Linux

En Son Firefox'u (ESR Dışı) Debian 10 Buster (Stable) Veya Bullseye (Test) Üzerine Kurma


En son düzenli ESR olmayan Firefox Debian Kararlı (Buster)

Debian Stable ve Test, depolarında yalnızca Firefox-ESR'ye sahip. Bu makale en son Firefox’un (kararlı fakat ESR olmayan) Debian Stable (Buster) veya Testing (Bullseye) üzerine nasıl kurulacağını açıklar.

Firefox ESR veya Genişletilmiş Destek Sürümü, en son özellikler yerine güvenlik ve kararlılığa odaklanan Firefox'un resmi bir sürümüdür. Genişletilmiş döngü sırasında, yalnızca yüksek riskli / yüksek etkili güvenlik açıkları veya ana stabilite sorunları giderilen Firefox ESR'ye yeni özellikler eklenmedi.

Bu nedenle, Firefox ESR, öncelikli olarak üniversiteler, hükümetler veya işletmeler gibi organizasyonların yanı sıra özelliklerde kararlılığı tercih eden bireyler ve sürümler arasında değişmeyen bir kullanıcı arayüzü olarak tasarlanmıştır.

Bu makale, en son ESR Firefox’u Debian Stable (Buster) veya TestS (Bullseye) 'a kurmanın 2 yolunu sunar: Debian Kararsız veri havuzlarından (ihtiyaç duyduğunuzda değişiklikleri geri almak için uygun pinleme ve talimatlarla) veya elle yükleme Uygulamalar menüsünde Firefox'u indirme ve ekleme.

Bu makaleyi yazdığım sırada, en son Firefox ESR sürüm 68 (68.2), en son düzenli Firefox sürümü ise 71.

Düzenli Firefox’un (ESR dışı) yeni ve ayrı bir profil kullanacağına dikkat çekiyor.. Firefox-ESR profiliniz sisteminizde kalacak ve Firefox ESR'yi çalıştırırsanız yüklenecek, ancak normal Firefox sürümü tarafından kullanılmayacak.

Seçenek # 1: Debian Kararsız deposunu kullanarak en son Firefox'u Debian Stable veya Test'e kurun

Debian “kararsız” (kod adı Sid) deposu, her zaman dengesiz dal olarak kullanılacak Debian'ın yepyeni bir geliştirme sürümüdür. Paketleri, bakımcıları yükledikten sonra nereye gidiyor ve FTP yöneticisi tarafından serbest bırakılmak üzere onaylandı. “Kararsız” adı mutlaka paketlerin dengesiz olduğu anlamına gelmez, ancak daha az test edildikleri anlamına gelir; bu da yeni paketler oldukları için beklenmelidir.

Debian 10 Buster (Stable) ve Test (Bullseye) yalnızca depolarında Firefox ESR'ye sahipken Debian Unstable, en son normal Firefox sürümüne (ESR olmayan) ve Firefox ESR'ye sahiptir.

Firefox'u aşağıda belirtilen diğer çözümün üzerine bu şekilde kurmanın avantajı, Debian tarafından tutulan Firefox'u Debian'a özel yamaları içeren olarak yüklemenizdir.

Aşağıdaki talimatları kullanarak Debian Kararlı veya Testindeki Debian Kararsız deposunu ekleyeceğiz, ardından Kararsız depo için düşük bir pin önceliği belirleyeceğiz, böylece manuel olarak belirtmediğiniz sürece paketleri otomatik olarak kuramazsınız. Bu şekilde normal Firefox sürümü sadece aşağıda belirtilen kurulum komutunu çalıştırdığınızda kurulur veya güncellenir.

Bu Kararsız deposundaki diğer paketler (Firefox bağımlılıkları hariç) ya da otomatik olarak yüklenmez, bu nedenle Debian Stable veya Test (ne kullandığınıza bağlı olarak) kullanmaya devam edersiniz. Bu makalede ayrıca bunu tamamen geri almak için talimatlar vardır.

1. Debian 10 Buster (Stable) veya Debian Bullseye (Testing) üzerindeki Debian Kararsız Deposunu ekleyin.

Açarak başlayın /etc/apt/sources.list Nano gibi bir metin editörüyle root olarak:

sudo nano /etc/apt/sources.list

Bu dosyanın sonuna (hiçbir şeyi değiştirmeyin) aşağıdaki satırı ekleyin:

deb http://deb.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free

Bunu ekledikten sonra dosyayı kaydedin ve metin düzenleyiciden çıkın (Nano tuşuna basın. Ctrl + O takip etti Enter Dosyayı kaydetmek ve Nano’dan çıkmak için Ctrl + X).

