Linux

Dikey Panel Yönlendirmesiyle Yayınlanan Panel v24'e Panoyla Git, GitHub Özelliğinden Güncelleme


Panele dikey çizgi

Panele DashGnome Shell için bir simge görev çubuğu, sürüm 24'e güncellendi; dikey panel yönlendirmesi (monitörün solu veya sağı), uzantıyı GitHub sürümlerinden doğrudan güncelleme yeteneği ve daha fazlası sağlandı.

Gnome Shell Dash to Panel eklentisi, Dash'i üst panel ile tek bir yuvada birleştirir. Bu şekilde çalışan uygulamalara (ve favori / sabitlenmiş uygulamalar), tepsiye, sistem menüsüne ve tarih / saat göstergesine tek bir panelde sahip olursunuz.

Dash to Panel'i biraz benzer Dash to Dock eklentisiyle karıştırmayın (bundan Ubuntu İskelesinin alındığı yer).

Uzantı, canlı pencere önizlemeleri, panel intellihide, çoklu monitör desteği, özelleştirilebilir görünüm (çalışan uygulama göstergesi için özel stiller dahil) ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok özelliğe sahiptir. Ayrıca klavyeyi kullanarak panele tutturulmuş uygulamaları başlatma, panele Masaüstünü Göster düğmesi ekleme, çalışan uygulamaları çalışma alanına veya monitörlere göre ayırma veya dinamik panel saydamlığı gibi çeşitli küçük ancak kullanışlı özellikler de vardır. GNOME Shell 3.18 ve daha yenisini destekliyor.

En yeni Dash to Panel v24, dikey panel oryantasyonu için destek sağlar, kullanıcıların monitörün sol veya sağ tarafına yerleştirmesini sağlar. Bu, Dash to Panel'in ilk günlerine dayanan çok istenen bir özellikti ve dikey taşınmazın oldukça önemli olduğu ultra geniş (ve yalnızca) monitörlerde özellikle kullanışlıdır.

GitHub'dan Dash to Panel güncellemesi
GitHub seçeneğinden yeni güncelleme

Bu Dash to Panel v24 sürümüyle ilgili başka bir önemli güncelleme: uzantıyı GitHub deposundan doğrudan güncelleme yeteneği, faydalıdır çünkü uzantılar, extensions.gnome.org adresinde güncellenmeden önce incelenmelidir ve bu bazı durumlarda oldukça zaman alabilir. Bu seçenek varsayılan olarak etkin değildir – Gösterge Tablosundan Panel'e Settings -> About. Bu, doğrudan GitHub'dan yapılan güncellemelerden beri, sürümün extensions.gnome.org'daki sürümlerde olduğu gibi incelenmediği anlamına geldiğini belirtmekte fayda var!

Panel v24 için daha fazla Dash değişikliği:

  • Sıcak köşeleri devre dışı bırakmak için Ubuntu'ya özgü seçeneğe saygı gösterin
  • İntellihide gecikmesini değiştirmek için bir seçenek eklendi
  • Pencere önizlemeleri için düzeltme, sabit intellihide animasyonu, Wayland için hotcorner düzeltme ve daha fazlası dahil olmak üzere GNOME 3.34 uyumluluk geliştirmeleri
  • Artan maksimum basınç eşiği
  • Pencere önizleme manuel stil
  • Tam ekran moduna girerken önizlemeyi kapat
  • & Lt; = GNOME 3.22'deki regresyon hatasını düzeltin Uygulama başlatıcılarının dikey yönde kaydırılmasını sağlayın

Panele Pano Yükle

Bu uzantıyı kullanabilmek için Ubuntu kullanıcılarının Ubuntu Dock'u devre dışı bırakmaları gerekmediğini belirtmekte fayda var, çünkü Dash to Panel otomatik olarak Ubuntu Dock / Dash to Dock'u devre dışı bırakır. Varsayılan Ubuntu Dock'u kullanmaya geri dönmek isterseniz, GNOME Tweaks kullanarak Dash to Panel'i devre dışı bırakın; Ubuntu Dock bunu yaptıktan hemen sonra görünmeyebilir, bu durumda GNOME Shell’i (Alt + F2, sonra yazın r, veya oturumu kapat / giriş yap).

Dash to Panel, Gnome 3.18 ve daha yenisini gerektirir ve extensions.gnome.org.

Bu makaleyi yazdığım sırada, Panel to v24 panelinin son bölümü inceleme kuyruğunda ve extensions.gnome.org sitesinde (henüz v23 olan) henüz yayınlanmadı.

En son Dash to Panel v24'ü extensions.gnome.org'da yayınlanmasını beklemeden yüklemek istemeyenler en son sürümü indirebilirler (dash-to-panel@jderose9.github.com_v24.zip) GitHub uzantısından bültenleri sekmesi, ayıklayın, sonra elde edilen klasörü kopyalayın. ~/.local/share/gnome-shell/extensionsve _v24 Klasör adından, dash-to-panel@jderose9.github.com.

Veya bu 2 komutu kullanarak Dash to Panel v24'ü indirip yükleyin (gerekli git ve unzip):

wget -O /tmp/dash-to-panel.zip https://github.com/home-sweet-gnome/dash-to-panel/releases/download/v24/dash-to-panel@jderose9.github.com_v24.zip

unzip -o /tmp/dash-to-panel.zip -d ~/.local/share/gnome-shell/extensions/dash-to-panel@jderose9.github.com

Uzantı yüklendikten sonra (manuel olarak veya bahsettiğim komutu kullanarak), eğer Xorg kullanıyorsanız Gnome Shell’i yeniden başlatın ( Alt + F2 ve tür r, sonra tuşuna basın. Enter Wayland üzerindeyseniz bir tuşa basın veya oturumu yeniden başlatın (oturum kapatma / oturum açma) ve Gnome Tweaks uygulamasını kullanarak Dash to Dock'u etkinleştirin.

Dash to Dock ayarlarına erişmek için uygulamalar düğmesine sağ tıklayıp Dash to Panel Settingsveya GNOME Tweaks'ten.

Gelecek sürümlerde, GitHub özelliğindeki yeni güncellemesini kullanarak Dash to Panel'i doğrudan GitHub'dan güncelleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Kapalı