Linux

Gammy: Linux İçin Uyarlanabilir Ekran Parlaklığı Aracı


Gammy adaptif Linux ekran parlaklığı

aksak, başlangıçta yalnızca Microsoft Windows için kullanılabilen uyarlanabilir bir ekran parlaklığı GUI aracı, son zamanlarda Linux'a (yalnızca X11) taşındı.

Qt5 uygulaması periyodik olarak ekran görüntüsünü alır, daha sonra ekran (ekran görüntüsü) içeriğine göre piksel parlaklığını kademeli olarak ayarlar, içeriği çok parlaksa ekranı karartma veya içeriği çok karanlıksa ekranı parlatma. Bu özellikle karanlık ve aydınlık pencereler arasında geçiş yaparken göz yorgunluğunu azaltmak için kullanışlıdır.

Gammy ayarları, minimum ve maksimum parlaklık ve ofset ayarına izin verir (ofset ekran parlaklığına eklenir ve daha parlak bir görüntü anlamına gelir). Ayrıca, Redshift ile çakıştığından, Gammy geliştiricisi eklemeye karar verdi. temel sıcaklık kontrolü, ayrıca uygulama ayarlarında da bulabilirsiniz.

Gammy ayarları penceresini sağ alt köşesini sürükleyerek genişletirseniz, hızın ayarlanmasına (parlaklığın ne kadar hızlı değiştiğini), eşik değerine (ekranın ne kadarını değiştirmek zorunda kaldığına) izin veren bazı gizli ayarlar ortaya çıkar. parlaklık değişimi) ve milisaniye cinsinden yoklama oranı (ekran görüntüsü almadan önce beklenecek süre).

Gammy, geliştiricinin en zorlu yöntemi olduğunu düşündüğü gama rampalarını değiştirerek parlaklığı ayarlar, ancak bu, kötü kontrastlı ekranlarda kontrastı kaybetmenin dezavantajına sahiptir. İçinde Reddit hakkında yorum yapınUygulama geliştiricisi Fushko, onu destekleyen cihazlar için gama ayarlamak yerine arka ışığı azaltmayı düşündüğünü söyledi.

Gammy'nin sadece 11 gün önce Linux'a taşındığını belirtmekte fayda var, bu yüzden bazı hatalar bulmayı bekleyin. Ubuntu 19.04 masaüstümde (ancak Ubuntu 18.04'te değil), Süper tuşunu basılı tutup ardından pencereyi sürüklemeden ayarlar penceresi taşınamaz. Ayrıca, ayarlar penceresinin kapatılması Gammy'yi de kapatır, böylece ayarları en aza indirmeniz gerekir (simge durumuna küçültme düğmesi temelde bir kapatma düğmesi olarak çalışır), istenilen davranış ve bir hata değil. (Güncelleme) Bu konular “geliştir” dalında düzeltildi. Gerçek ekran parlaklığı ayarı yine de sorunsuz çalışıyor.

Gammy dev bir r / Linux'ta yayın Dün, Gammy Linux portunu duyurmak ve kontrol etmek isteyebileceğiniz geri bildirim almak için sormak.

Linux'ta Gammy'yi yükleme (yalnızca X11)

Windows kullanıcısıysanız, Gammy indir Web sitesinden. Yine de Linux'ta Gammy'yi kaynaktan inşa etmeniz gerekecek (aşağıya bakınız).

(Güncelleme) Gammy AUR üzerinden şimdi erişilebilir daha kolay Arch Linux kurulumu için.

1. Gammy'yi Linux üzerinde kurmak için gereken paketleri (Mesa-libgl ve Qt5) ve uygulamanın en son kodunu almak için Git'i yükleyin.

Debian / Ubuntu veya Fedora'da bu paketleri aşağıdaki gibi yükleyebilirsiniz:

  • Debian / Ubuntu / Linux Nane / Pop! _OS vb.
sudo apt install git build-essential libgl1-mesa-dev qt5-default

  • Fedora (test edilmedi; Fedora'nın Gammy tarafından desteklenmeyen, varsayılan olarak Wayland kullandığını unutmayın; kullanmak için bir Xorg oturumuna giriş yapmanız gerekir):
sudo dnf install git mesa-libGL-devel qt5-devel

2. Gammy'yi oluştur ve yükle (Git'ten):

git clone https://github.com/Fushko/gammy.git
cd gammy
qmake Gammy.pro
make
sudo make install

Bazı Linux dağıtımlarında, bir hata mesajı alırsanız söyleyerek qmake: command not found, Qt5 (devel) kurulu olsa bile, çalıştırmanız gerekecek qmake-qt5 Gammy.pro yerine qmake Gammy.pro.

Ayrıca, bazı Linux dağıtımlarında (örneğin, Ubuntu 18.04, ancak Ubuntu 19.04'te değil), çalıştırırken hata alabilirsiniz qmake Gammy.pro, “PlaceholderText” adlı bir öğe hakkında şikayet eden bir mesajla – bu gibi durumlarda Gammy benioku açılışından bahsediyor ui_mainwindow.h Metin editöründe ve sorunlu satırları silme (hatayı aldığınızda satır numaralarının gösterilmesi gerekir).

Gammy yürütülebilir dosyası yüklenir /opt/gammy/bin, yazmanız gerekecek /opt/gammy/bin/gammy çalıştırmak için. İçin sembolik bir bağlantı yapabilirsiniz. /opt/gammy/bin/gammy için /usr/local/bin/ Böylece, yalnızca çalıştırılabilir adını yazarak, şunları kullanarak başlatabilirsiniz:

sudo ln -s /opt/gammy/bin/gammy /usr/local/bin/

Bundan sonra yazarak Gammy'yi başlatabilirsiniz. gammy bir terminalde veya çalıştırma iletişim kutusunda (Alt + F2). Gammy'yi uygulama menünüzde bulamayacaksınız!

3. (İsteğe bağlı) Başlangıçta Gammy ekleyin.

Çoğu durumda Gammy'nin açılışta çalışmasını istersiniz, bu yüzden giriş yaptığınız anda ekran parlaklığınızı otomatik olarak ayarlar. Uygulamalar menünüzden Başlangıç ​​Uygulamaları (veya eşdeğeri) açarak onu devreye ekleyin. Add yeni bir başlangıç ​​öğesi eklemek ve bunu komut olarak kullanmak için: /opt/gammy/bin/gammy (Aynı zamanda telefonunuzda bir yerde sembolik bir bağlantı oluşturduysanız, sadece “gammy” kullanabilirsiniz. $PATH).

Bunu, adında bir dosya oluşturarak el ile de yapabilirsiniz. gammy.desktop içinde ~/.config/autostart/ aşağıdaki içeriklere sahip:

(Desktop Entry)
Type=Application
Exec=/opt/gammy/bin/gammy
Hidden=false
NoDisplay=false
X-GNOME-Autostart-enabled=true
Name=Gammy adaptive screen brightness

Daha Fazla Göster
Kapalı