Linux

forgit: Önizlemeli Etkileşimli Git Komutları Powered by fzf Bulanık Bulucu


forgit popüler yararlanan bir komut satırı yardımcı programıdır fzf Bulanık bulucu, önizlemeli etkileşimli git komutları sağlar.

Fzf'de yeni misiniz? Bu, çok çeşitli amaçlar için kullanılabilen bir komut satırı bulanık bulucusudur. Bu etkileşimli komut satırı filtresi, dosyalar, komut geçmişi, işlemler, ana bilgisayar adları, git taahhütleri ve daha fazlası gibi çeşitli listelerde kullanılabilir.

fzf çok hızlı, hiçbir bağımlılığı olmayan taşınabilir (Go'da yazılmıştır), esnek bir mizanpaja sahiptir ve vurgulanan dosyaları fzf içindeki bölünmüş bir pencerede önizleme yeteneği gibi çeşitli ekstra özellikler içerir (forgit önizlemesinde kullandığı şeydir) dosyalar), bir Vim / Neovim eklentisi, bir tmux bölmesinde fzf'yi başlatmak için bir komut dosyası, anahtar bağlamaları ve bulanık otomatik tamamlama.

Komut satırı için dosya önizlemelerine sahip etkileşimli git günlük görüntüleyici
interaktif git log (glo forgit kullanırken viewer komut satırı için dosya önizlemeli, forgit kullanarak (fzf tarafından desteklenmektedir)

forgit, anında komutları ile git komutlarını etkileşimli yapmak için fzf'den yararlanan Bash, Zsh ve Fish için kullanılan bir kabuk betiğidir. git zaten sahip -i/--interactive seçenek, ancak forgit daha sezgiseldir, fzf'in hızlı bulanık arama özelliğini kullanır ve Vim anahtar bağlantıları gibi ekstralarla birlikte gelir.

forgit aşağıdaki komutları sağlar:

 • ga: etkileşimli git add selektör
 • glo: etkileşimli git log izleyici
 • gi: etkileşimli .gitignore jeneratör
 • gd: etkileşimli git diff izleyici
 • grh: etkileşimli etkileşimli git reset HEAD selektör
 • gcf: etkileşimli git checkout selektör
 • gss: etkileşimli git stash izleyici
 • gclean: etkileşimli git clean selektör

İşte git add komutunun bir ekran görüntüsü (gaforgit tarafından sağlananlar:

Etkileşimli git komut satırı ekle

Forgit tarafından sağlanan komutlar, forgit kaynaklanmadan önce bunları tanımlayarak, isterseniz kolayca değiştirilebilecek takma adlardır (ör. ~/.bashrc veya ~/.zshrc Eklenti yöneticisi kullanmıyorsanız Ayrıca, tuş takımını veya düzeni değiştirebilmeniz için ford'a varsayılan fzf seçenekleri de ekleyebilirsiniz. Kontrol et forgit belgeleri daha fazla bilgi için.

forgit ayrıca, çeşitli geliştirmeler sağlayan bazı üçüncü taraf komut satırı araçlarıyla kutu dışı entegrasyonu da içermektedir. Yüklemek diff-so-fantezi (kod kalitesini yükseltmek ve hataları daha hızlı tespit etmenize yardımcı olmak için farklarınızı insan tarafından okunabilir hale getirin) veya delta (Git için bir sözdizimi vurgulama çağrı cihazı) geliştirmek için git diff çıktı, yarasa (sözdizimi vurgulayan kedi) gitignore için sözdizimi vurgulama sağlamak ve emojisi-cli emojiyi desteklemek için git log.

Hoşunuza gidebilir: z.lua – Dizin Değiştirmenin Daha Hızlı Bir Yolu (Kullanırken Öğrenen cd Komutu)

Bunlar varsayılan forgit anahtar bağlantılarıdır:

 • Enter: onaylamak
 • Tab: geçiş işareti
 • ?: geçiş önizleme penceresi
 • Alt - W: toggle önizleme şalteri
 • Ctrl - S: geçiş sıralaması
 • Ctrl - R: geçiş seçimi
 • Ctrl - K / P: seçim artar
 • Ctrl - J / N: seçim aşağı taşı
 • Alt - K / P: önizleme yukarı taşı
 • Alt - J / N: önizleme aşağı taşı

Kurulum

Forgit'i kullanmak için önce fzf kurmanız gerekir. fzf Fedora, openSUSE Tumbleweed, Debian Buster, Ubuntu 19.04 ve daha yeni ve Arch Linux depolarında bulunmaktadır. Ayrıca fzf binary dosyasını indirebilir ve yolunuza bir yere yükleyebilirsiniz (/ usr / local / bin gibi), bir kurulum betiği veya Homebrew / Linuxbrew kullanın. Bakın fzf wiki'den talimatlar fzf kurulumu ve mevcut tüm seçenekler hakkında detaylar için.

Fzf kurulduktan sonra Bir ZSH Plugin yöneticisi kullanarak forgit kurun, ya da el ile Git deposunu klonlayarak ve kabuk yapılandırmanıza atarak. Aşağıdaki elle yükleyebilirsiniz:

1. Forgit deposunu gizli olarak klonlayın ~/.forgit klasör (bunun için sisteminizde git yüklü olması gerekir):

git clone https://github.com/wfxr/forgit ~/.forgit

Forgit git deposunu klonladığımızdan, daha sonra kolayca güncelleyebiliriz. git pull içinde ~/.forgit dizin.

2. Daha sonra kaynak yapmanız gerekecek ~/.forgit/forgit.plugin.zsh Kabuk yapılandırmada.

Açık ~/.bashrc veya ~/.zshrc (ne kullandığınıza bağlı olarak) bir metin editörüyle ve sonunda (fzf kaynak kodundan sonra), aşağıdakileri ekleyin:

( -f ~/.forgit/forgit.plugin.zsh ) && source ~/.forgit/forgit.plugin.zsh

Forgit eklentisi hem Zsh hem de Bash için aynıdır, bu yüzden dosya uzantısı olsa bile .zsh, hem Zsh hem de Bash üzerinde çalışır.

3. Kabuğunuzu yeniden başlatın veya config dosyasını yeniden yükleyin

Config dosyanızı yeniden yüklemek için şunları kullanabilirsiniz:

source ~/.bashrc

source ~/.zshrc

Bunu da ilginç bulabilirsiniz: Yıldız Gemisi Pas İle Yazılan En Küçük ve Hızlı Bir Kabuk İstemidir

Daha Fazla Göster
Kapalı