Linux

APT PPA Deposundan Ubuntu, Debian veya Linux Mint Üzerine Oracle Java 14 (JDK14) Kurulumu


Oracle Java logosu

torpil Java 14'ü yayınladı. Bunu Pop! _OS, Linux Mint, Zorin OS, vb. gibi Ubuntu, Debian ve Linux dağıtımlarına yüklemek isteyenler Linux Ayaklanması Java PPA'sını kullanabilirler. Oracle JDK 14, Eylül 2020'de JDK 15'i izlemeden önce en az iki üç aylık güncelleme alacak.

Oracle Java 14, anahtar ifadeleri için Java dil desteği, JDK Uçuş Kaydedici verilerinin sürekli izlenmesi için yeni API'ler ve düşük gecikmeli Z Çöp Toplayıcı'nın macOS ve Windows'a genişletilmiş kullanılabilirliği dahil olmak üzere geliştirici verimliliğini artırmak için yeni özellikler içerir. Üç önizleme özelliği de bulunmaktadır: Örnekleme için Desen Eşleştirme (JEP 305), Kayıtlar (JEP 359) ve Metin Blokları (JEP 368).

Oracle Java 14 hakkında daha fazla bilgi için, bkz. duyuru yayınla ve sürüm notları.

Bunu yüklemenizi tavsiye etmiyorum, sadece ihtiyaç duyanlar için kullanılabilir hale getiriyorum. Oracle Java, Java 11 ile başlayan ve yalnızca geliştirme ve test için ücretsiz olarak indirmeye ve kullanmaya izin veren ticari bir lisans kullanır, ancak üretimde kullanmak için bir ücret ödemeyi gerektirir. Oracle Java yerine, açık kaynak kodlu JDK derlemelerini kullanabilirsiniz. AdoptOpenJDK Veya Zulu OpenJDK.

Bu Oracle Java 14 yükleyicisi, küçük değişiklikler ile Web Upd8 Java paketine dayanır (bu nedenle krediler orijinal yaratıcılarına gider) ve herhangi bir Oracle Java ikili dosyası içermez. Yerine, Oracle Java 14'ü otomatik olarak indirir, yükler ve isteğe bağlı olarak varsayılan Java olarak ayarlar (güncelleme alternatiflerini çalıştırır, JAVA_HOME ortam değişkeni vb.) Yalnızca 64 bit sürümler kullanılabilir.

Ayrıca bakınız:

APT PPA deposunu kullanarak Ubuntu, Debian, Linux Mint, Pop! _OS, Zorin OS ve daha fazlasına Oracle Java 14'ü (JDK 14) yükleyin

Kullanıcıların Oracle Java .tar.gz dosyasını manuel olarak indirmelerini ve PPA paketlerini kullanmadan önce sistemdeki bir klasöre yerleştirmelerini gerektiren aynı Linux Ayaklanması Oracle Java PPA'nın Oracle Java 11 yükleyicisinin aksine, Oracle Java 14 yükleyicisi otomatik olarak indirir Oracle Java 14, bu yüzden manuel olarak indirmenize gerek yok. Bazı durumlarda, otomatik indirmenin başarısız olması durumunda manuel olarak indirmeniz gerekebilir (bunun nedenleri bazı ağ ayarları, proxy veya güvenlik duvarı kısıtlamaları vb. Olabilir) ve aşağıda bununla ilgili talimatlar vardır.

Ubuntu'ya dayalı Ubuntu, Linux Mint, Pop! _OS ve diğer Linux dağıtımları: bir terminal açın ve Linux Ayaklanması Oracle Java PPA'sını eklemek ve 64bit için Oracle Java 14'ü (Oracle JDK 14) yüklemek için aşağıdaki komutları kullanın:

sudo add-apt-repository ppa:linuxuprising/java
sudo apt update
sudo apt install oracle-java14-installer

