Linux

BleachBit Sistem Temizleyici 4.0.0 Sürümü Python 3 için Destek Ekler


BleachBit sistem temizleyici

BleachBit Son olarak Python 3 için destek ekleyerek 4.0.0 yayınlandı. Yeni sürüm ayrıca bir Discord temizleyici ekliyor, Google Chrome, Firefox ve Opera temizleyicilerini geliştiriyor, Fedora ve openSUSE Tumbleweed için paketler getiriyor ve daha fazlası.

BleachBit, dosyaları parçalamak ve boş disk alanını silmek için ekstra gizlilik seçeneklerine sahip ücretsiz ve açık kaynaklı bir sistem temizleyicisidir. Windows ve Linux’ta çalışan uygulama, Firefox, Google Chrome / Chromium, Opera, Safari vb. Web tarayıcıları için web önbelleğini, çerezleri, URL geçmişini, geçici dosyaları ve günlük dosyalarını kaldırabilir ve önbelleği ve geçici sık kullanılan uygulamalar için dosyalar.

Araç, diskte yer açmak için kullanılmayan yerelleştirme (dil) dosyalarını kaldırmak için de kullanılabilir.

2.3 sürümünde, aynı zamanda saman (APpMenu’dan Chaff Yap’ı seçin), BleachBit’in dijital adli tıp ile karıştırılması için dosyalar oluşturmasını sağlayarak uygulamayı özel verileri korumada daha da iyi hale getirir.

BleachBit, kullanıcı arayüzü için, Ekim 2019’da başlık çubuklarıyla geri döndüğü GTK + 3’ü kullanıyor ve hem karanlık hem de açık temaları destekliyor.

En son BleachBit 4.0.0 sürümü için, uygulama Python 2 yerine Python 3 üzerinde çalışacak şekilde güncellenerek Python 2’nin artık kullanılamadığı modern Linux dağıtımlarında çalışmasını sağladı 1 Ocak 2020’de ömrünün sonuna ulaştığı için.

Yeni sürüm ayrıca Discord için yeni bir temizleyici ekliyor ve Google Chrome (artık IndexDB’yi de temizliyor), Firefox (temiz çerezler ve geçmiş), Opera ve gPodder temizleyicilerini geliştiriyor.

Bu sürümde de Linux’a özgü bazı iyileştirmeler var. Uygulama artık dnf paket önbelleği (dnf autoremove), temizliği apt önbellek (apt autoremove) artık ne kadar alanın temizlendiğini bildiriyor ve artık Fedora ve openSUSE Tumbleweed için indirilebilecek BleachBit paketleri var. Eski Linux dağıtımlarında VLC’yi temizlemek için birkaç düzeltme ve temizleme yapılırken açılan bildirimler için bir düzeltme de vardır.

BleachBit 4.0.0’da daha fazla değişiklik:

 • Temizlerken uygulama penceresinin yanıt hızını artırın
 • Tanılama penceresinde kopyalama düğmesini düzeltme
 • Uygulama penceresinin görünmemesini veya kaybolmamasını düzeltme
 • Temizleme VLC’sini düzeltin
 • Üzerine yazma açık etkinleştirildiğinde özel klasörlerin temizlenmesi düzeltildi
 • Windows 10:
  • İsteğe bağlı açık ve koyu temalar ekleyin
  • Winapp2.ini dosyasında Microsoft Edge için temiz adlar ekleme
  • Düzeltme: Bir Sürücüyü Sildikten Sonra Dosyalar Artık Kaldı

BleachBit sistem temizleyicisini indirin

Ne yaptığınızı / seçtiğiniz seçeneklerin tam olarak ne olduğunu bilmiyorsanız, BleachBit’i kullanırken, özellikle kök olarak çalıştırırken dikkatli olmanız gerektiğine dikkat etmek önemlidir! Geçmişte BleachBit’in bazı kullanıcılar için sistemi kırdığı bazı yorumları okudum, ancak kişisel olarak hiç sorun yaşamadım.

BleachBit Linux ve Windows için kullanılabilir (komut satırı modunda macOS’ta da çalışır – onu kaynaktan çalıştırmanız gerekir). İndirme sayfası, Windows ve Linux için ikili dosyalar (CentOS, Debian, Fedora, Linux Mint, Ubuntu ve openSUSE Leap / Tumbleweed için DEB’ler ve RPM’ler) sunar. Ubuntu 20.04 için DEB yokken, Ubuntu 19.10 DEB paketi Ubuntu 20.04 masaüstümde sorunsuz çalıştı.

Linux İsyanı’ndan Linux’ta disk alanı boşaltmanın diğer yolları:

Daha Fazla Göster
Kapalı