Teknoloji

Li-Fi teknolojisi: Minimum veya tehlikesiz yüksek hızlı iletişimi yeniler


Li-Fi kavramını açığa çıkarmama izin verin. Ayrıca neden Li-Fi'nin gelecek olacağı ve nedenleri, kablosuz iletişim için neden Wi-Fi'den daha iyi olduğunu ve LiFi ile WiFi arasındaki farkın ne olduğunu tartışacağım.

Işığa dayanan optik fiberler, modern telekomünikasyon ve internet hizmetlerinin temelini oluştursa da, bilgisayarlarımızı, dizüstü bilgisayarlarımızı veya mobil cihazlarımızı bağlamak için genellikle evlerde ve ofislerde Wi-Fi veya Ethernet kullanıyoruz. Wi-Fi ve Ethernet kabloları için elektrik sinyalleri için radyo frekansları ev ve ofislerdeki veri işlemlerimizi zahmetsizce halledebilse de, internet servis sağlayıcılarımız veya ISS'lerimiz optik fiberleri kullanmaktadır. toplu olarak. Optik fiberleri kullanmanın ardındaki temel neden, ışığın hızı ve spektruma daha fazla veri sığdırmak için görülebilir ışığın yüksek frekansıdır.

Dizüstü bilgisayarınız ile diğer cihazlar ve yönlendirici arasında sinyalleri iletmek için görünür ışık kullanabilir veya görünür ışık aracılığıyla birden fazla cihaz arasında sinyal gönderip alabiliyorsanız, bunun ne kadar muhteşem olacağını hayal edin. İmkansız olan bilim kurgu filmlerinden bahsetmiyorum. Bu gerçek ve önümüzdeki günlerde oturma odanızın LED'i veya ofisinizdeki ışıklar, yüksek hızlı veri aktarımını gerçekliğe dönüştüren, parazitlere duyarlı olan radyo sinyallerini kesen, veya ilk etapta çok karışıklık. Light Fidelity'nin kısaltması olan Li-Fi teknolojisinden bahsediyorum. Sadece Wi-Fi veya Kablosuz Sadakat ile ilişkilendirin.

LiFi teknolojisi

Görüntü kaynağı: iberdrola

Li-Fi nedir ve nasıl çalışacak?

Li-Fi, uygulayan bir iletişim yöntemidir. Görünür Işık İletişimi veya VLCsinyallerin görünür ışık yoluyla iletilebildiği ve sinyalleri gerçek zamanlı olarak yorumlamak için bir foto-detektör kullanılabilir.

Sinyaller ışığın parlaklığını kontrol ederek iletilir, genellikle son derece hızlı bir şekilde açılıp kapatılabilen LED'ler ve bu, ışığa verilen gücü kontrol etmek için kullanılacak ve kapatmak için kullanılan bir optik sürücü kullanılarak gerçekleştirilir. , kendisine gönderilen sinyallere göre karartın veya parlaklaştırın.

İstemcideki veya cihazın ucundaki foto dedektörü, çok küçük değişiklikleri tespit edebilecek kapasitede olmalıdır, bu da sonunda görünür ışıkla gönderilen verileri almak için yardımcı olabilir. LED'lerin değiştirilmesi insan gözünün anlayamayacağı kadar hızlı olacak ve böylece yanıp sönen LED lambaları odanızın veya ofisinizin parlaklığını etkilemeyecektir.

Neden Li-Fi, Wi-Fi'den daha iyi hale geliyor?

Gereklilik, buluşun anasıdır ve sadece kolaylığımız için değil, aynı zamanda ortaya çıkan yeni zorluklarla başa çıkabilmek için işleri karmaşık hale getiriyoruz. Aynı şekilde, Li-Fi kablosuz veri iletiminin modern zorlukları ile etkin bir şekilde başa çıkmak için kullanılabilir.

Kullanmanın birkaç avantajını bulalım: Wi-Fi üzerinden LiFi.

