Linux

Kali Linux 2020.1 Varsayılan Olarak Kök Olmayan Kullanıcıya Geçiyor, Yeni Tek Yükleyici Görüntüsü


Kali Linux giriş kali kullanıcı adı

Dün yayınlanan en son Kali Linux 2020.1 için, geliştiriciler geleneksel bir varsayılan kök olmayan kullanıcı modeliyle gitmeye karar verdiler. Bu Kali Linux sürümündeki diğer değişiklikler arasında, her masaüstü ortamı için ayrı görüntüler, Kali NetHunter için köksüz mod ve daha fazlası yerine tek bir yükleyici görüntüsü bulunur.

Kali Linux dijital adli tıp ve penetrasyon testleri için oluşturulan Debian Test tabanlı bir Linux dağıtımıdır. önceden kurulmuş araçlar.

Kök kullanıcı artık varsayılan değil

Kali Linux varsayılan olmayan kök

Kali Linux, yalnızca kök ayrıcalıklarıyla çalışabilen birçok araç içerir ve doğası, çok kullanıcılı bir ortamda kullanımını oldukça düşük hale getirir. Bu yüzden şimdiye kadar varsayılan Kali kullanıcısı köktü ve kurulum işlemi sırasında düzenli kullanıcı oluşturulmadı.

Kali Linux 2020.1'den başlayarak, etik hack Linux dağıtımı, varsayılan kök kullanıcının ( toor standart, ayrıcalıksız bir kullanıcıyla (yeni varsayılan Kali Linux kullanıcı adı) kali varsayılan şifre ile kali). ARM görüntüleri 2020.1 sürümü için varsayılan olarak root kullanmaya devam ediyor.

Tarihinde yayınlanan bir makalede Kali blogu, yıllar geçtikçe daha fazla kullanıcının Kali'yi günlük sürücü olarak kullanmaya başladığı açıklandı. Bu kullanım zamanla arttıkça, “varsayılan kök kullanıcının artık gerekli olmadığı ve Kali'nin daha geleneksel bir güvenlik modeline geçmek için daha iyi olacağı aşikar.”

Google Chrome / Chromium gibi kök kullanıcı olarak hiç çalışmayan oldukça az uygulama da vardır. Bu, bu uygulamaların bir bakım yükü haline gelen Kali Linux üzerinde çalışmasını sağlamak için yamayı gerektirdi.

Kali geliştiricileri, kullanıcıların daha önce olduğu gibi Kali Linux'u ana işletim sistemleri olarak kullanmasını engelleyen hiçbir şey olmamasına rağmen, bunu hala teşvik etmiyorlar.. Ancak root olmayan bir varsayılan kullanıcıya yapılan değişiklik, bunu isteyenler için daha kolay olacaktır.

Kali Linux'un ana işletim sistemi olarak kullanılmasını önermemenin ana nedeni, bu tür kullanım için test edilmemesidir ve Kali geliştiricileri, beraberinde gelen hata raporlarının akışını istemezler.

Bununla birlikte, ana işletim sisteminiz olarak Kali'yi çalıştırırsanız, muhtemelen daha fazla kararlılık için yuvarlanan daldan kali-son anlık görüntüye geçmek isteyeceksiniz.

kali-rolling sürekli güncellenen şube kali-dev şüpheli paketlerin kararlı olmasını sağladıktan ve kali-rolling-only.

kali-last-snapshot daha standart bir yazılım kontrolü hissi sunan bir branştır. Her sürüm için kod dondurulur ve kali-rolling içine kali-last-snapshot, bu noktada kullanıcılar sürümler arasındaki tüm güncellemeleri alırlar.

Yeni tek yükleyici resmi

2020.1 sürümü ile Kali Linux, kurulum sırasında masaüstü ortamınızı seçme seçeneğiyle birlikte tek bir yükleyici görüntüsü (yükleyici görüntüsü, canlı görüntü ve ağ yükleyicisi) sunar. Daha önce kullanıcılar her masaüstü ortamı için ayrı görüntüler (Xfce, GNOME, KDE, vb.) Arasından seçim yapabiliyorlardı.

Yeni yükleyici resmi çoğu kullanıcı için önerilir. Kullanıcıların tercih ettikleri masaüstü ortamını ve yüklenecek araçları seçmelerine olanak tanır. İnternet bağlantısı yoksa, bu görüntü varsayılan paket seçimini (kali-tools-default) Xfce masaüstü ile (kali-desktop-xfce); başka bir paket seçmek için ağ bağlantısı gerekir.

Yükleyici görüntüsünün Kali Live içermediğini belirtmek gerekir, bu nedenle canlı bir sistemi önyüklemek için kullanılamaz. Canlı modu kullanmak istiyorsanız canlı görüntüyü indirin.

Ayrıca, bu sürümle insan gücü ve donanım kısıtlamaları nedeniyle indirilebilecek daha az sayıda ARM resmi bulunmaktadır. 220.1 için ARM görüntüleri varsayılan olarak kök olarak çalışmaya devam edecektir!

Kali Linux 2020.1'deki diğer değişiklikler

 • Kali NetHunter artık köklü telefonlar gerektirmiyor, ancak bazı sınırlamalar içeriyor ve şimdi üç sürümde mevcut:
  • Sınırlaması olmayan, ancak özel kurtarma ve yamalı çekirdek içeren köklü Android cihazları gerektiren NetHunter
  • Bazı küçük sınırlamaları (WiFi enjeksiyonu veya HID desteği yok) olan NetHunter Light, özel kurtarma ile köklü cihazlara ihtiyaç duyuyor, ancak özel çekirdekler gerektirmiyor
  • NetHunter Rootless, bazı sınırlamaları olan (Metasploit'te db desteğinin olmaması ve kök izinleri yok gibi), Termux kullanan değiştirilmemiş Android cihazlara yüklenebilir
 • Kali Linux'ta GNOME masaüstünü kullananlar için yeni tema (hem açık hem de koyu varyantlarla)
 • Güncellenmiş araçlar simgeleri
 • Çeşitli iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri ile güncellenmiş Kali-Undercover (Windows 10 masaüstünü taklit etmek için Xfce masaüstünün görünümünü anında değiştiren, böylece etkinliklerinize dikkat çekmediğiniz bir araç)
 • Yeni paketler: cloud-enum (çoklu bulut açık kaynaklı istihbarat aracı), emailharvester (Alan adı e-posta adreslerini arama motorlarından almak için bir araç), phpggc (güvenli olmayan nesne serileştirmesini kullanan yükler oluşturun), sherlock (sosyal ağlarda kullanıcı adlarını bulun) ve splinter (Web uygulamaları için Python test çerçevesi)

Kali Linux'u indirin

Yapabilirsin Kali Linux'u yükle sabit diskinizde tek önyükleme veya macOS veya Windows ile çift önyükleme. Kali Linux'u Windows üzerinden de kurabilirsiniz. WSL, bir taşınabilir USB (kalıcı veya kalıcı) çubuk ve Daha.

üzerinden Kali blogu

Daha Fazla Göster
Kapalı