Linux

GNOME Kabuğu İçin WinTile: Windows 10 Gibi Çeyrek Döşeme (Yakalama) ile Süper / Win + Ok Tuşları Veya Fare


GNOME Kabuğu için WinTile Windows 10 stili pencere döşeme

Microsoft Windows 10 döşeme stilini beğendiyseniz, GNOME Shell masaüstünüzü, şu adla adlandırılan bir uzantı yardımıyla destekleyecek şekilde kolayca alabilirsiniz. WinTile.

Uzantı, GNOME Shell'e çeyrek döşeme işlevselliğini getiriyor. Super/Win + Arrow tuşlarını veya fareyi kullanma (pencereleri kenarlara sürüklerken önizlemeler ve yapışma ile).

Tek pencereleri en üst düzeye çıkarmak ve yan yapıştırma modlarını en üst düzeye çıkarmak, her ikisini de klavyeyi kullanarak çeyrek döşemenin yanında çalışırSuper/Win + Up bir pencereyi büyütmek ve Super/Win + Left or Right arrow ekranın% 50'sini alarak sağa veya sola bir pencere büyütme) ve fare. Sola / sağa (kenar döşemesini) en üst düzeye çıkaran ve en üst düzeye çıkaran tek bir pencerenin standart GNOME Kabuğunda zaten mevcut olduğunu unutmayın, bu nedenle istediğiniz her şeyi yüklemenize gerek yoktur.

WineTile GNOME Shell 3.28, 3.30, 3.32 veya 3.34 gerektirir (bu nedenle Debian 10 Buster ve daha yenisi, Ubuntu 18.04 Bionic Beaver ve daha yenisi, Fedora 30 ve daha yenisi vb. İle çalışmalıdır) ve hem X11 hem de Wayland oturumlarıyla uyumludur.

WinTile Tercihleri

Uzantı tercihleri, uzantı davranışını değiştirebilme olanağı sunar. Geniş / ultra geniş bir monitörünüz varsa, döşeme sütunlarının sayısını 2'den 3'e veya 4'e yükseltebilirsiniz.. Pencereleri büyütürken GNOME animasyonlarına sahip olmak isteyip istemediğinize bağlı olarak, pencerelerin gerçek maksimize edilmesini değiştirmek için kullanabileceğiniz bir seçenek vardır. Ayrıca, pencereleri kenarlara sürüklerken önizlemeleri göstermeyi ve yapışmayı etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneği de vardır.

İlgili: Malzeme Kabuğu Gnome (Beta) için Yeni Bir Döşeme Kabuğu

Dün yayınlanan “WinTile: GNOME için Windows 10 pencere döşemesi” nin en son sürümü, pencere döşemesi önizlemesi gösterildiğinde, izin veren 2 yeni seçeneğin yardımıyla yapılandırma yeteneğini getiriyor kutucuk önizleme ekranını tetiklemeden önce gecikmeyi ayarlama, ve bir önizleme göstermeden önce ekranın kenarından mesafeyi ayarlama.

Uzantı şu anda pencere döşemesi / yapışması için kullanılan tuşları değiştirme ve döşenmiş pencereler arasındaki boşlukları ayarlama seçeneğinden yoksundur. Ayrıca ekranların üst ve alt yarısına pencere takma seçeneği de yoktur. Bunun dışında, uzantı herhangi bir sorun olmadan ne gerekiyorsa yapar – Ubuntu 19.10 ve Fedora 31 üzerinde test ettim (her ikisi de GNOME Shell 3.34 kullanıyor).

Bunları da beğenebilirsiniz: GNOME Gece Işığı Açıkken GTK Temasını Karanlık Varyant Olarak Değiştirme

GNOME için WinTile: Windows 10 pencere döşemesini indirin

Yukarıdaki yükleme düğmesi sizi WinTile extensions.gnome.org sayfasına yönlendirir ve buradan yükleyebilirsiniz. OFF ayarlamak için uzantı adının sağ tarafına geçin ON. Takip et GNOME Shell tarayıcı entegrasyonu henüz yapmadıysanız bir web tarayıcısı kullanarak GNOME Shell uzantılarının kurulumunu ayarlama veya destekliyorsa GNOME Yazılımını kullanarak uzantıyı kurma.

Daha önce bahsettiğim 2 yeni seçenek ekleyen uzantının (v5) en son sürümü, GNOME Shell uzantıları web sitesinde henüz mevcut değil. İncelenip onaylanıncaya kadar el ile yükleyebilirsiniz. wintile@nowsci.com.zip arşivi “GNOME için WinTile: Windows 10 pencere döşemesi” uzantı bültenleri sayfası. Arşivi çıkartıp wintile@nowsci.com klasör ~/.local/share/gnome-shell/extensions/.

Daha Fazla Göster
Kapalı