Teknoloji

Centos sunucusu vs Ubuntu sunucusu? Bu iki Linux arasındaki fark


Sanal sunucu satın almak veya kendi ayarlarınızı yapmak için bazı planlarınız var, ancak hangi Linux dağıtımını kullanacağınıza karar veremiyor musunuz? Hepimiz bu tür sorunları yaşadık. Özellikle Linux dağıtımları söz konusu olduğunda, çevrimiçi alan farklı dağıtımlarla ve aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli lezzetlerle dolu olduğundan. Ancak, bunlardan birini seçmek, insanların akıllarını baştan çıkarmasına neden olabilir. Ancak, ticari alandaki sunucu için iki büyük Linux dağıtımı vardır: CentOS ve Ubuntu. Ancak bu ikisinden nasıl seçim yapılacağı, yöneticilerin, yeni başlayanların ve profesyonellerin karşılaştığı ana problemdir. Ubuntu ve Centos ile ilgili çok sayıda pratik makale oluşturduktan ve bu iki (ve daha fazla) dağıtımla ilgili biraz deneyim sahibi olduktan sonra, Ubuntu ve CentsOS sunucu dağıtımı arasında bir karşılaştırma yapmaya karar verdik.

Öncelikle, CentOS ve Ubuntu sunucusunun / Masaüstünün tam olarak ne olduğunu görelim:

CentOS Linux Nedir?

CentOS, Topluluk Kurumsal İşletim Sisteminin bir kısaltmasıdır.

CentOS, geniş bir geliştirici topluluğu tarafından yönetilen kurumsal bir Linux dağıtımıdır. CentOS'un ticari ve en güvenilir işletme sistemi RHEL'in (Red Hat Enterprise Linux) kaynak kodu (açık kaynak) kullanılarak geliştirildiğine dikkat edilmesi gereken ana nokta. Bununla birlikte, Red Hat Enterprise Linux ücretli bir versiyondur ve kuruluşların bunu veri merkezlerinde / sunucularında çalıştırmak için bir lisansa ihtiyaçları vardır.

Centos sunucusu vs Ubuntu sunucusu

RedHat tabanlı bir Linux işletim sistemi olan CentOS, temel güncellemeler ve yükseltmeler için Redhat geliştiricilerine bağlı olmalıdır. CentOS'un yeni sürümü yaklaşık olarak iki yılda bir piyasaya sürülür ve CentOS'un her sürümü yeni donanımı desteklemek için periyodik olarak (yaklaşık altı ayda bir) güncellenir. Bu şekilde, güvenli, az bakım gerektiren, istikrarlı, yüksek düzeyde öngörülebilir ve yüksek oranda yeniden üretilebilir bir Linux ortamı oluşturulur. CentOS'un her sürümü on yıl boyunca destek alacaktır (güvenlik güncellemeleriyle).

Bu makaleyi yazarken şu anki sürüm CentOS 7'dir ve yayımlanmasıyla birlikte, CentOS resmen yalnızca x86-64 mimarisini desteklemeye başlamıştır. Centos 7'yi buradan indirebilirsiniz.

Diğer Linux dağıtımlarına kıyasla, güvenilirliği güvenilir ve Centos sunucusunda yüzlerce barındırma hizmetinin nedeni budur.

Ubuntu Linux Nedir?

Standart internet kullanıcıları arasında daha popüler olan ve iki tür sürüm sağlayan Ubuntu, biri Ubuntu Desktop ve diğeri Ubuntu server'dır. Ancak, sunucu için bazı farklı yazılım paketleri dışında bunlar arasında aşırı bir fark bulmuyorsunuz. Ubuntu sunucusu, Centos gibi başsız bir şekilde de kullanılabilir (GUI yok). Debian GNU / Linux tabanlı açık kaynaklı bir GNU / Linux işletim sistemidir ve x86, amd64 (x64) ve PPC mimarilerini destekler. Küresel bir profesyonel gelişim ekibi (Canonical Ltd) tarafından yaratılmıştır. Centos gibi memba kaynağı RedHat'a da bağlı olarak, Ubuntu Debian'a bağlı.

