Teknoloji

Bugünün dünyasında çevrimiçi ve mobil bankacılıkta güvende olmak için en iyi 10 ipucu


Online ve mobil bankacılık ile para gönderme ve alma günümüzde her zamankinden daha kolay. Ancak bir şey kolay olduğunda, görevi yerine getirebilecek tek kişi siz değilsiniz ve aynı şey çevrimiçi veya mobil bankacılık için de geçerli. Hatta bazı insanlar cep telefonlarında internet bankacılığını güvenli bir şekilde istemekle sonuçlanabilir! Mobil bankacılık hayatınızı kolaylaştırmış olsa da, çevrimiçi veya mobil bankacılık ile ilgili herhangi bir hizmeti kullanırken dikkatli olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Dijital ayak izlerini bıraktığı için çevrimiçi olarak herhangi bir faaliyette bulunduğunuzda kuşkusuz dikkatli olmalısınız, ancak bariz nedenlerden dolayı çevrimiçi finansal işlemlerde her zaman bir adım öne geçmelisiniz.

Çevrimiçi veya mobil bankacılık söz konusu olduğunda, her zaman ve sonrasında birçok dolandırıcılık yaşanıyor ve çoğu durumda, kullanıcılar banka yetkilileri yerine dolandırıcılıklardan daha fazla sorumludur. Bu yüzden, burada güvenli bankacılık için en iyi 10 ipucunu paylaşacağım, bu da sonunda çevrimiçi bankacılık kolaylığının tadını çıkarmanıza ve aynı zamanda güvende olmanıza yardımcı olacak. Bu adımların ardından burada bahsedeceğim, herhangi bir roket bilimi olmadığı ve çevrimiçi işlemleri yaparken ve çevrimiçi bankacılık portalınıza giriş yaparken noktaları göz önünde bulundurmanız yeterlidir.

Bu yüzden, baskın etrafında atmadan, en iyi 10 internet bankacılığı güvenlik önlemi ve mobil bankacılık güvenliği ipucu ile başlayalım.

OTP'leri ve diğer kimlik bilgilerini asla paylaşma

OTP'leri ve diğer kimlik bilgilerini asla paylaşma

Tıpkı e-posta adresinizi veya Facebook hesap şifrenizi hiç kimseyle paylaşmadığınız gibi, banka hesap bilgileriniz için de aynı kurallara uyun. Kullanıcı adınız ve şifreniz ya da diğer ilgili kimlik bilgileriniz, bugünlerde banka hesabınızın anahtarlarıdır ve fiziksel anahtarlarınızı sakladığınız kadar güvenli tutmaları gerekir.

Bankacılık makamları, OTP'lerinizi telefonla veya SMS yoluyla paylaşmamanızı söylemeye devam ediyor, çünkü OTP, bir çevrimiçi işlemi tamamlamak için son yetkilendirmedir. Dolayısıyla, bankadan biri gibi davranan bir numaradan hileli bir arama yapsanız bile, OTP'yi asla paylaşmayın.

Kimlik bilgilerini girerken sanal klavyeyi kullanın

Sanal klavyeyi kullanın

Yüklemekte olduğunuz her bir tarayıcı eklentisinin gizlilik politikaları hakkında bir sekme tutmanın mümkün olmadığını biliyorum, çünkü bazıları sizin vuruşlarınızdan zaten habersiz bir şekilde pratik yapmadığınız bilginiz olmadan toplanıyor olabilir. Çoğu eklentinin yapmadığı gibi panik yapmayın. Ancak korunma tedaviden daha iyidir.

Çevrimiçi bankacılık bilgilerinize girmek için fiziksel klavyeyi kullanmak yerine, işletim sisteminiz tarafından sağlanan sanal klavyeyi daha iyi kullanın. Alternatif olarak, işletim sisteminizde sanal klavye programını bulamazsanız, çevrimiçi bankacılık web sitenizin giriş sayfasında bulunan sanal klavyeyi bile kullanabilirsiniz.

Yazılım veya donanım tabanlı keylogger'ların hiçbiri sanal klavyeyle yapılan tuş vuruşlarını kaydedemez; bu işlem, çevrimiçi işlem yaparken hem kimlik bilgilerinizi hem de diğer tüm tuş vuruşlarını güvende tutar.

Tarayıcı gizli modunu kullanın

Tarayıcı gizli modunu kullanın

Tarayıcı eklentilerinin aynı sorununa bakıldığında, tarayıcı eklentilerinizin sunucularına ne tür bilgiler gönderdiğini veya bilginiz dışında yerel olarak tutulduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Favori tarayıcınızın gizli modunu veya InPrivate göz atma özelliğini kullanmak, bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Tarayıcı eklentileri veya uzantıları, tarayıcı gizli modunda varsayılan olarak devre dışıdır ve bu nedenle, yalnızca elde ettiğiniz şey, tarayıcınız, bankanızın web sitesi ve kendinizdir. Gizli modda bazı eklentilere erişim izni vermiş olmanız durumunda, çevrimiçi bir işlem yapmadan önce tarayıcının gizli modundaki eklentiyi devre dışı bırakmak için çok az çaba sarf edin.

