icat

İlk Metal Aletleri Kim İcat Eti?


İlk Metal Aletleri Kim İcat Eti?| Metal aletler yokken insanlar ihtiyaç duyduğu pek çok şeyi çeşit çeşit taşlardan yapıyordu. Yüz binlerce, hatta milyonlarca yılı kullanabileceği kaya ve çakıl taşlarını arayarak geçiren insanlar zamanla farklı taş tiplerini bulmada ustalık kazandı. O sırada daha araştırmacı ruhlu olanlar, bazı kayaların güneş ışığı altında parladığını ya da pırıltı saçtığını fark etmiş olmalı. Belki de bu kayaları sığ nehir yataklarında suyun altında parlarken ya da dik yamaçlarda ve büyük kaya parçalarında parıldayan şeritler halinde fark ettiler.

Nehir yataklarındaki bu parlak çakıllar küçük altın parçalarıydı; insanlar birkaç denemenin ardından, yeni karşılaştıkları bu maddenin iki taş arasında ezilerek farklı biçimlere sokulabildiğini gördüler. Altından yapılan ilk nesneler binlerce yıl öncesine aittir. Fakat bunlara (alet), demek çok doğru olmaz. Bu ilk altın nesneler daha çok mücevher ya da şans muskası olarak kullanılıyordu.

İlk Metal Aletleri Kim İcat Eti?

Doğada altına benzer şekilde kütleler şeklinde bulunan bir başka metal de bakırdır. Bakıra da altında olduğu gibi soğukken şekil verilebilir, fakat ateşin üzerinde ısıtılırsa şekillendirmek daha da kolaylaşır. Belki eski zamanlarda bir parça bakır kazayla ateşin içine düşmüş ve bütün iş gözlem gücü kuvvetli birinin, bakımı ısı etkisiyle tereyağı gibi nasıl da yumuşayıverdiğini fark etmesine kalmıştır. İşte bu noktada durum ilginç bir hal alır: Bakır kütleler halinde görülebildiği gibi kayaların içinde parlak mavi ya da yeşil şeritler halinde de bulunabilir.

İnsanlar dikkati çeken bu tür kayaları olasılıkla alıp eve taşımıştır. Bu tür kayaların ocağa ya da seramik fırınına kaza eseri ya da sırf denemek için konmuş olduğunu hayal etmek hiç de zor değil. Bu durumda eğer ortam yeterince sıcaksa bu tuhaf mavi-yeşil kayalardan sıvı bakır sızmış olmalı.

Bir düşünün, buna ilk kez tanık olan insanlar kim bilir ne kadar heyecanlanmıştır; onlar için ne kadar da unutulmaz bir olay! Bazı insanlar meraklı ve iyi birer gözlemci oldukları için, bu keşfin tarihin binlerce yıllık döneminde, farklı yerlerde pek çok kez tekrarlandığını düşünmek akla yakın geliyor.

Akdeniz’in doğusunda yaşayan insanların yaklaşık olarak bugün Türkiye’nin bulunduğu yere denk düşer, yedi, hatta belki de sekiz bin yıl önce bakır aletler yapmış olduğunu biliyoruz. Fakat bu arada başka yerlerdeki başka insanlar da metal aletler yapmayı öğrenmiştir. Günümüz Bulgaristan’ında altı bin yıl önce bu tür aletler yapılıyordu ve en az beş bin yıl önce de şimdiki Pakistan’da yaşayan insanlar metal aletler yapabiliyordu.