Linux

Kullanılabilir WiFi Ağlarını, Kanallarını, Sinyal Gücünü ve Komut Satırından Daha Fazlasını Gösterme


Bu makale, kullanılabilir WiFi ağlarını nasıl görüntüleyeceğinizi, kanallarını nasıl listeleyeceğinizi, bağlantı kalitesini, güvenliği, sinyal gücünü ve daha fazlasını Linux'ta komut satırını kullanarak açıklar.

Bu, sinyal güçlerini hızlı bir şekilde görmek için mevcut WiFi ağlarını taramak, daha az parazit için hangi WiFi kanalını kullanacaklarını bilmek için kanallarını görmek vb. İçin yararlı olabilir.

Kullanılabilir WiFi ağlarını taramanın ve ayrıntılarını listelemenin birden fazla yolu / aracı var, ancak bu makalede, kullanımı kolay olan ve bu görev için yeterli bilgiyi sağlayan 2'yi listeleyeceğim.

Seçenek # 1: nmcli kullanarak mevcut WiFi ağlarını tara ve listele

nmcliağ durumunu kontrol etmek ve raporlamak için kullanılan bir komut satırı aracı, bir ağa bağlı olup olmamasına bakmaksızın mevcut WiFi ağlarını tarayabilir ve listeleyebilir. Bu, Linux dağıtımınıza önceden kurulmuştu, arayüz adını belirtmek zorunda değil ve varsayılan olarak süper kullanıcı (sudo) ayrıcalıkları olmadan da çalışabilir ya da en azından hem Fedora hem de Ubuntu'daki testimdeki durum budur.

Kullanılabilir kablosuz ağları SSID, mod, kanal, aktarım hızı, sinyal gücü, çubuklar ve aşağıdakileri kullanarak kullanılan güvenliği göstermek için nmcli'yi kullanın:

nmcli dev wifi

Komut çıktısı şöyle görünür:

nmcli wifi tarama

Bazı kullanıcıların kullanılabilir kablosuz ağları gösterebilmeleri için nmcli'yi sudo ile çalıştırmaları gerektiğini söyleyen bazı kullanıcılar olduğunu gördüm, ancak bunu Fedora 31 ve 30 veya Ubuntu 19.10 veya 18.04'de denediğimde böyle değildi. Yine de, nmcli'nin bir şey göstermemesi durumunda, sudo ile çalıştırmayı deneyin:

sudo nmcli dev wifi

Nmcli'nin SSID-HEX, BSSID, frekans ve daha fazlası dahil olmak üzere taranmış WiFi ağları hakkında bazı ek bilgiler göstermesini sağlamak için şu şekilde çalıştırın:

nmcli -f ALL dev wifi

Ekran görüntüsü:

nmcli wifi tarama genişletilmiş detayları

Bu, taranan WiFi ayrıntılarını tablo halinde göstermektedir. Çok satırlı görünüme geçmek istediğinizde, tüm ayrıntıları görmek için terminal penceresi genişliğini genişletmek zorunda kalmazsınız. -m multiline, bunun gibi, böyle:

nmcli -m multiline -f ALL dev wifi

Komut dosyalarında kullanım için, vecizi kullanın-t) çıkış modu:

nmcli -t -f ALL dev wifi

Nmcli'yi mevcut WiFi ağlarını yeniden taramaya zorlamak istemeniz durumunda, kullan rescan seçeneği:

nmcli dev wifi rescan

Seçenek # 2: wavemon kullanarak mevcut WiFi ağlarının bir listesini alın

wavemon wifi taraması

Wavemon kablosuz sinyal ve gürültü seviyelerini, paket istatistiklerini, cihaz konfigürasyonunu ve ağ parametrelerini izleyen ncurses kullanan terminal kullanıcı arayüzüdür (TUI). NetworkManager kullanmıyorsanız veya bunu nmcli yerine tercih ediyorsanız, nmcli yerine bunu kullanın.

Kullanarak, bir WiFi ağına bağlı olsanız da olmasanız da mevcut Wifi erişim noktalarının bir listesini alabilirsiniz. Araç, varsayılan olarak mevcut Wifi ağlarını taramak için süper kullanıcı izinleri (örn. Sudo ile çalıştırın) gerektirir.

wavemon mevcut (taranan) WiFi ağları için aşağıdaki bilgileri gösterebilir: SSID, BSSID (erişim noktası mac adresi), sinyal kalitesi, sinyal gücü, WiFi kanalı ve frekans.

wavemon varsayılan olarak yüklenmez, ancak birçok Linux dağıtımı için depolarda bulunur. Aşağıdaki gibi yükleyin:

sudo dnf install wavemon

  • Debian, Ubuntu, Linux Mint, Pop! _OS, İlköğretim İşletim Sistemi ve diğer Debian veya Ubuntu tabanlı Linux dağıtımları:
sudo apt install wavemon
sudo zypper install wavemon
sudo pacman -S wavemon

şimdi wavemon'u başlatın:

sudo wavemon

Kullanılabilir WiFi ağlarını taramak için F3 tarama sekmesine geçmek için.

Ekstra özelliklere sahip daha gelişmiş bir WiFi tarayıcı mı arıyorsunuz? Web kullanıcı arayüzü olan bir komut satırı aracı olan Kismet'i inceleyin 2019 yılının nisan ayında.

Daha Fazla Göster
Kapalı