Ayrıca, etkinliğinizi belirsiz bir şekilde izlemeyen ve uygun güvenlik sunan iyi bir tarayıcı kullanmanızı öneririm. Çevrimiçi işlemler yapmak için Mozilla Firefox, Google Chrome, Edge, Opera ve iyi bilinenleri kullanmayı deneyin; bunun yerine Chromium, Mozilla, vb.

Görmek: Nasıl Chrome güvenli modda veya gizli modda açılır

Çevrimiçi işlemler yapmak için kendi cihazınızı kullanın

Bir kamu bilgisayarında ya da sizin olmayan bir bilgisayarda tam olarak ne olduğunu öğrenmek imkansızdır. Üzerinde tam olarak ne olduğunu zaten bildiğiniz için, çevrimiçi cihazlarınızı kendi cihazlarınızdan daha iyi yapın. Ofisinizdeki bir bilgisayar, siber kafe ve diğer yerler, aynı zamanda birkaç kişi tarafından kullanılır ve yaptıkları işler, kullandıkları uygulamalar ve eklentiler kişisel verilerinizi yakalamak için bir araç olarak kullanılabilir.

Bu tür bilgisayarlar güvenlik açıkları açısından düzenli olarak kontrol edilmediğinden, bazı kötü adamlar, hassas verilerinizi ele geçirmek ve yalnızca banka hesabı bilgilerinizi almak amacıyla kötü amaçlı yazılımlar ve zararlı programlar bile sağlayabilirler.

Mümkün olduğunda cüzdan servislerini kullanın.

Sadece bir durum düşünün. Bir ödeme yapmanız gerekiyor, ancak satıcıya güvenmiyorsunuz. Böyle bir durumda, PayPal, Paytm gibi bazı cüzdan servislerini kullanarak ödeme yapmanızı önereceğim.

Hile ile bir taşla iki kuş öldürebilirsin. Ödediğiniz ürünü veya hizmeti alamazsanız, satıcıyı yöntemle ödeme toplamasını durdurabilecek bir dolandırıcılık olarak işaretleyebilirsiniz. Satıcının banka hesap bilgilerinizi görmesini istemiyorsanız, bir cüzdan servisi kullanmak da aynı şekilde size yardımcı olabilir.

Ekstra kullanışlı bilgi! Satıcı bir ödeme ağ geçidi üzerinden para topluyorsa, banka hesap bilgileriniz zaten güvenlidir ve ödeme yaptığınız ürünü veya hizmeti alamazsanız, ödemeyi yaptıktan sonraki birkaç gün içinde bir şikayeti kaydettikten sonra geri ödeme alabilirsiniz. ödeme.

En son güncellemeleri ve güvenlik yamalarını yükleyin

Şimdi, bu akılda tutmaya değer bir nokta. İşletim sisteminiz için her zaman en son güncellemeleri ve güvenlik yamalarını yüklemeniz veya ödeme yapmak için en son uygulamaları ve tarayıcıları kullanmanız istenir. Nüfuz bırakma test uzmanları tarafından yeni güvenlik açıkları neredeyse düzenli olarak keşfedildi ve geliştiriciler bu güvenlik açıklarını daha sonraki güncellemeler ile düzeltiyor.

En son güncellemeleri yüklemezseniz, bilgisayar korsanları eski güvenlik açıklarından yararlanabilir ve sizin adınıza ödeme yapmak için gereken ayrıntıları ele geçirebilirler. Bazen, bankanız, cüzdan servis sağlayıcınız veya dolandırıcılık sigorta şirketiniz çevrimiçi işlem yaparken en son uygulamaları ve güvenlik düzeltme eklerini kullanmazsanız size yardımcı olabilir.

Bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımlara dikkat edin veya iyi bir virüsten koruma programı kullanın

İyi ve saygın bir antivirüs programına sahip olmak, mutlaka ücretli bir program değildir, bilgisayarınızın gizliliğini sağlamak için atılmış bir adımdır. Virüsten koruma yazılımınız her zaman bilgisayarınızda yüklü olan programlarda bir sekme tutacaktır ve şüpheli davranışları gösteren belirli programları otomatik olarak engelleyecektir.

PC'ye yönelik virüsten koruma programlarının çoğu, çevrimiçi işlemler yaparken tarayıcıya ek kısıtlamalar getirmek için kendi güvenli bankacılık modları veya bu tür herhangi bir şeyle gelebilir. Bu mevcut olmasa bile, bir virüsten koruma programı kesinlikle PC'nizin güvenliğini artırır. Ancak, bir Android cep telefonu veya tablet kullanıyorsanız, virüsten koruma yazılımı kullanmak, ekstra gizlilik için hiçbir şeyi değiştirmeyecektir.

Şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirin

E-posta ve sosyal ağ şifrelerinizi düzenli aralıklarla değiştirmeniz istendiği gibi, banka hesabınızla, ATM pinlerinizle vb. İlişkili şifreyi de düzenli aralıklarla değiştirmeniz gerekir. Bankanız aynı şeyi yapmanızı da önerecektir, çünkü bu işlem otomatik olarak çalışan bir oturumu kapatır; bu, daha önce kamuya açık bir bilgisayardan banka hesabınıza yanlışlıkla giriş yaptıysanız yararlı olabilir.

Banka hesap şifreleriniz ve ATM şifreniz dahil her 3 ayda bir şifrelerinizi değiştirme alışkanlığınızı kullanın ve bu en iyi uygulamadır. Ayrıca, birisinin giriş bilgilerinizi elinde tuttuğundan şüpheleniyorsanız ya da kimlik bilgilerinizi şüphesiz kötü bir uygulama olan biriyle paylaştığınızdan şüpheleniyorsanız şifreyi hemen değiştirmelisiniz.

İşlem yapmak için URL’ye yakından bakın

Kimlik avı, kişisel veri toplamanın en yaygın ve eski okul yöntemlerinden biridir ve dikkatli olmazsanız hassas banka hesap verilerinizi yakalamak için de kullanılabilir. Kimlik avı konusunda bilginiz yoksa, bilgisayar korsanları, çok yakın görünen veya orijinal web sayfasına benzeyen bir sayfa oluşturur.

Ayrıntıları girdiğinizde, daha sonra hesabınıza giriş yapmak için kullanılabilecek bir veritabanına gider. URL’leri yakından incelemek, phishing sayfalarını aşmanıza yardımcı olabilir ve bu nedenle, çevrimiçi işlem yapmak için bankanızın yetkili web sitesinde olduğunuzdan emin olmalısınız. Bankacılık işlemlerini yaparken, URL'den önce asma kilit simgesiyle URL'nin güvenli olduğundan emin olun.

Bankanızın web sitesini bilmiyorsanız, herhangi bir rasgele web sitesinde işlem yapmaya başlamadan önce bazı arama motorlarında arama yaparak bankanıza başvurun. Mobil bankacılığı kullanmak isteseniz bile, işlem yapmak için bankanızın yetkili uygulamasını öğrenin.

Genel Wi-Fi ağlarını kullanmayın

Açık veya halka açık Wi-Fi ağları bugünlerde birçok yerde bolca bulunmaktadır ve yarardan çok zarar vermektedir. Hiçbir zaman halka açık veya Wi-Fi ağlarına bağlanmamanızı tavsiye ederim. Ancak, acil olarak herhangi bir işlemi yapmanız gerekirse, bunun yerine mobil verilerinizi kullanın.

Genel veya açık Wi-Fi ağları, ziyaret ettiğiniz web sitelerini izleyebilir ve ağ üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız her paketi arayabilir. Banka hesabınızın kimlik bilgilerini bu paketlerden bulsanız da, pastanın bir parçası değildir, ancak zaten alternatifleriniz varsa, neden bir şeye adım atın.

Herhangi bir seçeneğiniz yoksa, tüm trafiğinizi şifreleyen güvenilir bir VPN bile kullanabilirsiniz, ancak bunu havaalanında, tren istasyonunda vb. Gibi halka açık ancak güvenilir ağlarda yapmanızı tavsiye ederim.

Bonus bir – İşlem yapmak için güvenli bir yer bulun

Halka açık bir yerdeyken çevrimiçi işlem yapmamaya çalışın. Gününüzün çoğunu işiniz için evinizden geçirirseniz, işlemlerinizi kamuya açık yerleri görmezden gelebilmeniz için işleminizi makul bir şekilde planlayın. Halka açık bir yer arkanızda işlem yapmak için iyi değildir, çünkü kötü niyetli bir kişi, banka hesabınızın anahtarı olan kimlik bilgilerinizi görebilir ve günümüzde de işlem yapmak için kullanılabilir. Acil bir işlem yapmanız gerekirse, etrafta kimsenin olmadığı özel bir yer bulmayı deneyin ve işleminizi sorunsuz bir şekilde tamamlayın. İşlem yaparken telefona bakan birinin sorununu çözmek için, telefonunuz için böyle bir ekran koruyucu varsa, bir gizlilik ekran koruyucusu bile kullanabilirsiniz.

Ek olarak, çevrimiçi bankacılık kimlik bilgilerinizi korumak, otomatik oturum açmayı devre dışı bırakmak ve banka hesabınıza çevrimiçi veya çevrimdışı olarak göz atmak için güçlü bir parola kullanmak, eğer sık ​​sık işlem yapmazsanız, bonus internet bankacılığı güvenlik önlemleri almak için bazı önlemler alın.

Online bankacılık için ipuçları size yardımcı oldu umarım. Herhangi bir başka büyük çevrimiçi bankacılık güvenlik önlemini takip ediyor musunuz? Aşağıda aynı yorum yapmaktan çekinmeyin.

Diğer Faydalı Kaynaklar: