Linux

GNOME Kabuğu İçin TV'ye V12 Chromecast Uzantısı Otomatik Görüntü Slayt Gösterisi, Sadece Ses Kodlaması, Daha Fazla Ekler


TV v12'ye yayınla

TV'ye yayınla, Chromecast'e ve yerel ağ üzerindeki diğer cihazlara yayın yapan medyaya (isteğe bağlı kod geçişli) bir GNOME Shell uzantısı, sürüm 12'ye güncellendi. Bu sürümde, uzantı yalnızca ses kodlama, otomatik resim slayt gösterisi, destek için bir seçenek aldı ağ GVFS bağlantılarından dosyaları yayınlamak için ve çok daha fazlası.

TV'ye Yayınla, video, müzik ve resimleri yerel ağdaki Chromecast'e (ve diğer cihazlara) yayınlamak için çok yetenekli ve özelliklerle dolu bir GNOME Shell uzantısıdır. Chromecast tarafından doğrudan desteklenmeyen video veya ses dosyaları için anında kod dönüştürme (VA-API veya NVENC kullanarak donanım hızlandırmalı kodlama ile), özelleştirilebilir altyazılar, müzik görselleştirici, isteğe bağlı bir uzaktan kumanda uygulaması (çalma listesi ile) desteği) GNOME Shell'in üst çubuğunda görüntülenir ve daha fazlası.

TV v12 uzaktan kumanda widget'ı ve devam eden akışlar için mevcut ayarlar

Uzantı, Google Cast özellikli cihazları ve cihazınızı yükleyebileceğiniz tüm cihazları destekler Playercast uygulama ( Receiver type ayarlarında Playercast app), web tarayıcısı olan herhangi bir cihazı ( Web browser alıcı türü) veya mpv veya VLC gibi ortam yürütücüler.

Cast to TV geliştiricisi, bu Cast To TV GNOME Shell uzantısı için eklentiler için bile çalışıyor. Örneğin, ayrı bir TV Bağlantılarına Yayınla eklentisi Web bağlantılarını Cast to TV uzantısı aracılığıyla yayınlamak için; bunun ayrı olarak yüklenmesi gerekir ve Cast To TV (tabii ki) ve youtube-dl'ye sahip olmak gerekir.

V12 sürümü için, Cast To TV otomatik olarak birden fazla görüntüyü oynatma yeteneğini aldı tıklamak zorunda kalmadan Next bir sonraki resme geçmek için masaüstündeki düğmesine tıklayın, aslında istediğim bir özellik (bu arada uyguladığınız için teşekkürler!). Artık arkadaşlarıma fotoğrafları, Linux masaüstümden Google Cast özellikli bir TV'ye Google Fotoğraflar, yay ?️ kullanmak zorunda kalmadan yayınlayarak gösterebilirim (kalite bu arada Google Fotoğraflar'ı kullanmaktan daha iyidir).

Bu sürümle, bir grup görüntü seçip üst çubuktaki uzak widget'taki kamera düğmesini tıklayarak otomatik bir resim slayt gösterisi başlatabilirsiniz. Resim başına slayt gösterisi süresi uzatma tercihlerinde ayarlanabilir, bu dökümden önce ve yayın sırasında mümkündür. Görüntüleri tekrarlamak da mümkündür.

TV'ye Yayınla vttextract

Cast To TV v12 ayrıca, vttextract, altyazı çıkarma için bir komut satırı aracı. TV'ye Yayınla'da vttextract seçeneklerini etkinleştirme (Other -> Extractor), komut satırı aracı videolardan altyazıları çıkarır ve TV'ye Yayınla bu altyazıları otomatik olarak bulur ve yayınlarken kullanır.

Cast To TV v12'de birkaç önemli değişiklik daha var:

  • Yalnızca sesi kodlama seçeneği eklendi
  • Ağ GVFS bağlantılarından yayınlama desteği
  • Dosya seçici ve Nautilus / Nemo uzantısına cihaz seçimi eklendi. Bu şekilde, Cast To TV dosya seçicisinde bir dosya seçerken veya Nautilus / Nemo uzantısını kullanırken cihazı seçebilirsiniz (Nautilus / Nemo, cihaz seçimini yalnızca birden fazla Chromecast tespit edildiğinde gösterir)
  • GJS ve node.js arasındaki iletişimi yeniden yapın (şimdi http istekleri ve websockets kullanıyor)
  • Videolar artık mkv yerine mp4 biçimine dönüştürülüyor
  • Video kod dönüştürmesi sırasında altyazı yazma artık isteğe bağlı (TV'ye yayınla Settings -> Other -> Encoder -> Burn subtitles when transcoding video). Altyazı yazmadığınızda daha az CPU kullanılır ve altyazı özelleştirmesine izin verir; Öte yandan, altyazılar düzgün görüntülenmediğinde bazı durumlarda (olağandışı altyazılı) yanan altyazılar gerekebilir.
  • İngilizce olmayan altyazılarla çalışmayan kod dönüştürmeyi düzeltmek için altyazı karakter kodlaması algılamasından sorumlu değiştirilen modül

Google Chromecast ile ilgili:

Cast to TV v12 ayrıca, halen devam etmekte olan yeni bir Cast to TV Desktop Stream eklentisi tarafından kullanılan HLS video akışı desteği de içerir.

Yeni TV Masaüstüne Yayın Akışı eklentisi, Linux masaüstünüzü Chromecast'e veya yerel ağdaki başka bir cihaza (web tarayıcısı veya medya oynatıcı kullanarak) aktarmak için kullanılacak. Chromecast'in yerel olarak desteklediği Chrome masaüstü akışıyla karşılaştırıldığında, Cast to TV uygulaması da masaüstü sesini yayınlıyor, özelleştirilebilir video bit hızı ve FPS var ve Wayland'da çalışıyor (yine de burada yapılması gereken bazı işler var). Bunu Chrome masaüstü akışıyla karşılaştırırken de bazı eksiler var: yüksek bir gecikme var (bu yüzden Chromecast'te masaüstünüzde anında ne olduğunu görmeyi beklemeyin) ve CPU kullanımı şu anda çok yüksek çünkü donanım hızlandırması yok hala.

Bu yeni Desktop Stream eklentisi Cast to TV v12 tarafından desteklenmiyor ve en son sürüm Git'ten TV'ye yayınlayınyanı sıra Masaüstü Akışı eklentisi ayrı ayrı. Ayrıca, bu isteğe bağlı eklentinin halen devam etmekte olduğunu ve henüz günlük kullanıma hazır olmadığını unutmayın.

GNOME Shell için Cast to TV'yi yükleyin

TV'ye Yayın özelliği extensions.gnome.org, bu makaleyi yayınladığımda en son sürüme güncellenmedi. Uzantı ayrıca bazı npm bağımlılıklarının elle yüklenmesini gerektirir. Kaynaktan adım adım kurulum talimatları için bu makaleye bakın (“Nasıl kurulur …” bölümüne gidin).

Daha eski bir sürümden güncelleme yapıyorsanız, dahili iletişim nedeniyle güncelleme yaptıktan sonra yeniden başlatmanız / yeniden başlatmanız gerekebilir.

GNOME Shell için Cast to TV uzantısı GitHub'da barındırılıyor.

Daha Fazla Göster
Kapalı