Ubuntu 18.04 sunucusu GUI

Debian ile olan fark altı ayda bir yeni bir sürüm çıkarması. Ubuntu’nun amacı, güncel bir Linux işletim sistemine sahip, ortalama bir kullanıcıya en son gelişmelerin tadını çıkarmak, ancak öncelikle özgür yazılımdan inşa edilmiş kararlı bir işletim sistemi sunmaktır. Ubuntu, kullanıcıların topluluktan kolayca yardım alabilecekleri çok büyük bir topluluk gücüne sahiptir. Ubuntu, GNU / Linux'un popülaritesine, özellikle masaüstünün popülaritesine büyük bir katkıda bulundu, böylece daha fazla insanın sonuçları ve açık kaynak heyecanını paylaşmasını sağladı.

Centos'un 10 yıllık bakım desteğinin aksine (RHEL'e dayanan), Ubuntu beş uzun vadeli destek sürümü sunmaktadır (LTS): LTS programı kapsamında yayımlanan sürüm Ubuntu 6.06, 8.04, 10.04, 12.04, 14.04, 16.04, 18.04'tür. Ubuntu'nun sürüm adı, 2019 yılının Nisan ayında yayınlanan en son sürüm gibi, yani 19.04'te yayınlanan sürümün “yıl + ayı” na bağlıdır. Ubuntu 19.04'ün kod adı Disco Dingo'dur.

Ubuntu sunucusunu denemek istiyorsanız, bu dosyayı resmi internet sitesi.

CentOS sunucusu vs Ubuntu sunucusu – Temel farklar nelerdir?

Kullanıcı arayüzü

Bunlar tam anlamıyla kendi sunucuları için bir Linux işletim sistemi istiyorlar, hafif bir başsız sunucuyu tercih ettikleri için grafiksel kullanıcı arayüzü konusunda pek zorlanıyorlar. Bu nedenle, Centos sunucusu ve Ubuntu sunucusu grafiksel kullanıcı arayüzü arasındaki fark boş ve geçersiz hale geldi. Üstelik insa, birisi GUI istiyor sonra en sevdiğiniz masaüstü ortamını yükleyebileceğiniz hiçbir sınırlama yoktur.

Yazılım güncellemesi

Yukarıda bu makalede de belirttiğim gibi, en son yazılımların başında CentOS'ta yazılım yükseltme sıklığı kısa aralıklarla gerçekleşmiyor ve yükseltme nadiren gerçekleşiyor. Bunun yerine, hızlı yazılım güncellemeleri yerine güvenlik ve tutarlılık gibi konulara öncelik verir. Şimdi, bunun kötü olduğunu düşünebilirsin? Yok hayır, CentOS sunucusundan bahsettiğimizden, bu yüzden sunucu donanımına kuracaklarını söyleyen kullanıcılara uzun vadede aşırı istikrar istiyor. Bu, Centos'ta yaklaşık olarak tek sürümlerini destekledikleri için bulunabilir. 10 yıl boyunca barındırma hizmetleri için en uygun seçimdir. Bu aynı zamanda donanım yükseltme maliyetlerini de düşürür. Doğrudan kararlı ve daha az buggy sürümü oluşturan yeni veya yükseltilmiş bir sürümün piyasaya sürülmesinin önemli bir zaman almasının bir diğer nedeni.

Bununla birlikte, bunun ayrıca, yazılım veya uygulamanın en son sürümünü kullanmak istemeniz durumunda, veritabanı uygulamasını, bunları manuel olarak yüklemeniz veya desteklemesi için bir sonraki güncellemeyi beklemeniz gereken bazı dezavantajları vardır. Bununla birlikte, toptan satış hedefinizin tarafınızdan süper stabilite ve daha az bakım sağlamak olması önemli değildir.

Yükseltmeler açısından daha az muhafazakar olan Ubuntu'ya geliyor. Bu nedenle, Ubuntu kullanıcıları genellikle CentOS kullanıcılarından önce depolarında güncelleme alıyorlar. Ancak bu, CentOS ile yan yana olmamız halinde istikrarlı olmadığı, ancak daha az olduğu anlamına gelmez.

Sık güncellemeler almanın bir başka avantajı, yeni donanım ve uygulamalarla daha uyumlu hale gelmesidir. Ubuntu'nun tüketiciler veya netizenler arasında popüler olmasının ana nedeni budur.

