Linux

chkservice, Terminal Kullanıcı Arabirimli bir sistem Yöneticisi Birimidir (Yeni Sürüm Var)


chkservice sistem yöneticisi

systemd birimlerini yönetmek için bir terminal kullanıcı arayüzü (TUI) olan chkservice, son zamanlarda pencere yeniden boyutlandırma ve arama desteği ile güncellendi.

chkservice basit systemd terminal arayüzü için ncurses kullanan birim yöneticisi. Kullanarak bir sistem birimini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir ve başlatabilir veya durdurabilirsiniz. Ayrıca birimlerin durumunu gösterir (etkin, devre dışı, statik veya maskeli).

Klavye kısayollarını kullanarak chkservice kullanıcı arayüzünde gezinebilirsiniz:

  • Up veya l imleci yukarı taşımak için
  • Down veya j imleci aşağı hareket ettirmek için
  • PgUp veya b sayfayı yukarı taşımak
  • PgDown veya f sayfayı aşağı taşımak

Bir birimi etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Space, birliği başlatmak veya durdurmak için s. Kullanılabilir tüm tuşları gösteren yardım ekranına, tuşuna basarak erişebilirsiniz. ?.

Komut satırı aracı ilk sürümü Ağustos 2017’de yayınlandı, birkaç gün öncesine kadar yeni sürümler yayınlanmadı.

En yeni 0.3 sürüm ile chkservice bir arama özelliği ekler Bu tüm sistem birimleri arasında kolayca arama yapmanızı sağlar. Aramak için yazın / ardından arama sorgunuz Enter. Arama sorgunuzla eşleşen bir sonraki öğeyi aramak için yazmanız gerekir. / tekrar, ardından Enter veya Ctrl + m (herhangi bir arama metni girmeden).

En son chkservice'e bir başka ek, pencere yeniden boyutlandırma desteği. 0.1 sürümünde, kullanıcı terminal penceresini yeniden boyutlandırmaya çalıştığında araç kapanacaktır. Artık durum böyle değil, içinde çalıştığı terminal penceresinin yeniden boyutlandırılmasına izin veren chkservice.

Ve nihayet, En son chkservice 0.3'e son eklenen G-g navigasyon desteği. Basın G (Shift + g) aşağıya gitmek için g üstüne gitmek için

Chkservice'i indirin ve yükleyin

İlk (0.1) chkservice sürümü bulunabilir Debian ve Ubuntu (ve Debian veya Ubuntu tabanlı Linux dağıtımı – örneğin Linux Mint, Pop! _OS, İlköğretim OS ve benzeri) dahil olmak üzere birkaç Linux dağıtımının resmi depolarında.

Fedora Copr, Ubuntu / Linux Mint PPA ve Arch Linux AUR gibi bazı üçüncü taraf depolar da var, ancak bunu yazarken, sadece AUR paketi En son chkservice sürüm 0.3 ile güncellendi.

Chkservice'i kaynaktan da yükleyebilirsiniz. Araçta verilen talimatları kullanın. beni oku Bir DEB paketi oluşturmak veya doğrudan kurmak için.

Sistem birimi birim durumlarında değişiklik yapmayı planlıyorsanız (etkinleştirme / devre dışı bırakma veya başlatma / durdurma), chkservice'i süper kullanıcı ayrıcalıklarıyla çalıştırmanız gerektiğini unutmayın.

Daha Fazla Göster
Kapalı