2. Debian Unstable deposu için düşük bir pin önceliği belirleyin, böylece siz elle belirtmediğiniz sürece sisteminiz paketleri otomatik olarak yüklemez.

Bir dosya oluştur ve aç /etc/apt/preferences.d/99pin-unstable metin editörüyle root olarak, örneğin Nano komut satırı metin editörünü kullanarak:

sudo nano /etc/apt/preferences.d/99pin-unstable

Aşağıdakileri bu dosyaya yapıştırın:

Package: *
Pin: release a=stable
Pin-Priority: 900

Package: *
Pin release a=unstable
Pin-Priority: 10

Bunu ekledikten sonra dosyayı kaydedin ve metin düzenleyiciden çıkın (Nano tuşuna basın. Ctrl + O, sonra tuşuna basın. Enter Dosyayı kaydetmek ve Ctrl + X).

3. En yeni düzenli (ESR olmayan) Firefox'u Debian 10 Buster (Stable) veya Testing (Bullseye) üzerine kurun.

Artık en son normal Firefox'u Debian 10 Buster (Stable) veya Bullseye (Testing) üzerine yükleyebilirsiniz:

sudo apt update
sudo apt install -t unstable firefox

DİKKAT! Olağan apt install firefox kullanılan sabitleme kuralları nedeniyle çalışmaz. Tam olarak bu makalede bahsedildiği gibi kurun – kullanma apt install -t unstable firefox.

Sabitleme hakkında daha fazla bilgi için, göz atın bu sayfa Debian wiki'den.

Sisteminizde normal Firefox sürümünün ve Firefox ESR'nin yüklü olmasıyla ilgili bir uyumsuzluk olduğunu fark ederseniz (herhangi bir sorun fark etmedim, ancak durumu tam olarak belirtebilirim), Firefox ESR'yi Debian'dan kaldırabilirsiniz. Kurulum:

sudo apt purge firefox-esr

Bunları da beğenebilirsiniz: Tor Browser'ı Linux'a Kurmanın 3 Yolu

Bu nasıl geri alınır ve Debian Unstable deposundan yüklenen paketleri düşürür

Bu makalenin talimatlarını kullanarak Firefox'u yalnızca Debian Unstable deposundan kurduğumuza rağmen, Firefox'un kendisi de bağımlılıklarının bir kısmını Debian Unstable'dan aldı (çalışması için gerekli).

Fikrinizi daha sonra değiştirirseniz ve değişiklikleri geri almak istiyorsanız, paketleri Debian Kararsız deposundan Debian Stable / Testing sürümüne indirebilirsiniz.

Bunu yapmak için /etc/apt/preferences.d/99pin-unstable 2. adımda yarattığımız ve Nano gibi bir metin editörüyle oluşturduğumuz dosya:

sudo nano /etc/apt/preferences.d/99pin-unstable

Bu dosyada değiştirmek stable öncelik vermek 1001, ve unstable öncelik vermek -1, bunun gibi:

Package: *
Pin: release a=stable
Pin-Priority: 1001

Package: *
Pin release a=unstable
Pin-Priority: -1

İşiniz bittiğinde dosyayı kaydedin ve metin düzenleyiciden çıkın (Nano tuşuna basıp kullanıyorsanız Ctrl + O, sonra tuşuna basın. Enter Dosyayı kaydetmek ve Ctrl + X).

Sonra, koş apt update ve apt full-upgrade, ve apt tüm paketleri Debian Kararsız deposundan düşürür (ve yalnızca Kararsız deposunda bulunanları kaldırır):

sudo apt update
sudo apt full-upgrade

Bundan sonra kaldırabilirsiniz /etc/apt/preferences.d/99pin-unstable dosya.

Bunun için kaynak (ancak depoyu değiştirdim ve talimatları geri aldım): u / kotajacob on Reddit.

Seçenek # 2: En son normal Firefox'u Debian Stable veya Testing'e manuel olarak kurun

Debian 10 Buster'da (Stable) veya Bullseye'da (Test) en son düzenli (ESR dışı) Firefox'a sahip olmak için başka bir seçenek de Mozilla tarafından sağlanan ikili dosyaları kullanarak elle kurmaktır. Bu, Mozilla'yı serbest bıraktığında güncellemeyi alarak otomatik olarak kendini güncelleyebilme avantajına sahiptir.

