Teknoloji

Görev Yöneticisine Göre Bilgi İşlem Belleği Kullanımı | Ağ Wrangler


Görev Yöneticisi'ne baktığınızda, Performans İzleyicisi'nde gördüğünüz herhangi bir sayaçla karşılaştırmak zordur. Bunun nedeni, bellek kullanımını tartışmanın birçok yolu vardır ve kuzeninin boş belleğidir. Bunun hakkında düşünürseniz, gerçekten bilgisayarınızın etrafında boş bellek kalmasını istemezsiniz. Bu, bilgisayarın kullanabileceği bilgisayar kaynaklarını temsil eder, ancak değildir. Kaynak İzleyicisi'ndeki bellek kullanımına baktığımızda, Windows'un çok az miktarda “boş belleği” tuttuğunu görüyoruz.

“Bekleme” hafızası biraz daha ilginç. Kullanımda, ancak daha önemli bir şey ortaya çıkarsa vazgeçilebilir. Görev Yöneticisi’nin “Bellek Kullanımı” ekranının, bu Bekleme ve Boş bellek eksi olarak gerçekten toplam fiziksel bellek olduğu ortaya çıktı. Aynı değeri veren bir Performans Sayacı yok, ancak PA Sunucu İzleyicisi'ne yaklaşabiliriz.

Memory Available MBytes Bekleme ve Boş hafızaya yakın bir yaklaşımdır. Tanımı:

Kullanılabilir MBytes, bir işleme veya sistem kullanımına tahsis edilmek üzere hemen mevcut olan megabayt cinsinden fiziksel bellek miktarıdır. Bekleme (önbelleğe alınmış), boş ve sıfır sayfa listelerine atanan belleğin toplamına eşittir.

Sayaç Numa Node Memory Toplam MBytes fiziksel yüklü belleği temsil eden en yakın sayaçtır. Olarak tanımlanır:

Bir NUMA düğümü ile megabayt olarak ilişkilendirilen toplam fiziksel bellek miktarı.

Bu sayacın yalnızca Windows'un 64 bit sürümlerinde kullanılabildiğini unutmayın.

Bu iki sayaçla Task Manager’ın Bellek Kullanımı fikrini şu şekilde hesaplayabiliriz:

Bellek Kullanımı = (100 * (Toplam MBbayt – Kullanılabilir MBbayt)) / Toplam MBbayt.

Bu, Gelişmiş Seçenekler ve resimde gösterildiği gibi bir değişken kullanılarak PA Sunucu Monitörü Performans İzleyicisi'nde yapılabilir:

Monitörünüzde yukarıda vurgulanan değerleri değiştirdiğinizden emin olun.

“Task Mgr Memory Usage%” takma adını ayarlamayı seviyorum, bu yüzden bu değerin grafiklerde ne gösterildiğini biliyorum.