üzere projenizi hızlı bir şekilde başlatmak ve çalıştırmak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar.

Amazon Lightsail sanal özel servisinin işlenmesi hakkında konuşursanız, Godaddy tarafından sağlanan VPS ve WHM / CPanel olmadan diğer baş isimlerle aynıdır. Noobs'un sıkıntısını en aza indirmek için, popüler uygulamaların hızlı bir şekilde kurulumunu sağlayan OS platformuyla birlikte bir yazılım galerisi sunar.

Böylece, Amazon Lightsail size aralarından seçim yapabileceğiniz şablonlar sunan sanal bir özel hizmettir. Boş bir işletim sistemi veya uygulamalarla önceden hazırlanmış ve bir düğmeye tıklanarak kullanıma hazır bir işletim sistemi seçebilirsiniz.

Amazon Lightsail ve Ec2 bulutu arasındaki fark nedir?

Amazon Lightsail ve Amazon Ec2 bulut bilişim arasındaki fark hakkında konuşursanız, EC2, Sanal Bulut bilişim sunucusunda Amazon tarafından temel olarak başka bir hizmet olan Elastic bilişim bulutu anlamına gelir. Ec2, ölçek büyütme modeline ve her şeyde tam kontrole ihtiyaç duyan işletmelere karşı daha meyillidir. Bir kullanıcı sabit bir aylık yerine saatlik kullanım esasına göre ücret alacaktır. Bu yaklaşım, CPU gücü, RAM, Depolama gibi Ec2 sürümümüze ek kaynaklar eklememize olanak tanır. Birden fazla sanal sunucuyu birlikte yapılandırmamıza, ağ yönetimi, güvenlik, kaynaklar, izleme, farklı Linux sunucu dağıtımını tercih etmemize olanak tanır. Standarttan minimal'e ve çok daha fazlasına sahip görüntüler… Yani, EC2'de kısaca, herhangi bir önceden tanımlanmış barındırma veya hesaplama paketiyle sınırlı değilsiniz.

İşte Amazon Lightsail VPS kurulumunu yapabileceğiniz seçenekler:

Amazon Lightsail'e kaydolduğunuzda, Örnek Oluşturma seçeneğine sahip bir ekran göreceksiniz, kurulumla ilgili daha fazla seçenek görmek için tıklamanız yeterli…

Amazon Lightsail örnek konumunuzu seçin

Bu bölüm, Amazon'un hangi veri merkezi konumunu sizin oluşturduğunuz örneği veya verileri barındırmak istediğinizi belirtir. Varsayılan olarak, ülkenize veya yakınınıza en yakın olanı seçecektir.

bölgeler:

  • Doğu Amerika Birleşik Devletleri (Kuzey Virginia)
  • Doğu Amerika Birleşik Devletleri (Ohio)
  • Batı Amerika Birleşik Devletleri (Oregon)
  • Kanada (Merkez)
  • Avrupa (Frankfurt, İrlanda, Londra, Paris)
  • Asya Pasifik (Bombay, Singapur, Sidney, Tokyo, Seul)

Amazon Lightsail için bir bölge seçin

İkincisi Lightsail için İşletim sistemi seçimi.

Bildiğimiz gibi, sunucu dünyasına iki tür işletim platformu hakimdir; biri Linux / Unix, diğeri ise Microsoft Windows.

Böylece, ihtiyacınıza göre birini seçin. Ancak, WordPress, LAMP yığını gibi popüler bir uygulamayı yüklemek istiyorsanız, o zaman sadece Linux'u seçmelisiniz; Windows altında SQL alacağınız için manuel olarak ne istersen yükleyebilirsiniz.

Microsoft Windows altında, Windowsail 2016 ve Windows Server 2012 platformları Lightsail'e yüklenebilir.

Lightsail'de Microsoft Windows sanal sunucusu

Oysa Linux'ta işletim sistemi Sadece bölümünden Amazon Linux, Ubuntu 16.04 ve 18.04, Debian 8.7 / 9.5; FreeBSD, OpenSUSE 42 ve CentOS 7.

Not: Seçtiğinizde Sadece işletim sistemi o zaman el ile ne istersen yükleyebileceğin yeni bir işletim sistemi elde edersin.

