Linux

Debian / Ubuntu, Fedora, Arch Linux / Manjaro ve Daha Fazlasını Kullanarak Konsol (Metin) Moduna Önyükleme


Bu makalede, Debian, Ubuntu, Fedora, Arch Linux / Manjaro, vb. Gibi bir Linux dağıtımının konsol modunda geçici veya kalıcı olarak nasıl başlatılacağı açıklanmaktadır.

Bu makaledeki talimatlar, kullanan tüm Linux dağıtımlarıyla çalışmalıdır. systemd (aşağıdaki kalıcı mod için) ve GNU GRUB (geçici mod için), ancak kişisel olarak sadece Debian, Ubuntu, Manjaro ve Fedora ile denedim.

Linux'u konsol modunda önyükleme (metin modu)

Konsol kipinde (metin modu / tty) önyükleme, grafik kullanıcı arabirimi kullanmadan sisteminize komut satırından (normal kullanıcı olarak veya etkinse kök kullanıcı olarak) oturum açmanıza olanak tanır. Sisteminizin grafik modunu kullanırken önyükleme yapamaması durumunda veya GUI ve ssh'yi düzenli olarak kullanmadığınız Linux çalıştıran bir bilgisayarınız varsa, bu nedenle bazı sistem kaynaklarını kaydetmek istersiniz. metin modunda önyükleme. Ancak nedeni ne olursa olsun, bu makalede Linux'ta konsol / text / tty'ye nasıl önyükleme yapacağınız gösterilmektedir.

Durum A. Konsol kipine geçici önyükleme (metin modu)

Bu yönergeleri kullanarak, bilgisayarınız yalnızca geçerli önyükleme için konsola önyükleme yapar. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra normal şekilde önyükleme yapar, bu nedenle bu değişiklikler geçicidir.

1. Geçici olarak konsol moduna (tty) önyükleme yapmak için, bilgisayarınızı başlatın ve BIOS / UEFI açılış ekranından hemen sonra, Shift (BIOS) veya Esc (UEFI) tuşuna art arda basın, GRUB menüsüne erişin.

2. Bir kez GNU GRUB ekranında, menüden ilk giriş seçiliyken e tuşuna basın. Bu, önyüklemeden önce çekirdek parametrelerini düzenlemenizi sağlar.

İle başlayan satırı arayın linux (kullan Up / Down / Left / Right gezinmek için ok tuşları); vmlinuz aynı hatta olmalıdır. Bu satırın sonunda (satırın başındaki ok tuşlarını kullanarak imleci yerleştirebilir, ardından End imleci bu satırın sonuna götürmek için tuşuna basın) ekle Uzay ardından numara 3. Başka bir şey değiştirmeyin.

Bu 3 temsil etmek multi-user.target sistem hedefi eski, şimdi kullanılmayan çalışma seviyesi 2, 3 ve 4 ile eşleştirilmiştir (hizmet gruplarını başlatmak ve durdurmak için kullanılır). Örneğin eski çalışma seviyesi 5 sisteme eşlenir graphical.target ve bunu kullanarak başlar … tahmin ettiniz, grafiksel (GUI) hedef. Systemd hedefleri hakkında daha fazla bilgi için bkz. bu sayfa.

Örnek 1. “Linux” ile başlayan satır şu şekilde Ubuntu 18.04 LTS'ye benziyor (sizin için aynı olmak zorunda değil, sadece bir fikir edinebilirsiniz):

linux      /boot/vmlinuz-4.18.0-15-generic root=UUID=1438eb20-da3d-4880-bb3a-414e+++0a929 ro quiet splash $vt_handoff

Ve “linux” ile başlayan satır, 3 sonunda:

linux      /boot/vmlinuz-4.18.0-15-generic root=UUID=1438eb20-da3d-4880-bb3a-414e+++0a929 ro quiet splash $vt_handoff 3

