Linux

KDE Connect / GSConnect: Bir Android Aygıt Kullanarak Linux Masaüstünü Kilitleme / Kilidini Açma


KDE Bağlan ve GSConnect Bir Android cihazdan Linux masaüstüne çalışan komutları destekleyin. Bu makalede, Android masaüstünde tek bir dokunuşla Linux masaüstünüzü nasıl kilitleyip açacağınızı, KDE Connect Android uygulaması. Ayrıca oturumunu systemd tarafından yönetilen ve biraz karmaşık hale getiren GNOME 3.34 için bir geçici çözüm bulacaksınız.

KDE Connect, Linux ve Android aygıtları çalıştıran bir masaüstü gibi aygıtların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir araçtır. Kullanmak için, masaüstü bileşenini Linux masaüstünüze ve Android uygulamasını bir Android cihaza kurmanız gerekir. GSConnect, GNOME Shell masaüstü için oluşturulmuş KDE Connect'in eksiksiz bir uygulamasıdır.

Ekranınızı kilitlemek / kilidini açmak için bu makalede kullanacağımız komutların masaüstü için agnostik olduğunu ve logind kullanan tüm masaüstü ortamlarıyla (ve herhangi bir Linux dağıtımıyla) çalıştığını belirtmek önemlidir.

Daha ne, Ekran kilidini açarken şifrenizi girmenize gerek yok. Bunun nedeni, aşağıda kullanacağımız kilitleme / kilit açma komutlarının süper kullanıcı ayrıcalıkları gerektirmemesidir; Ayrıca, kilit açma komutu şifreniz olmadan oturumunuzun kilidini açabilir, çünkü KDE Connect, ekran kilitli olsa bile Linux masaüstünde komutları çalıştırabilir.

Android cihazınızı kullanarak ekranınızı kilitlemek / kilidini açmak için KDE Connect / GSConnect'i açın ve:

  • KDE Bağlan: uygulama eklentileri listesinde “Komutları çalıştır” eklentisinin etkin olduğundan emin olun, ardından Tamam Run commands yapılandır düğmesi
  • GSConnect: cihaz adınızı tıklayın ve bir Commands kenar çubuğundaki bölüm

KDE Connect komutları
KDE Connect komutları

Sonraki, masaüstünüze GNOME 3.32 veya daha eski olan KDE Connect / GSConnect’e aşağıdaki komutları ekleyin (bu GNOME 3.34 veya daha yeni!)

  • Ekranı kilitle: loginctl lock-session
  • Ekran kilidini aç: loginctl unlock-session

Bu komutları Linux masaüstünüze ekledikten sonra, altında KDE Connect Android uygulamasında gösterilecektir. Run Command:

KDE Bağlan Android kilitleme / kilit açma ekranı

Dan beri GNOME değiştirildi oturumunu systemd kullanarak yönetmeyi (GNOME 3.34 ile) sağlamak, loginctl lock/unlock komutlar kendi başlarına çalışmayı durdurdu, oturum kimliğinin ekranı kilitlemesi veya kilidini açması gerekiyordu. Bunun için bir geçici çözüm oluşturmayı başardım – kullanan bir komut (aşağıya bakın) loginctl Tüm oturumları listelemek, geçerli kullanıcıyı oturum listesinde arar ve bu oturumun kimliğini alır. loginctl lock-session veya unlock-session ardından oturum kimliği.

GSConnect Komutları
GSConnect komutları

Yani Eğer GSConnect'i GNOME 3.34 ile kullanıyorsanız (veya daha yenisi), yukarıda bahsettiğim komutların yerine, bu komutları kullanın:

SESSION=$(loginctl list-sessions | grep $(whoami) | awk '{print $1}'); loginctl lock-session $SESSION
SESSION=$(loginctl list-sessions | grep $(whoami) | awk '{print $1}'); loginctl unlock-session $SESSION

Şu anda bunu test etmek için GNOME 3.34 çalıştıran sadece bir bilgisayarım var ve orada çalıştı (Ubuntu 19.10 kullanarak), umarım diğer Linux dağıtımlarında da çalışır.

KDE Connect Android widget'ı

KDE Connect Android uygulaması widget'ları destekliyor. Böylece, bilgisayarınızı ne zaman kilitlemek veya kilidini açmak istediğinizde KDE Connect Android uygulamasını açmanız gerekebilir. tek bir dokunuşla Linux masaüstünüzü kilitleyen ve kilidini açan bir widget ekleyin.

KDE Connect / GSConnect ile kullanabileceğiniz birkaç faydalı komut bu sayfa.

Daha Fazla Göster
Kapalı