Debian temelli Debian ve diğer Linux dağıtımları (varsayılan olarak kullanılabilir add-apt-deposu olmadan) kullanıcılar: bir terminal açın ve Linux Ayaklanması Oracle Java PPA deposunu eklemek için aşağıdaki komutları çalıştırın ve Oracle JDK 14'ü yükleyin:

su -

echo "deb http://ppa.launchpad.net/linuxuprising/java/ubuntu focal main" | tee /etc/apt/sources.list.d/linuxuprising-java.list

apt-key adv --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com:80 --recv-keys 73C3DB2A

apt-get update

apt-get install oracle-java14-installer

exit

Bu, Oracle JDK 14'ü yükler. Önerilen paketleri otomatik olarak yükleyen Linux dağıtımlarında (Ubuntu gibi, ancak Linux Mint gibi), oracle-java14-set-default da kurulur. Bu paket, Oracle JDK 14'ü sisteminizdeki varsayılan Java sürümü olarak ayarlar (güncelleme alternatiflerini çalıştırır, JAVA_HOME ortam değişkeni vb.).

Bu paketin kurulumunu atlamak istiyorsanız, Oracle Java 14'ü --no-install-recommends, bunun gibi:

sudo apt install --no-install-recommends oracle-java14-installer

Ya da (örneğin Linux Mint üzerinde) için otomatik olarak yüklenmediği takdirde bu paketi yüklemek istiyorsanız, şunu kullanın:

sudo apt install oracle-java14-set-default

Yeniyi uygulamak için JAVA_HOME ortam değişkeni, oturumu kapatıp tekrar oturum açmanız gerekir.

Artık Oracle Java 14'ün Debian / Ubuntu'nuzda (ve Linux Mint, Pop! _OS, Temel İşletim Sistemi, Zorin OS, vb.) Varsayılan Java sürümü olmasını istemiyorsanız oracle-java14-set-default paketini kaldırın:

sudo apt remove oracle-java14-set-default

Oracle JDK 14'ü yükledikten sonra, aşağıdakileri kullanarak sisteminizde hangi Java sürümünün varsayılan olduğunu kontrol edebilirsiniz. java -version ve / veya javac -version. Oracle JDK 14'ü (14.0) yüklediğim sistemimden örnek:

$ java -version
java version "14" 2020-03-17
Java(TM) SE Runtime Environment (build 14+36-1461)
Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 14+36-1461, mixed mode, sharing)

$ javac -version
javac 14

Yükleyicinin indirememesi durumunda Oracle Java 14'ü manuel olarak indirme

Bu Oracle Java 14 yükleyicisinin Oracle JDK 14'ü indirememesi durumunda, ör. bu yükleyicinin otomatik olarak indirmesini engelleyen bir güvenlik duvarı, yönlendirici veya proxy'nin arkasındaysanız, Oracle JDK 14 .tar.gz dosyasını indirebilirsiniz. Oracle'dan, yüklemek istediğiniz bilgisayarda veya başka bir bilgisayardan. Yükleyici sürümüyle aynı Oracle Java 14 sürümünü indirmeniz gerekir!

İndirilen Oracle JDK 14 .tar.gz dosyasını /var/cache/oracle-jdk14-installer (yoksa bu klasörü kök olarak oluşturun), ardından oracle-java14-installer Yukarıda anlatıldığı gibi Linux Ayaklanması PPA'sından bir paket. Yükleyici, Oracle Java 14 .tar.gz arşivinin kendisini indirmeye çalışmak yerine, manuel olarak indirdiğiniz yerel sürümü kullanacaktır.

Oracle Java 14 lisansını manuel olarak kabul etme

Bu Oracle Java 14 yükleyicisini bazı otomatik komut dosyalarında kullanmak istiyorsanız, Oracle JDK 14 lisansını komutla manuel olarak kabul edebilirsiniz:

echo oracle-java13-installer shared/accepted-oracle-license-v1-2 select true | sudo /usr/bin/debconf-set-selections

Bu işe yaramazsa, şu komutu da deneyin:

echo oracle-java13-installer shared/accepted-oracle-licence-v1-2 boolean true | sudo /usr/bin/debconf-set-selections
Daha Fazla Göster
Kapalı