Linux

Guake 3.7.0 Açılır Terminal, Sekme Başına Temelde Terminal Renklerini Değiştirme Seçeneği ile Çıktı, Daha


Guake açılır terminali

Guake açılır terminali 3.7.0, terminal arka planını ve ön plan rengini sekme başına ayarlama, geçerli yolun yalnızca son dizinini terminal adı olarak gösterme seçeneği ve daha fazlası ile piyasaya sürüldü.

Guake bölünmüş terminal işlevselliği, oturum kaydetme ve geri yükleme, saydamlık, 150'den fazla yerleşik renk şeması ve daha birçok harika özelliğe sahip GNOME tabanlı masaüstü bilgisayarlar için açılan bir terminaldir.

Tek bir tuşla açığa çıkarılabilen ve gizlenebilen ünlü Quake konsolundan esinlenmiştir. Atanan anahtarı kullanarak Guake'i göster (F12 varsayılan olarak), istediğiniz komutu yürütün veya bazı uzun süren komutların çıktılarına hızlıca bakın, sonra terminali gizlemek için tuşa tekrar basın (veya odağı kaybettiğinde Guake'i otomatik olarak gizlenecek şekilde ayarlayın). daha önce minimum müdahale ile yapıyordunuz.

Guake 3.7.0'daki değişiklikler şunları içerir:

  • Her terminal sekmesi için özel renkler. Çalıştırmak guake --bgcolor=color (nerede color onaltılık renktir, ör. #rrggbb) bir terminal sekmesinde bu terminalin arka plan rengini değiştirmek için veya guake --fgcolor=color bu terminalin ön plan rengini ayarlamak için. Renkler, terminal sekmesine sağ tıklanarak ve Reset custom colors (şimdilik rengi değiştirecek içerik menüsü yok). Guake “Önceki oturumu geri yükle” seçeneğini etkinleştirirseniz, özel renkler oturumlar boyunca devam eder (bu nedenle Guake'i bir sonraki çalıştırışınızda, belirli sekmeler için özelleştirdiğiniz renkler devam eder)
  • Terminal sekmesinin adı olarak yalnızca geçerli yolun son dizinini göstermek için yeni bir seçenek eklendi
  • Yeni sekme düğmesinin sağına, kullanıcının atlamak istediği sekmeyi seçmeye olanak tanıyan yeni bir sekme seçim popover eklendi.
  • Guake tam ekran olduğunda sekme çubuğunu gizleme seçeneği eklendi
  • Katma --select-terminal=TERMINAL_INDEX (bölünmüş bir sekmede yalnızca bölünmüş terminaller için yararlı olan belirli bir terminal seçin; TERMINAL_INDEX sekmenin dizinidir) ve --selected-terminal (seçilen terminal dizinini döndür) seçenekleri
  • D-Bus arabirimi ve CLI aracılığıyla tam ekran
  • Birçok hata düzeltmesi

Guake indir

Yukarıda bağlantılı olan Guake kurulum talimatları, Linux dağıtımınızın deposundan nasıl kurulacağını, Pyake'den (en son sürüm) Guake'in nasıl kurulacağını ve Guake'in kaynaktan nasıl kurulacağını belirtmektedir.

Ubuntu 19.10 veya 18.04 ve bu Ubuntu sürümlerine (Linux Mint 19. *, Pop! _OS 19.10 veya 18.04, temel OS 5 / 5.1, vb.) Dayalı Linux dağıtımları için, en son Guake sürümüne sahip bir PPA tutuyorum. Yeni sürüm muhtemelen yakında Ubuntu 20.04 / Debian Bullseye ve Sid depolarına eklenecek.

Daha Fazla Göster
Kapalı