Linux

Ksnip 1.6.0 Ekran Görüntüsü Sistem Tepsisi Simgesi, Global Kısayol Tuşları, Filigranlar ve Daha Fazlası


Yeni bir ana sürümü Ksnip ekran görüntüsü aracı dün Linux (X11) ve Windows'da ekran görüntüsü almak için küresel kısayol tuşları, bir sistem tepsisi simgesi ve tepsiye küçültülmüş Ksnip'i başlatma, ekran görüntülerine filigran ekleme yeteneği ve daha fazlası gibi sayısız iyileştirme ile piyasaya sürüldü.

Ksnip, Linux (X11 ve deneysel KDE ve GNOME Wayland desteği), Windows ve macOS üzerinde çalışan ücretsiz ve açık kaynaklı bir Qt5 ekran görüntüsü aracıdır.

Linux'ta Ksnip ekran görüntüsü aracı

Araç, çoğu Linux dağıtımındaki depolarda artık bulunmayan popüler bir Linux ekran görüntüsü aracı olan Shutter'a oldukça benziyor. Ksnip, aktif pencerelerin ekran görüntüsünü, dikdörtgen bir alanı, geçerli ekranı veya tüm ekranları aldıktan sonra, kullanıcıların ekran görüntülerine açıklama eklemesine olanak tanıyan araçlar sunar. Bir kalemle çizim yapabilir, yapılandırılabilir renkler ve boyutlarla oklar, dikdörtgenler, metin, sayılar ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak ekran görüntüleri İmgur'a yüklenebilir.

Bir yan not olarak, Ubuntu'da Shutter'ı kullanmak isteyenler için hala bir Shutter Ubuntu PPA kullanıyorum, ancak yine de yeni Ubuntu sürümleri için paketlemeyi zor ve zor hale getiren Perl Gtk2 bağlamaları ile Gtk2 kullanıyor, bu yüzden bazılarında yok olacak Gtk3'e taşınmadıkça gelin.

Ksnip 1.6.0'daki önemli iyileştirmeler şunları içerir:

  • Yalnızca Linux / X11 ve Windows'da ekran görüntüsü almak için global kısayol tuşları eklendi. Tam ekran ekran görüntüsü almak, etkin pencerenin ekran görüntüsünü, dikdörtgen alanı vb. Almak için kısayol tuşları vardır ve tüm kısayol tuşları yapılandırılabilir
  • Bir sistem tepsisi simgesi ve Ksnip'i tepsiye küçültülmüş olarak çalıştırma özelliği eklendi (Ksnip'i başlangıç ​​uygulamalarınıza eklemek ve penceresini yalnızca tepsi simgesi görünür şekilde gizlemek için kullanışlıdır). Tepsi menüsünde, en azından bu sürümde alınacak ekran görüntüsü türünü seçme yeteneği yoktur
  • Yakalanan imleci hareket ettirilebilen ve silinebilen bir öğe yapma. Bu şekilde, bir ekran görüntüsü aldıktan sonra, kullanıcı imleci herhangi bir konuma taşıyabilir ve gerekli değilse silebilir.
  • Ekran görüntülerine filigran ekleme özelliği eklendi
  • Önceki çekim alanını yakalama seçeneği eklendi, temel olarak bir ekran görüntüsünün tekrar çekilmesine izin verir
  • Metin kutusu içeriğini düzenleme yeteneği eklendi
  • Araç çubuğuna geri alma / yineleme ve kırpma düğmeleri eklendi (bunlar yalnızca daha önce Düzenle menüsünde mevcuttu)
  • Birlikte Aç desteği eklendi (dosya yöneticisinden sağ tıklama menüsünden) ek açıklama için mevcut resimleri açmak için

GNOME Shell kullanıcısıysanız ve yeni Ksnip sistem tepsisi özelliğini kullanmak istiyorsanız, KStatusNotifierItem / AppIndicator Desteği uzantı yüklüyse veya tepsi simgeniz olmaz. Varsayılan olarak yüklendiği için Ubuntu'ya herhangi bir şey yüklemenize gerek yoktur.

Bu sürümle Ksnip, Linux için en yetkin ekran görüntüsü araçlarından biri ve Shutter'ın yerini alacak harika bir yer haline geldi. Uygulama, yüklemeyi kolaylaştırmak için Linux'ta (DEB, RPM, AppImage) birden çok ikili biçimde dağıtılır. Yine de Flathub veya Snap Store'da mevcut değil.

Kullanım durumum için, ekran görüntüsü almak için bir uygulamada ihtiyacım olan başka bir şey olmasa da, bazı kullanıcıların isteyebileceği bazı özellikler var, örneğin daha fazla hizmete resim yüklemek (şu anda yalnızca Imgur destekleniyor) ve tam olarak alma yeteneği web sitesi ekran görüntüleri. Ancak bunlar olmadan bile, şu anda Linux için mevcut en iyi ekran görüntüsü araçlarından biridir.

Ksnip ekran görüntüsü yazılımını indirin

Ksnip sürümleri sayfasında Windows, macOS ve Linux (DEB, RPM ve AppImage) için ikili dosyalar bulunur. Ayrıca gayri resmi bir Arch Linux / Manjaro var AUR paketi.

AppImage ikili dosyalarını Linux masaüstünüze kolayca entegre etmek için AppImageLauncher'a bakın.

Daha Fazla Göster
Kapalı