Linux

GIMP 2.10.14 Yeni Görünüm Tümüyle Göster Modunda Çıktı, Şimdi Yüklenen Görüntüleri Varsayılan Olarak 72 PPI


Yeni bir sürümü GIMP (GNU Image Manipulation Program) Yakın zamanda 2.10 kararlı seri piyasaya sürüldü – 2.10.14. Bu sürüm, tuval sınırı dışındaki pikselleri, yeni “Görüntü” dönüştürme türünü ve daha fazlasını gösteren yeni bir “Tümünü Göster” görünüm modunu içerir. Ayrıca, GIMP ile açılan görüntüler, içe aktarılan dosyada net bir çözünürlük bulunmadığında şimdi varsayılan olarak 72 PPI olacaktır.

GIMP'nin önceki ana sürümlerinden farklı olarak, 2.10 şubesinin bazı yeni özelliklerin ve geliştirmelerin kararlı sürümlere eklenmesine olanak sağladığı belirtilmelidir.

GIMP 2.10.14 Tüm görünüm modunu göster

GIMP 2.10.14 yeni Show All tuval sınırının dışında piksellerin gösterilmesine izin veren görüntüleme modu. Tuval sınırını yenisiyle işaretleyebilirsiniz Show Canvas Boundary etrafında bir noktalı çizgi çizen seçenek. Ayrıca yeni Keep Padding yeni seçenek Show All Görünüm modunda, dama tahtası görüntülemek yerine dolgu rengini korumak için kullanılır.

Ayrıca, bu yeni ürünle çalışmak üzere birkaç özellik güncellendi Show All Renk toplama, tuval ızgarası, dönüştürme araçları, kova dolgusu ve daha fazlasını içeren mod.

İlgili: GIMP Veya pdftoppm Komut Satırı Aracını Kullanarak PDF'yi Resme (PNG, JPEG) Dönüştürme

Bu GIMP sürümündeki bir diğer önemli değişiklik ise: dosyada kayıtlı çözünürlük bilgilerine sahip olmayan görüntüler şimdi 72 PPI ile yüklenecektir.. Bunun nedeni, piksel yoğunluğunun ayarlanmadığı durumlarda diğer programların varsayılan olarak ayarlanmasıdır. Yeni oluşturulan görüntüler için varsayılan piksel yoğunluğu, belirli bir şablon seçilmediğinde, varsayılan olarak 300 PPI olan varsayılan resim şablonunu temel almaya devam edecektir.

GIMP 2.10.14'teki daha fazla değişiklik:

GIMP'yi indirin

Kaynak kodu zaten mevcut olmasına rağmen, GIMP indirme sayfası henüz GIMP 2.10.14 sürümüyle güncellenmedi. İşte.

GIMP, resmi depolardaki çoğu Linux dağıtımında kullanılabilir. Yine de bir yayıncılık sürümü Linux dağıtımı kullanmıyorsanız, GIMP'nin Linux dağıtımınız tarafından güncellenmesi biraz zaman alabilir. En son GIMP'yi Linux'a kurmanın en kolay yolu Flatub veya Snap Store kullanmaktır.

GIMP paketini Flathub’tan kurabilmek için Flatpak’a bakın. hızlı kurulum sayfası ve oradaki talimatları izleyin, ardından GIMP Flathub sayfası ve yükle düğmesine tıklayın. Bir Gnome kullanıcısıysanız, Gnome Software / Ubuntu Yazılımı'nda da arayabilir ve oradan yükleyebilirsiniz.

GIMP ayrıca Snap Mağazası, ancak bu makaleyi gönderdiğim sırada en son sürümüne henüz güncellenmedi, ancak güncelleme yakında hazır olacak.

Bu makaleyi yazarken, GIMP 2.10.14 zaten Flathub'da mevcut, ancak Snap Store'da mevcut değil (önceki 2.10.12 sürümüne sahip)

Daha Fazla Göster
Kapalı