Özel virgintal özel sunucular için Linux veya Unix platformundan

Yüklemek için Amazon Lightsail'de mevcut olan uygulamalar

Diğer yandan, ne zaman seçersek UYGULAMALAR + OS seçenek, daha sonra sadece tek bir tıklama ile uğraşmaya başladığınız anlamına gelen Amazon Linux işletim sistemi ile önceden pişirilmiş uygulamalar elde ediyoruz. Bu yazıyı yazarken Linux platformunda kurulabilecek uygulamalar, Ubuntu'da WordPress, Multisite için WordPress, LAMP (PHP 7), Mode.js, Joomla, Magento, MEAN, Drupal, GitLab CE, Redmine, Mignx ve Plesk Hosting yığını idi.

Lightsail of Amazon'da yüklenebilecek en popüler uygulamalar

Script ve SSH

Sıradaki şeyler, örneğinizi bazı özel komut dosyalarıyla çalıştırmak istemeniz durumunda, Başlat komut dosyası ekleyin. Amazon tarafından oluşturulan varsayılan SSH anahtar çiftini değiştirme seçeneği ile birlikte.

Başlatma komut dosyaları ekle

Amazon Lightsail Instance boyutları / planları

Giriş seviyesi paket maliyetleri Ayda 3,50 dolar, içerir 512MB bellek, bir tek çekirdekli işlemci, bir 20 GB yarıiletken sürücü (SSD) ve Aylık 1 TB veriVultr Cloud VPS'de de aynı ucuz pakette bulunan aynı paket.

Kaynak tüketen bir web uygulamanız varsa, buna bağlı olarak mevcut Amazon hafif yelken planlarını kullanın.

  • 5 ABD Doları – 1 GB RAM / 1 vCPU / 40 GB SSD depolama / 1 GB Aktarma
  • 10 ABD Doları – 2 GB RAM / 1 vCPU / 60 GB SSD depolama / 1,5 TB Transfer
  • 20 ABD Doları – 4GB RAM / 2 vCPU / 80 GB SSD depolama / 2 TB Transfer
  • 40 ABD doları – 8GB RAM / 2 vCPU / 160 GB SSD depolama / 2,5 TB Transfer

Sanal özel sunucular için planınızı seçin

Amazon Lightsail'in kurulması Amazon'un geliştiriciler arasındaki varlığını genişletmeye devam etmesi mantıklı bir adımdı. Başlaması kolaydır, ancak ölçeklendirmeniz gerekirse, VPS sağlayıcılarının eşleştiremediği tüm AWS çözümlerinin ve ekosistemlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Amazon AWS'ye kaydolmak için kredi kartı gerekir, Lightsail'in bir aylığına ücretsiz denemesive Paypal desteklemiyor. Ücretsiz deneme gerçekten LightSail ile ticari bir amaç için hayata geçmeden önce ilk olarak tanımak için en iyi şey.

Amazon Lightsail Özellikleri:

1. AWS'nin gücünü ve güvenilirliğini tecrübe edin. Lightsail Sanal Özel Sunucular (VPS) saniyeler içinde dağıtılabilir ve sezgisel bir Lightsail yönetim konsolu veya API ile yönetilebilir.

2. Amazon Deniz Feneri API, uygulamayı genişletir veya harici bir uygulama ile entegre eder. Güçlü API

3. Her Lightsail sunucusu donatılmıştır SSD tabanlı yüksek performanslı kalıcı blok deposu.

4. Lightsail sunucusu AWS ağında yüksek hızda çalışıyorIP adresleri, DNS, güvenlik duvarları ve diğerleri dahil ağınızı kolayca güvenli bir şekilde yapılandırmanıza olanak sağlar.

5. Verilerinizi koruyun, sunucuları klonlayınve Lightsail anlık görüntüleri ile daha fazlası. Anlık görüntüleri ayda 0.05 ABD Doları / GB'lik bir fiyata alın ve yönetin.

6. Amazon Deniz Feneri yeni bir Lightsail örneği oluşturduğunuzda otomatik olarak kurulan bir dizi işletim sistemi ve uygulama şablonu sunar. Uygulama şablonları arasında WordPress, Drupal, Joomla !, Magento, Redmine, LAMP, Nginx (LEMP), MEAN, Node.js vb.

Amazon Lightsail'e bir kez katılabilir buradan ücretsiz deneme …

Not: Amazon web servislerine hiçbir şekilde bağlı değiliz ve bağlantı dahil tüm bilgiler sadece bilgi amaçlıdır…