Belgeler ve Topluluk desteği:

Söylemeye gerek yok, Ubuntu'nun dokümantasyon ve topluluk desteği açısından üstünlüğü var. Ubuntu sunucusuna yeni başlayanların, sürekli olarak Ubuntu'da farklı uygulamalı öğreticiler yayınlayan diğer web sitelerinden ayrı yüzlerce eğitim alabileceği forumlar vardır. Sunucu sürümü, CentOS'tan daha fazla bulut ve konteyner dağıtım desteğine sahiptir. Bu nedenle, bazı Ubuntu problemleri için çözümü bulmak, nispeten küçük bir kullanıcı ve geliştirici topluluğu olan Centos'tan çok daha kolaydır.

Ayrıca, Ubuntu’nun aksine, CentOS’un dokümantasyonu pek yaygın değildir.

Bu nedenle, yeni başlayanlar için, CentOS sunucusunun, normal kullanıcı sonunda çok kullanılmayan RHEL tabanlı masaüstü dağıtımları olduğu için yönetimi biraz zor olacak, bu nedenle takıldığınız her sorun hakkında öğreticiler bulmak zor olacaktı. .

Tüm bu gerçekler, Ubuntu'yu bu bölümde daha güçlü bir rakip haline getiriyor ve Linux sunucularında tamamen yeniyseniz Ubuntu sunucusunu ilk tercihiniz yapıyor.

Paket yönetim sistemi

CentOS ve Ubuntu arasındaki kullanıcı tarafından görülen en büyük farklardan biri paket yönetim sistemi. CentOS, kullanan RedHat’a dayanmaktadır. YUM (Yellowdog Updater Modified) yazılım paketlerini kurmak, kaldırmak ve aramak için Red-hat paket yöneticisini (rpm) oluşturur, Ubuntu ise gelişmiş paket aracını (apt) kullanan Debian'ı temel alır.

Bir yerlerde, şahsen bunu kullanarak hissediyorum uygun benim için YUM'dan daha kolaydır. Belki de, çevrimiçi öğreticilerin toplu repertuarından dolayı; Her neyse, Ubuntu masaüstü versiyonunu seçen kullanıcıların sunucu versiyonuna adapte olma zorluğu yaşamaları muhtemeldir ve grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) CentOS'taki komut satırı arayüzünden (CLI) daha kolaydır.

Ancak günün sonunda, hepsi bir şeyler öğrenmek için ne kadar harcamak istediğinize bağlıdır. Biraz zaman harcamak istiyorsanız, o zaman Centos veya Ubuntu’nun Paket yönetim sistemi ve komutlarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Web barındırma işlevi

Web barındırma istemcileri yapan ana özelliklerden biri seçer CentOS Web barındırma kontrol paneli uyumluluğu. CentOS hakimdir web barındırma alanıve web barındırma kontrol panellerinin çoğu (cPanel ve InterWorx gibi) ellerinde. Genelde web sitelerini veya diğer web uygulamalarını barındırmak için çevrimiçi olarak herhangi bir barındırma hizmeti seçerseniz, CentOS sunucusunu bulacaksınız.

Bu nedenle, amacınız, kontrol panelinin bir formunu kullanarak bir web barındırma çözümü sağlamaksa, CentOS şu ana kadar en iyi seçimdir.

Destek ve yayın

Daha önce belirtildiği gibi ve tekrardan okuyacağımız gibi, CentOS Ubuntu'dan çok daha uzun bir serbest bırakma döngüsüne ve daha uzun bir destek süresine sahiptir. Ubuntu, iki yılda bir uzun vadeli destek yayınlar ve beş yıllık destek ömrü sağlar.

2011 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, CentOS 6 beş küçük sürüm çıkardı. Tüm bu sürümler 2020 yılına kadar desteklenecek. Aynı şekilde, 2014 yılında Centos 7 sürümü 2024'e kadar destek alacaktır. Bu nedenle, uzun vadeli destek döngüleri ve tutarlılığa değer verirseniz, CentOS özellikle şu anda oldukları zaman daha iyi bir seçimdir resmen şemsiyesi altında Kırmızı şapka.

