WEB TEKNOLOJİ

Blockchain BT Endüstrisinde Fikstür mü? | Ağ Wrangler


Des Nnochiri tarafından

Temel olarak, işin doğası, tedarikçi, ortaklar ve müşterilerle değer alışverişinde bulunan farklı şirketlere iner. “Değer” derken malları, hizmetleri, parayı ve verileri kastediyoruz. Bu, herhangi bir işletmenin temel temelidir ve kar elde etmek ve hayatta kalmak için bunu etkin bir şekilde yapmak zorundadır.

Her değişim bir işlemdir. Bir işlemin başarılı olması için, ticari değiş tokuşa katılan her iki tarafça da hızlı, kesin ve kararlaştırılmış olması gerekir. Bu, Blockchain'in içeri girme potansiyeline sahip olduğu yerdir. Blockchain, daha fazla işlemi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmenin, potansiyel olarak iş için daha büyük kazanç sağlamanın bir yolunu sunar.

Bununla birlikte, teknolojik olarak gelişmiş dünyamızda, artık blockchain'in karşılaştığı birçok farklı zorluk var. Birçok yatırımcı, bankacılık ve oylama da dahil olmak üzere, günlük yaşamın birçok alanında olumlu yönde devrim yaratabilecek bir şey olacağına söz veriyor. Ancak blockchain teknolojisi hala gerçek potansiyeline ulaşmadan önce çok uzun bir yol kat ediyor.

Bu haftanın yazısı, teknolojinin onlara karşı dayanabilmesi için blok zincirinin şu anda karşı karşıya olduğu en acil sorunlardan bazılarına ve eğer gerçekten de blok zincirinin burada kalmasına bakar.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Bitcoin fenomeninin finansal dünyayı fırtınayla ele geçirmesinden bu yana, blockchain birçok çevrede sıcak bir konu olmuştur.

Blockchain, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini mümkün kılar. Teknoloji, esasen, verilerin herhangi bir şekilde manipülasyonunun tüm taraflara hemen göründüğü bir işlem sürecinde tüm adımların kaydını tutan merkezi olmayan bir halka açık defterden oluşmaktadır. Blockchain’in ana satış noktaları, merkezi bir otorite eksikliği (banka gibi), buna rağmen güvenliği ve şeffaflığı.

Bu son iki nokta, güvenlik ve şeffaflık, blok zinciri finans sektörü dışında faaliyet gösteren şirketler için cazip kılıyor ve birçoğu şimdi kendi işletmelerini daha güvenli ve şeffaf hale getirmek için kullanmanın yollarını ortaya koymaya başlıyor.

Zincirdeki her veri bloğu işlemdeki tek bir adımı temsil eder ve karma olarak bilinen karmaşık bir alfasayısal anahtarla işaretlenir. Karma, geçerli blok ve öncekiler hakkında bilgiler içerir. Herhangi biri verileri manipüle etmeye çalışırsa, karma değerinde önemli ve hemen görünen bir değişikliğe neden olacaktır.

Blockchain'e güvenliğini ve teknolojiyi bir dizi sektördeki birçok kuruluşa çekici kılan bu şeffaflıktır.

Yine de, iş dünyasında blockchain ana akım olma yolunda duran birçok zorluk var.

Nitelikli Blockchain Profesyonelleri Nadirdir

Blockchain, yeni bir teknoloji alanı olduğu için, blokajlamanın ne olduğunu ve bunun nasıl iyi yapılacağını gerçekten anlayan çok sayıda yetenekli işletme düzeyinde yazılım geliştiricisi yoktur. Bu, birçok şirketin ilgi çekici ve dönüştürücü blok zinciri tabanlı uygulamalar geliştirmesini engelleyen bir şeydir.

Yeni bir iş piyasası raporu Janco Associates – düzenli endüstri araştırmaları yapan bir yönetim danışmanlığı şirketi – blockchain profesyonellerinin özellikle personel ve orta yönetici pozisyonları için yüksek talepte bulunduğunu tespit ediyor.

“2019'un ilk üç ayında oluşturulan 20.600 yeni BT işiyle pazar çok dar” dedim Janco Associates CEO'su M. Victor Janulaitis. “Beceri sıkıntısı var. Bazı projelerde, personel yetersizliği nedeniyle kilit erken referans tarihleri ​​eksik. Pek çok blok zincir ve ERP pozisyonu dolmadan kalmaya devam ediyor ve bazı kuruluşlar bu pozisyonlara yönelik yıpranma oranlarında bir artış görüyor. ”

Computerworld, 2018 yılında,% 316'lık bir büyüme oranı olan Burning Glass Technologies şirketi veri analizine göre, blok zinciri becerileri için toplam iş açılışının 12.006'ya çıktığını bildirdi. Blockchain gerçekten hayatlarımızda ve işlerimizde devrim yaratacaksa, bu pozisyonların hızlı ve doldurulması gerekir.

Blockchain ve Para

Blockchain teknolojisinin sıkça belirtildiği bir eleştiri, yoğun hesaplama gücüne dayandığı ve verimli çalışması için çok fazla elektrik gerektirdiği gerçeğidir. Blockchain, ağın ilerlemesini sağlamak için birden fazla sunucuya sahip devasa bilgisayar kuleleri kullanır ve bu ucuz değildir.

İşletmeler, blockchain teknolojisini kullanarak gelen harcamaların buna değip değmeyeceğine karar vermek zorundadır. Blockchain, şirketin bütçesinde bir tahliye görevi görüyorsa, kullanmaya devam etmelerine değer mi? Birçok şirket, daha ucuza alternatifler buluyor, bu da blok zinciri ile daha büyük resmin dışına itiyor, bir kez daha soruyu yalvarıyor: Burada kalıp zincir mi kalıyor?

Blockchain ve Suçluluk

Blockchain teknolojisinin anonim doğası, siber suçlulara ve bilgisayar korsanlarına hitap eden bir şeydir. Blockchain'in dayandığı ağın doğası merkezden uzaktır, bu da gerçek kimliğinizi kimsenin bilmediği anlamına gelir.


Blockchain, para ve insanların kişisel verilerini içeren ticari işlemleri yapmak için kullanıldığında özellikle sorunlu hale gelir.

Bu, liderlerin işleri için sistemi kullanmadan önce iki kez düşünmelerini sağlıyor. Blockchain'e bağlı böyle olumsuz bir üne sahip olması, yalnızca saygın işletmelerin kendisiyle ilişkilendirilmekten kaçınmaya çalışmaktan kaçınmaları doğaldır ve elbette kendilerini para veya bilgilerin çalınması potansiyeline açmak istemezler.

Son düşünceler

Blockchain, hem kamu hem de özel sektörde son derece etkili olma potansiyeline sahip bir şeydir, ancak büyük soru işaretleri hala üzerinde duruyor. Bunlar yakında cevaplanmazsa, teknolojinin yakında geçmişte kaldığı anlamına gelebilir.