Linux

Hep GNOME Üstüne Geçiş yapmak İçin Bir Klavye Kısayolu Kullanmak İçin nasıl, KDE, MATE, Xfce ve Cinnamon Masaüstleri


Her zaman Üstte seçeneği

Her zaman üstte olmayı, GNOME, herhangi bir EWMH/NetWM uyumlu bir X Pencere Yöneticisi ile (yani bu genel bir çözüm değil Wayland çalışmıyor) çalışıyor DOSTUM, Türkçe, Tarçın ve KDE Plasma masaüstü bilgisayarlar, yanı sıra genel bir kısayol üzerinde bir pencere ayarlamak için bir klavye kısayolu kullanmak için bu makalede, nasıl gösterir.

Her Zaman Üst klavye kısayol üzerinde GNOME masaüstü üzerinde bir dizi

GNOME yok varsayılan bir klavye her Zaman daha fazla üstüne kısayol için (eskiden bu Alt + Spaceo zaman tama bu pencere özelliği için kendi klavye kısayol ayarlamak için bir seçenek yoktur. Seçenek Ayarlar gösterilmez – > Klavye Kısayolları olsa.

Dconf her Zaman Üstte Editörü

Her Zaman Üstte, açık Dconf Editörü için bir klavye kısayolu ayar seçeneği sağlar erişim ve gitmek /org/gnome/desktop/wm/keybindings. Orada, için bir klavye kısayolu kümesi always-on-top (örnek) bu formda: ['1'], ['2'], ['a'] ve böylece, ama belli ki, bunun için kullanmak istediğiniz şekilde ayarlayın. “Varsayılan değer” geçiş yapmak için bir kısayol girebilmesi için devre dışı bırakın.

(Diğerlerinin üzerinde Tut) bir Üstte her Zaman KDE Plasma kısayol klavye Set

KDE Plasma Yukarıda Tutmak Penceresi her Zaman Üstte bir pencere kümesi denir kullanabileceğiniz bir seçenek vardır.

KDE her Zaman Üstte Pencerenin üzerinde Tut

Ayarlamak için bir klavye Penceresi açma/kapama seçeneği üzerinde Tut bu geçiş için kısayol System Settings -> Shortcuts -> Global Shortcutsiçin arama Keep Window Aboveve sonra bu seçenek için bir klavye kısayolu atamak için, yukarıdaki ekran gibi bir seçenek göreceksiniz.

bir shUsing yerleşik girin-klavye üstünde her Zaman DOSTUM, Türkçe ve Cinnamon masaüstleri arasında geçiş yapmak için kısayol

DOSTUM, Türkçe ve Cinnamon masaüstü klavye yerleşik bir her Zaman Üst pencere seçeneği üzerinde geçiş yapmak için bir kısayol var.

DOSTUM ve Tarçın, bir pencere odak, daha sonra basın Alt + Spaceo zaman t her zaman üstte olması için bir pencere ayarlamak için. Aynı tuş kombinasyonunu kullanarak açıp kapatmak. Tarçın da bunun için özel bir kısayol ayarlamak için yeteneği sunar: System Settings -> Keyboard -> Shortcuts -> Windows -> Toggle always on top.

Türkçe için, her Zaman Üstte toggle kullanarak Alt + F12. Ya da kullandığınız aynı Alt + Spaceo zaman t to enable Always on Top; ancak, açıp kapatmak için kullanın Alt + Spaceo zaman o. Türkçe seçeneği yukarıdaki pencereye geçiş yapmak için tuşunu değiştirmek için yeteneği sunar: Settings -> Window Manager -> Keyboard -> Toggle above.

Her Zaman Üstte bir pencere ayarı genel bir şekilde kullanarak (X)

Kullandığınız masaüstü ortamının en Üst pencere seçeneği her Zaman için bir klavye kısayolu ayarı bir yolu yoksa, ya da kullanmak için kullandığınız özel bir kısayol ve Masaüstü ortamı bunu desteklemiyor, kullanabilirsiniz wmctrl her zaman üstte bir pencere ayarlamak için.

Wmctrl resmi açıklama geldi: wmctrl EWMH/NetWM belirtimi ile uyumlu bir X Pencere yöneticisi ile etkileşim için kullanılan bir komuttur. wmctrl bilgi için pencere yöneticisi sorgulayabilir ve belirli pencere yönetimi eylemlerin alınmasını talep edebilir.

İnstall wmctrl:

  • Debian / Ubuntu ve Linux dağıtımları bu 2 dayalı, Pop gibi!_OS, Zorin OS, Elementary OS, vb.:

sudo apt install wmctrl
sudo dnf install wmctrl
sudo pacman -S wmctrl

sudo zypper install wmctrl

Her Zaman Üstte ayarlamak için wmctrl kullanmak için, Masaüstü ortamı özel klavye kısayolları iletişim kutusunu açmak, yeni bir kısayol ekleyin ve komut olarak bu kullanın:

wmctrl -r :ACTIVE: -b toggle,above

Bu “yukarıdaki” pencere özelliğini değiştirmek için wmctrl kullanır, bu yüzden zaten değil, eğer aktif ise ve her Zaman üstünde kapatır ise her Zaman Üstte bir pencere olarak ayarlar.

Olabilir.