Linux

Ekranı Kilitlerken Müziği Duraklat Ve Spotify, Rhyboxbox, Diğerleri İçin Kilit Açma


Ubuntu 18.04 Kilit Ekranı

Bilgisayarınızın ekranını kilitlediğinizde (sistemi askıya almadan), çoğu masaüstü müzik çalar arka planda çalmaya devam eder, bazen ses çıkarmaz ¹. Bu nedenle, podcast'lerin parçalarını veya bir çalma listesindeki vb. Parçaları yanlışlıkla atlayabilirsiniz.

Girmek pause-on-lock, Ekranı kilitlediğinizde müzik çalarınızı duraklatan ve ekran kilidi açıldığında oynatmaya devam eden bir Bash komut dosyası.

duraklatma kilidi Unity, GNOME, Tarçın ve MATE masaüstü ortamlarında çalışır ve varsayılan olarak Spotify ve Rhythmbox'ı destekler. Yardımıyla playerctl (MPRIS D-Bus arayüzünü destekleyen medya oynatıcılarını kontrol etmek için bir komut satırı denetleyicisi), Bu senaryo, Audacious, VLC, Cmus ve diğerleri dahil olmak üzere, desteklenen müzik çalarlarını başkalarına da genişletebilir..

Kilitlenmeyi duraklatmak
betiği indir, içinde bir yere kopyalayın $PATH, sevmek /usr/local/binve çalıştırılabilir hale getirin. Örneğin. yüklemek /usr/local/bin ve otomatik olarak çalıştırılabilir duruma getirin (bu, geçerli klasörde kilitlenme duraklatma komut dosyasını kullandığınızı varsayar):

sudo install pause-on-lock /usr/local/bin

Uyarı: Her zaman sisteminizde çalıştırdığınız komut dosyalarının kodunu kontrol edin. Kilitlemede duraklatma komut dosyası kodu aslında oldukça küçük, incelenmesi çok kolay.

için bir şans veryapmanız gereken tek şey betiği çalıştırmak:

pause-on-lock

Şimdi ekranınızı MATE, GNOME, Tarçın veya Unity masaüstü ortamlarında kilitlediğinizde ve ekran kilidini açtıktan sonra devam ederken Spotify veya Rhythmbox otomatik olarak duraklatılmalıdır.

Kilitlemeyi duraklatmayı Audacious veya VLC gibi diğer MPRIS destekli medya oynatıcılarla kullanmak istiyorsanız, playerctl dosyasını yükleyin:

  • Debian, Ubuntu veya Linux Nane:
sudo apt install playerctl
sudo dnf install playerctl
sudo pacman -S playerctl
sudo zypper install playerctl
sudo eopkg install playerctl

İsteyeceksin başlangıç ​​uygulamalarınıza kilitlenme duraklatma ekleyin, böylece müzik çalarınızın ekranı kilitlerken duraklatmasını ve ekran kilidini açmayı duraklatmasını istediğiniz her seferde komut dosyasını manuel olarak çalıştırmanız gerekmez. Başlangıç ​​Uygulaması uygulamasını veya eşdeğerini başlatın ve oradan başlangıç ​​uygulamalarınıza “kilidi durdur” seçeneğini ekleyin.

Masaüstü ortamınız / Linux dağıtımınız başlangıçta komut dosyaları eklemenizi sağlayan grafiksel bir araca sahip değilse, bunu, adında bir dosya oluşturarak el ile de yapabilirsiniz. pause-on-lock.desktop içinde ~/.config/autostart/ aşağıdaki içeriklere sahip:

(Desktop Entry)
Type=Application
Exec=pause-on-lock
Hidden=false
NoDisplay=false
X-GNOME-Autostart-enabled=true
Name=pause-on-lock

GD GDM3 ile Gnome 3.32'de (Ubuntu 19.04), varsayılan davranış arka planda çalmaya devam ederken, müzikçaları ekranı kilitledikten sonra susturmaktır. Kullanıcı daha sonra bir tuşa basarsa veya fareyi, kilit ekranı açılacak şekilde hareket ettirirse, ekran kilidi açılmamış olsa bile ses açılmaz. Diğer yandan Ubuntu MATE 18.04'te (MATE Screensaver kullanan), ekranı kilitledikten sonra müziğin çaldığını duymaya devam ediyorsun.

Daha Fazla Göster
Kapalı