Linux

GNOME 3.36'daki Yeni Özellikler ve Değişiklikler (Bugün Yayınlanacak)


GNOME 3.36 uygulamaları

GNOME 3.36, 6 aylık düzenli geliştirme döngüsünden sonra bugün piyasaya sürülecek. Bu sürümde hangi yeni özelliklerin ve geliştirmelerin bulunduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

GNOME 3.36'daki GNOME Kabuğu değişiklikleri

3.36 sürümü için GNOME Shell, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç görsel iyileştirme aldı:

 • Sistem menüsü yeniden düzenlendi. Ayarlar / kilit / güç menüsü öğeleri artık düğmeler değildir ve güç kapatma / oturum kapatma / askıya alma seçenekleri bir alt menüde yeniden düzenlenmiştir, askıya alma seçeneği artık her zaman görünür durumdadır (daha önce askıya alma düğmesinin bulunması zordu ve kullanıcıyı gerektiriyordu) kapatma düğmesine basarak askıya alma düğmesine geçmek için Alt tuşunu basılı tutun veya kapatma düğmesine uzun tıklama)
 • GNOME Shell artık sistem yazı tipi ayarlarına saygı duyuyor
 • Yeniden tasarlanan sistem iletişim kutuları (ayrıca, şifre isteyenler artık şifre metnini gösterme seçeneğine sahiptir)
 • Takvim popover ve genel bakış aramasına odaklanarak tüm arayüz daha da geliştirildi

Kimlik doğrulama iletişim kutusu ve yeniden tasarlanmış sistem menüsüyle ekran görüntüleri:

Kimlik doğrulama iletişim kutusu

Sistem menüsü

Giriş ve kilit ekranı da bir tasarım güncellemesi aldı, kilit ekranı şimdi kullanıcının masaüstü duvar kağıdını kullanıyor ve bunun üzerine biraz ağır bulanıklık uyguluyor. Yeniden tasarlanan kilit ve giriş ekranlarını aşağıda görebilirsiniz:

GNOME Shell 3.6 kilit ekranı

GNOME Shell 3.6 kilit ekranı

GNOME Shell 3.6 giriş ekranı

GNOME Shell 3.6 giriş ekranı

Bu yeniden tasarımın ana nedeni “sürtünmeyi” azaltmak, ekran kilidini açmak için belirgin görsel adımların sayısını azaltmak için, böylece gri giriş ekranı artık gitti. Şifre alanını göstermek için kalkanı kaldırmak yerine, şimdi kilit ekranının tam üzerinde gösterilir. Yeni GNOME 3.36 kilit ekranını çalışırken görmek için, YouTube'daki bu videoya göz atın.

GNOME 3.36 ekran görüntüleri saatler menüsü
Yeni Rahatsız Etmeyin düğmesi ve hava durumu tahminiyle saat / takvim menüsü

Yeni işlevler de var. Uygulamalara genel bakışta uygulama klasörlerini yeniden adlandırma gibi küçük yeni özellikler var (ve uygulama klasörleri artık ızgara içinde açılır pencere olarak görüntülenmek yerine klasör olarak görüntüleniyor), aynı zamanda a Bildirim popover'ına Rahatsız Etmeyin düğmesi ekleniyor. Bu etkinleştirildiğinde, Rahatsız Etmeyin modu, siz kapatana kadar bildirimleri gizler.

Tescilli Nvidia sürücüleri kullanıcıları için bazı iyi haberler de var – artık GNOME Shell'den ayrı GPU'yu kullanarak “Ayrık GPU'da Başlat” menü öğesini kullanarak uygulamalar başlatmak mümkün.

Ve son olarak, GNOME Kabuğu uzantılarını yönetmek için oluşturulan Uzantılar adı verilen yeni uygulama:

Yeni GNOME Shell 3.36 Uzantıları uygulaması

Bu uygulamayı kullanarak kullanıcılar uzantıları kaldırabilir veya devre dışı bırakabilir, uzantıları güncelleyebilir ve uzantı tercihlerini yapılandırabilir.

Diğer değişiklikler şunları içerir:

 • Geliştirilmiş hareket desteği: çalışma alanlarını değiştirme ve uygulama kılavuz sayfalarında gezinme hareketleri önemli ölçüde iyileştirildi ve şimdi dokunmatik yüzey hareketini takip ediyor
 • Ekran görünümü oluşturulurken daha az CPU kullanılır
 • Geliştirilmiş GNOME Shell performansı.