Örnek 2. “Linux” ile başlayan satır şu şekilde Fedora 31'i arar (sizin için aynı değildir, sadece bir fikir edinirsiniz):

linux ($root)/vmlinuz-5.3.13-300.fc31.x86_64 root=/dev/mapper/fedora_localhost--live-root ro resume=/dev/mapper/fedora_localhost--live-swap rd.lvm.lv=fedora_localhost-live/root rd.lvm.lv=fedora_localhost-live/swap rhgb quiet

Ve ekledikten sonra böyle görünüyor 3 satırın sonunda:

linux ($root)/vmlinuz-5.3.13-300.fc31.x86_64 root=/dev/mapper/fedora_localhost--live-root ro resume=/dev/mapper/fedora_localhost--live-swap rd.lvm.lv=fedora_localhost-live/root rd.lvm.lv=fedora_localhost-live/swap rhgb quiet 3

3. Bunu yaptıktan sonra Ctrl + x veya F10 konsol (metin) moduna önyükleme yapmak için.

Konsol kipindeyken sisteminizi yeniden başlatmak için reboot komut (sudo reboot).

Debian ve Ubuntu tabanlı Linux dağıtımlarının (Linux Mint, Elementary OS, Pop! _OS, Zorin OS vb. Dahil) GNU GRUB menüsünde yerleşik bir kurtarma modu ile geldiğini belirtmek gerekir. Bu nedenle Debian / Ubuntu veya buna dayalı bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız, yukarıda açıklandığı gibi GNU GRUB menüsüne gidin, ardından Advanced optionsve yeni gelen listeden biten ilk girişi seçin (recovery mode). Bu girişi seçin ve Enter tuşuna bastığınızda, diğerlerinin yanı sıra kök kabuk istemine bırakmanıza izin veren bir menüye gidersiniz – seçildiğinde, sisteminiz grafik kullanıcı arabirimi yerine komut satırına önyükleme yapmaya devam eder ve kökünüzü kullanarak oturum açmanıza olanak tanır parola. Bu, salt okunur modda dosya sistemine erişim sağlar; okuma-yazma kullanımı için mount -o remount,rw /. Örneğin, Ubuntu, Linux Mint, Temel İşletim Sistemi vb. Sistemlerde kayıp kullanıcı / yönetici şifresini sıfırlamak için bunu kullanın.

Durum B. Metin moduna kalıcı olarak önyükleme (konsol modu)

Linux sisteminizin her zaman konsol (metin / tty) moduna önyükleme yapmasını sağlamak tek bir komut çalıştırmak kadar kolaydır:

sudo systemctl set-default multi-user.target

Bu komut metin modunu varsayılan systemd hedefi olarak ayarlar (systemd'den önce çağrıldığı gibi çalışma düzeyi). Bu komutu çalıştırdıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın ve her seferinde otomatik olarak konsol / metin moduna önyükleme yapar.

Sisteminizde kullanılan geçerli systemd hedefini bilmiyor musunuz? Ayarlanmış olan hedefi gösterecek olan bu komutu kullanın:

systemctl get-default

Ek ipucu: Bunu kullanarak, Linux bilgisayarınız tty1'e (salt metin sanal konsolu) önyükleme yapar. Düğmesini kullanarak farklı bir sanal konsola geçebilirsiniz. Ctrl + Alt + F2 tty2 için, Ctrl + Alt + F3 tty3 için, vb.

İsterseniz bu değişikliği geri al ve Linux sisteminizin varsayılan grafik moduna önyükleme yapmasını sağlayın:

sudo systemctl set-default graphical.target

Bu komutu kullandıktan sonra, yeniden başlatın (sudo reboot) ve sisteminiz varsayılan olarak olduğu gibi grafik modunda başlamalıdır.

Şunlar hoşunuza gidebilir: Ubuntu, Linux Mint, Debian veya Fedora'daki GRUB Önyükleme Sırasını veya Varsayılan Önyükleme Girişini Değiştirme

Daha Fazla Göster
Kapalı