1. Linux için Firefox'u indirin (Mozilla tarafından sağlanan şekilde) ve açın.

Yönelmek Firefox indirme sayfası ve tıklayın Download Now Firefox’un en son sürümünü almak için

İndirilen Linux Firefox kurulumunu, sisteminizde, kullanıcının yazma izinlerinin bulunduğu bir klasöre çıkarın, böylece Firefox kendi kendini güncelleyebilir. Örneğin, Firefox’u ana dizininizdeki bir Uygulamalar klasörüne çıkarabilirsiniz (böylece Firefox’un ~/Apps/firefox).

Ana dizininizi ek klasörler ile “kirletmek” istemiyorsanız, bir uygulamayı yerleştirerek Uygulamalar veya Firefox klasörünü gizleyebilirsiniz. . (nokta) klasör adının önünde. Veya gizlemek istediğiniz klasör adını, adı verilen bir dosyaya ekleyin. .hidden Giriş klasörünüzde, bu klasör, gizlenmiş gibi, gizlenmemiş gibi davranır. . Adının başında (bu Nemo ve Nautilus ile çalışıyor, diğer dosya yöneticilerinden emin değilim).

2. Uygulamalar menüsüne Firefox'u ekleyin.

Daha sonra Firefox'u menünüze eklemek isteyeceksiniz. GTK tabanlı masaüstü ortamlarında, MenuLibre kullanarak menünüze uygulamalar ekleyebilirsiniz. Bunu kullanarak Debian'a yükleyin:

sudo apt install menulibre

Qt / KDE tabanlı masaüstü ortamlarında, Debian'a aşağıdakileri kullanarak yükleyebileceğiniz KDE Menü Düzenleyici ile menünüze uygulamalar ekleyebilir (ve düzenleyebilir):

sudo apt install kmenuedit

Menüye yeni bir uygulama ekleme talimatları hem MenuLibre hem de KDE Menu Editor için çok benzer. Aşağıda sadece MenuLibre için adımları açıklayacağım.

MenuLibre'ı çalıştırın (olarak gösterilebilir) Menu Editor Uygulamalar menüsünde) üzerine tıklayın. Internet Kenar çubuğundaki kategoriyi tıklayın ve ardından + araç çubuğundaki düğmesine basın ve Add Launcher:

MenuLibre Firefox ekle

Boş (varsayılan) değerlere sahip bir uygulama başlatıcısı oluşturulur. Ardından tıklayın New Launcher metnini düzenlemek ve bu yazıyı Firefox’a değiştirmek için bu boş başlatıcının en üstüne yakın:

MenuLibre Firefox ekle

Ardından, simgesine tıklayın (“Yeni Başlatıcı” metninin sol tarafındadır), Browse Files... ve Firefox’u çıkardığınız yere giderek Firefox simgesine göz atın. browser/chrome/icons/defaultve oradan en büyük simgeyi seçin.

Örneğin, Firefox'u ana dizininizdeki Uygulamalar adlı bir klasöre çıkardıysanız, simgelerin yolu şöyle olurdu: ~/Apps/firefox/browser/chrome/icons/default).

Şimdi Firefox'un çalıştırılabilir yolunu yeni başlatıcımıza eklemeniz gerekecek. MenuLibre'deki Komut alanının yanındaki klasör simgesini tıklayın ve firefox yürütülebilir. Firefox’u çıkardığınız klasörde olmalıdır (ör. ~/Apps/firefox Firefox’u çıkardığınız klasör olarak, Firefox’un çalıştırılabilirine giden yol ~/Apps/firefox/firefox):

Firefox Menulibre ekle

Sonra, eğer iki tane daha kategori görüyorsanız, X-XFCE ve X-Xfce-Toplevel, üzerlerine tıklayarak ve ardından - (eksi / kısa çizgi) düğmesi:

Menulibre kopyalarını kaldır

Bu iki kategoriye sahipseniz, uygulamalar menünüzde yinelenen Firefox girişleri alabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, tıklayın Save yeni Firefox başlatıcınızı kaydedip oluşturmak için MenuLibre araç çubuğundaki düğmesine basın.

Artık normal Firefox sürümünü uygulama menünüzde bulmalısınız. İşte Debian 10.2 Buster'daki (Stable) uygulamalar menüsünde en son Firefox (hem düzenli hem de ESR yüklü):

En son Firefox’un ESR’i olmayan Firefox’u Debian’a paketi kullanarak da yüklemenin mümkün olduğunu belirtmekte fayda var Snap Mağazası. Fakat bunun oldukça dezavantajları ve tuhaflıkları var: başlatılması yavaş olabilir, bazı durumlarda (fare imleci teması dahil) sistem temasına saygı göstermez, Debian'da uygulamalar menüsüne entegre olmaz ve çalıştırılabilir dosya otomatik olarak $ PATH'inize eklenmez.

Daha Fazla Göster
Kapalı