Diğer bir önemli fark, serbest bırakma döngüsüdür. CentOS, Red Hat'a dayandığından, daha az sayıda serbest bırakılır ve bazı insanlar bu sürümlerin daha kararlı olduğunu düşünür. Ancak, bunun da bazı yazılımların güncel olamayacağı anlamına geldiğine dikkat edilmelidir.

Ubuntu zamana dayalı bir yayın döngüsü kullanıyor, bu yüzden her iki yılda bir uzun vadeli destek sürümü yayınlayacaklar. Ek olarak, Ubuntu en son yazılım geliştirmelerini sağlamak için genellikle altı ayda bir yayınlanmaktadır. Serbest bırakılma açısından, Ubuntu çok ileride.

Centos sunucu vs Ubuntu Sunucu karşılaştırma tablosu

Özellikler Sunucu
işletim sistemi Ubuntu CentOS
Giriş veya Dayalı Debian Kırmızı şapka
arayüzey GUI / CLI GUI / CLI
Topluluk Desteği Daha geniş bir kullanıcı ve geliştirici tabanı Nispeten kullanıcı ve geliştiricilerin temeli
Paketleme yöneticisi apt-get Debian paketlerini kurmak yum RPM paketlerini kurmak
Öğrenme eğrileri Yeni başlayanlar tarafından anlaşılması kolay Nispeten zor, çünkü netizenler arasında çok ünlü değil
Cpanel / WHM desteği Hayır (ancak alternatifler var) Evet
Güncellemeler Sık sık aralıklı olarak
istikrar CentOS ile karşılaştırıldığında daha az kararlılık Son derece kararlı
Lisans Özgür yazılım (GPL ve diğer lisanslar) Özgür yazılım (GPL ve diğer lisanslar)
Geliştirici Kanonik Ltd. CentOS Projesi
(Red Hat ile bağlantılı)
İşletim sistemi ailesi Linux Linux
Kaynak model Açık kaynak, bazı tescilli sürücüler Açık kaynak
Çekirdek tipi Monolitik (Linux çekirdeği) Monolitik (Linux çekirdeği)
Varsayılan kullanıcı arayüzü Komut satırı, GNOME Classic GNOME
Resmi internet sitesi www.ubuntu.com www.centos.org

CentOS vs Ubuntu sunucusu, hangisi iyi bir seçenek?

Linux sunucu dağıtımlarımın çoğu kurumsal müşteriler içindir, bu nedenle CentOS birçok ticari uygulamada ve gelişmiş ağ / sanallaştırma ve bulut bilgi işlem ortamlarında Ubuntu'ya kıyasla önemli bir avantaja sahiptir ve CentOS şu anda kullanılamayan gelişmiş güvenlik katmanları için SELinux çerçevesini kullanır (veya kolay değil) Ubuntu'da…

bu nedenle, yukarıdaki kısa karşılaştırmanın ardından, aslında her işletim sisteminin amacına ve işinizin büyüklüğüne bağlıdır. Küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için Ubuntu güvenli bir seçimdir. Geniş kullanıcı tabanı göz önüne alındığında, Ubuntu'da çok sayıda çevrimiçi kaynak, ders ve çevrimiçi forum ve geniş bir açık kaynak geliştirici topluluğu bulunmaktadır. Bu, soruna bir çözüm bulmayı kolaylaştırır.

CPanel gerektiren küçük ve orta ölçekli işletmeler ve web siteleri için, CentOS da iyi bir seçimdir. Kullanıcı tabanları Ubuntu'dan çok daha küçük olmasına rağmen, CentOS hala daha küçük bir çevrimiçi topluluğa sahiptir ancak daha gelişmiş destek seçeneklerine sahiptir.

Sonunda, söylemek istediğim, İnternet Centos vs Ubuntu karşılaştırması ile doludur, bu yüzden, önermek istediklerim, belirli ve ince gereksinimlerinizi ve sunucu uygulamasına olan ihtiyacı belirledikten sonra, herhangi birini tercih etmeyi seçmektir. teknik uzmanlara / barındırma şirketlerine dayanarak hangi dağıtımın daha fazla avantaj veya kullanım alanı olduğu.

Diğer Faydalı Kaynaklar: