UZAY

Boeing Starliner – Lansman İlerlemesi

[ad_1]

Boeing Starliner – Lansman İlerlemesi

Bu yılın başlarında yazdığım gibi, Boeing Starliner uzay aracı profesyonel ve özel astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) götürmek için geliştiriliyor ve tamamlanmaya yaklaşıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'na mürettebatsız test uçuşu çok yakında – 20 Aralık kesin. Bu, 2020'de (bu test iyi giderse) gerçekleşmesi gereken uçan astronotlara giden yolda uzun zamandır beklenen bir kilometre taşıdır. Bu test uçuşu, profesyonellerin yanı sıra özel astronot olarak uçan özel vatandaşların olasılığını her zamankinden daha yakın hale getiriyor.

Test uçuşunun beklentisiyle, aşağıda bu yılki önemli başarıların kısa bir incelemesi var.

Paraşüt Düşme Testi

25 Haziran 2019, paraşüt iniş sisteminin güvenli bir iniş sağlayabileceğini gösteren beşinci ve son düşme testini işaret etti. Sistem normalde üç paraşüt içerir, ancak üçüncüsü, sistemin sadece iki paraşütle çalıştığını göstermek için bu son test için devre dışı bırakılmıştır.

Tampon iptal testi

4 Kasım 2019, lansman iptal motorlarının lansman sırasında herhangi bir acil durumda mürettebat kapsülünü roketten güvenli bir şekilde ayırabildiğini başarıyla gösteren dramatik ped iptal testini işaretledi. Sistem dört güçlü motor kümesi, bir dizi ayrım ve iniş paraşütlerinin ve iniş hava yastıklarının yerleştirilmesini içerir.

Rollout ve roket çiftleşmesi

Ve son olarak, 21 Kasım 2019'da, test uzay aracı, şu anda 20 Aralık 2019 için planlanan test uçuşu için hazır Atlas V roketinin üzerine yerleştirildi. Birkaç hafta önce başarıyla bir araya getirilen uzay aracı ve servis modülü yuvarlandı Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ndeki uzay aracı fabrikasından çıktı ve fırlatma rampasından birkaç yüz metre uzaklıkta dikey montaj binasına taşındı ve burada roketin üzerine kaldırıldı.

Lansman günü elbisesi provası

6 Aralık'ta Starliner, roket ve uzay aracının fırlatma alanına götürüldüğü ve başarıyla yakıt verildiği fırlatma günü elbise provasını tamamladı.

Test uçuşu ile ortaklarımıza Boeing'de başarılar diliyoruz![ad_2]