Linux

auto-cpufreq Linux İçin Yeni Bir CPU Hızı Ve Güç İyileştiricisidir


auto-cpufreq güç optimize edici

Otomatik cpufreq “İşlemden ödün vermeden pil ömrünü uzatmayı” amaçlayan Intel CPU'ları kullanan Linux dizüstü bilgisayarlar için yeni bir otomatik CPU hızı ve güç optimizasyon aracıdır.

Araç, CPU frekans ölçeklendirmesini, düzenleyiciyi (performans ve güç tasarrufu arasında geçiş yapar, bunlar varsayılan intel_pstate ölçekleme sürücüsü tarafından desteklenen tek 2 moddur) ve pil durumuna, CPU kullanımına ve sistem yüküne bağlı olarak turbo yükseltme durumunu değiştirir. Ayrıca bazı temel sistem bilgilerini gösterebilir, her çekirdek, sistem yükü ve pil durumu için CPU frekansını ve sıcaklığını izleyebilir.

Geliştiricisi, otomatik olarak cpufreq'in doğduğunu söylüyor çünkü CPU regülatörünü otomatik olarak ayarlayamıyorsunuz – performansa veya güç tasarrufuna ayarlayabilirsiniz, ancak pil durumuna, CPU yüküne veya sıcaklığa bağlı olarak bunlar arasında otomatik olarak geçiş yapamazsınız.

Şu anda auto-cpufreq yalnızca dizüstü bilgisayarlardaki Intel CPU'ları desteklemektedir (bu nedenle kullanmak için bir pil gereklidir). AMD desteği şu anda üzerinde çalışılmakta olup, gelecekte masaüstü ve sunucuları destekleme planları da bulunmaktadır.

Auto-cpufreq'in müdahale etmediğini belirtmek gerekir. TLP, Linux çalıştıran dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü uzatmak için kullanılan başka bir araçtır. Dolayısıyla, yüklediyseniz, herhangi bir sorun yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

İlgili: TLPUI, TLP Güç Yönetimi Aracı İçin Grafiksel Kullanıcı Arabirimi

auto-cpufreq'in 3 modu vardır. İle çalıştırın --monitor auto-cpufreq'in sisteminizde hiçbir şeyi değiştirmeden neleri değiştirebileceğini görme seçeneği. kullanım --live sisteminizde gerekli değişiklikleri yapmak için bu aracı almak için, ancak yeniden başlatana kadar, sisteminizin auto-cpufreq ile nasıl davranacağını değerlendirmenizi sağlar. Üçüncü ve son mod, auto-cpufreq arka plan programı ve systemd hizmetini yükleyerek değişiklikleri yeniden başlatmalarda kalıcı hale getirir --install bunun için.

Bir kez kullandığınızda --install seçeneğinin olup olmadığını görmek isterseniz, auto-cpufreq komutunu --log seçeneği.

Daha sonra auto-cpufreq arka plan programını ve systemd hizmetini kaldırmak istiyorsanız, auto-cpufreq komutunu --remove seçeneği.

Bu auto-cpufreq geliştiricisi tarafından oluşturulan ve aracı ve işlevselliğini gösteren bir videodur:

Bkz. auto-cpufreq proje sayfası daha fazla bilgi ve kurulum talimatları için. Ayrıca, geliştirici buradaki auto-cpufreq ile ilgili bazı soruları yanıtlar. Yayını yeniden düzenle.

Daha Fazla Göster
Kapalı