Linux

Belirli Uygulamalar İçin Farklı Bir GTK 3 Temasını Kullanma


Bu makalede, farklı bir GTK 3 temasının belirli uygulamalara (genel / masaüstü GTK teması dışındaki bir tema) nasıl uygulanacağı açıklanmaktadır.

Öyleyse neden tüm masaüstünüz için ayarlanan temadan farklı bir GTK3 teması kullanmak için bazı uygulamaları ayarlamanız gerekiyor? Bir uygulamanın belirli bir temayla göründüğü / kırıldığı gibi görünmediği durumlar vardır, ancak bu temayı Linux masaüstünüzdeki diğer uygulamalar için kullanmaya devam etmek istersiniz. Ya da belki belirli bir temayı yalnızca bir veya iki uygulama için kullanmayı tercih ederken, diğer uygulamalar için farklı bir tema kullanırken, örneğin; masaüstünüzdeki diğer tüm uygulamalar için hafif bir tema kullanırken metin düzenleyicilerini karanlık bir tema kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu ekran görüntüsünde, Tweaks Mint-Y temasını, Nautilus Canta temasını, Gedit Yaru-dark'u ve Eolie web tarayıcısını (Flathub'dan yüklenir) Plata temasını kullanır. Hepsi aynı anda çalışıyor.

Sana bir örnek vereyim.

Ubuntu 19.10 varsayılan olarak karışık açık ve koyu bir tema kullanır, ancak daha önceki Ubuntu sürümlerinde kullanılandan farklı: pencere başlığı karanlık, ancak menü çubuğu artık açık. Bu nedenle, varsayılan olarak koyu renk temaları kullanan Visual Studio Code, Atom veya Sublime Text gibi kod editörleri, her şey karanlık olmak üzere beyaz bir menü çubuğuna sahiptir.

Bu ayarı saklamayı tercih ederseniz (global GTK 3 temanız olarak karışık Yaru teması ve VS Kodu / Atom / Sublime Metni için koyu renk teması) ancak VS Kodu / Atom / Sublime Metin menubarını koyu renge çevirin; yerine bakmayın, Yaru-koyu temasını kullanmak için VS Kodu / Atom / Sublime Metni ayarlamak için bu makaledeki talimatları kullanabilirsiniz, diğer tüm uygulamalarda varsayılan karışık Yaru temasını kullanırken.

Bunları da beğenebilirsin: Ubuntu 19.10'da Yaru Temalı Koyu GNOME Kabuk Menüleri ve Diyalogları Nasıl Gidilir?

Bunun, herhangi bir GTK 3 uygulaması için uygulama temasını değiştirdiğini belirtmek önemlidir, ancak istemci tarafında dekorasyon kullanmayan uygulamalar için pencere dekorasyonları değişmeden kalır (genel GTK 3 temasını kullanmaya devam eder).

Bu, yerel uygulamalar ve Flatpak ve Snap paketlerinin yanı sıra, belirli bir uygulama için kullanmak istediğiniz tema Flathub / Snapcraft tarafından desteklendiği sürece çalışır (yan not olarak, Flatpak uygulamaları çok daha fazla üçüncü taraf temasını destekler) Snap'tan).

Küresel GTK3 temasından farklı bir temayla bireysel uygulama başlatmak

Her uygulama için varsayılan GTK temasının üzerine yazmak için, GTK_THEME çevre değişkeni, uygulamanın başlatılması sırasında bir uygulamanın değeri olarak kullanmasını istediğiniz temayı kullanın. Bunun gibi, böyle:

GTK_THEME= 

Değiştirmeniz gerekecek Temanın ismi ile (örneğin Tweaks uygulamasında gösterildiği gibi) ve yürütülebilir bir uygulama ile.

Uygulamayı özel bir temayla çalıştırmadan önce uygulamanın tüm çalışan örneklerini kapatmanız gerektiğini unutmayın. (arka planda çalışıyorsa, örneğin tüm çalışan Nautilus örneklerini öldürmek için onu öldürebilirsiniz): killall nautilus).

Bir örneğe bakalım. Tema olarak Yaru-dark ile Gedit'i başlatmak istediğinizi söyleyin:

GTK_THEME=Yaru-dark gedit

Veya diğer uygulamalar için belirlediğiniz temayı koruyarak, teması olarak Canta ile Nautilus'u (Dosyalar uygulaması) başlatın:

GTK_THEME=Canta nautilus

Ayarlamak istediğiniz temanın koyu bir değişkeni varsa, ancak ayrı değilse, şunun gibi karanlık bir tema kullanmak istediğinizi belirtin: GTK_THEME=theme-name:dark. Örneğin, bir uygulamanın Adwaita karanlık temasını kullanmasını sağlamak için (ayrı bir Adwaita-karanlık klasörüne sahip değil, ancak karanlık tema desteği vardır), bu uygulamayı şu şekilde başlatın:

GTK_THEME=Adwaita:dark 

Özel uygulamaları her zaman özel bir GTK 3 temasıyla başlatın

Belirli bir GTK 3 temalı (masaüstünüzün GTK temasından farklı olarak) bir uygulamayı başlatmak istediğinizde, uygulama menünüzde veya başlatıcınızda o uygulamanın simgesini tıkladığınızda yapmanız gereken budur.

Uygulamanın masaüstü dosyasını şuradan kopyalayarak başlayın: /usr/share/applications için ~/.local/share/applications. Masaüstü dosyasını doğrudan düzenlerseniz /usr/share/applications, her uygulama güncellemesinde masaüstü dosyasının üzerine yazılır, bu nedenle bunu tekrar yapmanız gerekir. Ancak masaüstü dosyasını kopyalayarak ~/.local/share/applications, değişiklikler güncellemelerle devam eder (ve yalnızca kullanıcıyı etkiler).

Ardından, uygulama masaüstü dosyasını açın (içinde bulunan ~/.local/share/applications) Gedit gibi bir metin editörü ile başlayan satır (lar) ı arayın. Exec=ve hemen sonra = eklemek env GTK_THEME= ardından bir Space. değiştirmek Temanın adıyla (örneğin, Tweaks uygulamasında gösterildiği gibi), ancak başka hiçbir şeyi değiştirmeyin.

Örnek. Masaüstünüzdeki diğer tüm uygulamalar için farklı bir tema kullanırken VS Kodunu, tema olarak Yaru-dark'u kullanmaya zorlamak istediğinizi varsayalım. Bu durumda, kopyalayın. code.desktop -den dosya /usr/share/applications için ~/.local/share/applications/, aç code.desktop Bir metin düzenleyiciyle bu yeni konumdan Exec hat.

Orijinal VS Code masaüstü dosyası (code.desktop) aşağıdakilere sahiptir: Exec hat:

Exec=/usr/share/code/code --unity-launch %F

VS Kodunu Yaru-dark temasını kullanmaya zorlamak için düzenledikten sonra bu satır şöyle olur:

Exec=env GTK_THEME=Yaru-dark /usr/share/code/code --unity-launch %F

Uygulamada birden çok varsa Exec satırlar (örneğin, uygulama masaüstü dosyası, uygulama simgesini sağ tıklattığınızda görünen masaüstü işlemleri için destek sağlıyorsa), her biri için bunu yapın.

Özel bir temayla çalıştırmadan önce uygulamanın tüm çalışan örneklerini kapatmayı unutmayın!

üzerinden r / Ubuntu (U / manyfacedgodd)

Daha Fazla Göster
Kapalı