GNOME 3.36 ayarları ve uygulamaları

GNOME 3.36 ile, Ayarlar uygulaması yeniden düzenlenmiş bölümler de dahil olmak üzere birkaç iyileştirme aldı gezinmelerini daha kolay ve daha hızlı hale getirmek ve kullanıcılar ve bölümler için güncellenmiş tasarım. Bunlar GNOME 3.36'daki yeni Hakkında ve Kullanıcılar bölümleridir:

GNOME 3.36 Ayarlar hakkında

GNOME 3.36 Kullanıcı ayarları

Ayrıca orada artık konum, kamera ve mikrofona erişim izni verilen uygulamaları listeleyen gizlilik bölümleri; buradan her uygulama için erişimi iptal edebilirsiniz:

GNOME 3.36 gizlilik ayarları

GNOME İlk Kurulumu (yeni kurulan bir sisteme ilk kez giriş yaptığınızda açılan sihirbaz) artık bazı ebeveyn denetimleri içeriyor. Bunu kullanarak söz konusu kullanıcının uygulamalarına erişime izin verebilir veya erişimi reddedebilirsiniz. Fedora 32 (şu anda geliştirilmektedir) GNOME Initial Setup 3.36 olsa da, bu ebeveyn kontrolleri sayfası eksik, bu yüzden bununla bir ekran görüntüm yok.

Uygulama güncellemeleri:

 • Yazılım artık veri kullanımını azaltmak için ölçülü ağ (ör. Mobil veri) algıladığında güncellemeleri duraklatıyor
 • Web (Epiphany web tarayıcısı) artık duyarlı bir tasarıma sahip, karanlık modu destekliyor ve artık PDF'leri doğrudan açabiliyor (Fedora 32 vm'de çöktüğü için ekran görüntüsü alamadım ve Ubuntu 20.04 hala Epiphany 3.34'e sahip)
 • Boxes (uygulama özelliklerini ortaya koyan) yeni bir karşılama öğreticisine ve sanal makineler oluşturmak için (VM başına CPU sayısını ayarlamaya izin veren ve UEFI önyüklemesini destekleyen) yeni bir oluşturma asistanına sahiptir.
 • Saatler tamamen yeniden tasarlandı, şimdi duyarlı bir kullanıcı arayüzü içeriyor
 • Dosyalar artık gizli dosyaların belge şablonu olarak kullanılmasına izin veriyor
 • Parolalar ve Anahtarlar artık genel SSH anahtarlarını gösteriyor ve duyarlı bir kullanıcı arayüzü kullanmak için güncellendi
 • GNOME Matrix istemcisi olan Fractal, artık videoları doğrudan sohbet penceresinin içinde oynatabilir
 • Birçok GNOME uygulaması için kullanıcı belgeleri güncellendi

Ayrıca önemli bir gelişme kaydedildi. Artık işlem taşıma ve kopyalama işlemlerini destekleyen Google GVFS kodu (kullanıcıların Google Drive'ı Çevrimiçi hesaplar aracılığıyla GNOME'a bağlamalarını sağlayan şey budur).

GNOME'un Shotwell (resim görüntüleyici ve yönetici), Evolution (e-posta istemcisi) ve Rhythmbox (müzik çalar) gibi bazı uygulamaları tavsiye etmekten Fotoğraflar, Geary ve GNOME Takvimi ve Müzik'e geçiş yaptığını da belirtmek gerekir.

GNOME 3.36 masaüstü, Arch Linux'ta (ekstra depo) zaten mevcut ve muhtemelen yakında piyasaya sürülecek diğer Linux dağıtımlarına eklenecek. Ayrıca bir sonraki Ubuntu ve Fedora sürümleriyle (Ubuntu 20.04 / Fedora 32) ve GNOME masaüstü ile birlikte gönderilen diğer Linux dağıtımlarıyla da sunulacak. Ayrıca, GNOME sayfası alınıyor.

Bu makaledeki ekran görüntüleri için şu anda geliştirme aşamasında olan Fedora 32'yi kullandım. Aslında Ubuntu 20.04 masaüstümde gerçek donanımda GNOME 3.36 (son sürüm olmasa da) kullanıyorum, ancak varsayılan görünüme daha yakın bir ekran görüntüsü almak istedim, bu yüzden Fedora 32'yi kullandım.

Daha Fazla Göster
Kapalı