Daha fazla bant genişliği, daha iyi hız anlamına gelir

Gelecek IoT'ye ait ve düşünebildiğimiz hemen hemen her cihazı internete bağlayacağız, bu da daha fazla bant genişliği gerektirecek. Modern yönlendiriciler, çok kısa radyo dalgası spektrumundan ötürü çok fazla cihaza bağlanabilirken kolayca boğulabilirken, görünür ışığın daha fazla veri alabilmesi için daha geniş bir spektrumu vardır.

Radyo dalgalarının frekansı 3 KHz ve 300 GHzgörünür ışık frekansı 430 ve 770 THzGörünür ışık spektrumunu radyo dalgalarınınkinden neredeyse 1000 kat daha geniş hale getirir. Li-Fi muhteşem bir hızda başa çıkabilir Saniyede 224 Gigabitve hızı Saniyede 100 Gigabit test ortamlarında gerçekleştirilmiştir. Bir dosyayı bu kadar doyurucu hızlarda indiremeseniz de, çoğu ISS size şu anda bu hızları sunmayacak ve neredeyse hiç bir web sunucusu bireysel kullanıcılara bu kadar yüksek hızda indirmeler sunmayacaktır. Ancak hız, en azını söylemek için yeni olanaklar getirebilecek şekilde gerçekleştirilebilir.

Altyapı kurmanın düşük maliyeti

Wi-Fi, cihazlar tarafından hava yoluyla iletilen radyo dalgaları gönderip alarak çalışır. Radyo sinyalleri gönderip alabilmek için özel cihazlara ihtiyacınız var ve Wi-Fi yönlendiricilerimizi bu amaç için kullanıyoruz. İçinde roket bilimi yoktur. Ama ışığı düşün. Bakabileceğimiz her yer burası. Masalarımızda ışıklarımız var, odalar ve bu ışık kaynakları sadece optik bir sürücü ekleyerek optik sinyalleri iletmek için kullanılabilir.

Böylece iletişim amaçlı tamamen yeni bir altyapıya fazladan yatırım yapmanıza gerek kalmadan sinyalleri iletmek için günlük kullanımdaki ışık kaynaklarını kullanabiliriz. Yani sadece bir LED ampul alın ve internete kablosuz olarak erişmeye hazırsınız.

Radyasyon tehlikesi yok

Radyo dalgalarıyla ilgili sağlık tehlikeleri her zaman sıcak bir patatestir, ancak çoğu insanın istediği bir şey olmadığından, arıza yapmalarını sağlamak için bazı hassas cihazlara müdahale edebilir. Kanıtlanmış sağlık riskleri olmamasına rağmen, güvenlik nedeniyle farklı yerlerde radyo dalgaları yasaktır. Ancak Li-Fi ile ilgili ışık her yerde olduğu gibi bir sorun olmayacak. Işığın olduğu yerde Li-Fi ve dolayısıyla internet erişimi var. Radyo dalgalarından kaynaklanan radyasyon tehlikesi yoktur.

Işık dalgaları parazite duyarlı değildir; bu, Li-Fi'yi çok hızlı bir internet bağlantısı veya veri kaynağının bir kaynağı olarak hemen hemen hiç parazit veya veri kaynağının hızını ve kolaylığını herhangi bir şekilde azaltabilecek başka faktörlerle yapabilirsiniz.

Veri yoğunluğunun daha iyi yönetimi

Radyo dalgaları, bu verinin alıcının menzil içinde bulunduğu yer ne olursa olsun, kaynaktan her yöne hareket eder. Şüphesiz ki bu harika, bir Wi-Fi bağlantısına özgürce bağlanabildiğiniz sürece, kapsama alanında olduğunuz sürece, ancak internete erişen bir yerde oturuyorsanız çok fazla israfa neden olur. Her ne kadar sorun ışın oluşturma gibi yeni teknolojiler kullanılarak bir dereceye kadar azaltılabilse de, bu mükemmel değildir.

Sadece görünür ışığı düşün. Bir noktada konsantre olabiliriz ve fiziksel engelleri kullanarak ışığın daha kolay iletilmesini engelleyerek neredeyse tamamen saçılmayı durdurabiliriz. Tek bir noktada konsantre ışıkla, yalnızca enerji israfını azaltamaz, aynı zamanda kaynaktan alabileceğimiz tüm ışık demetinden en iyi şekilde yararlanabiliriz. Bazı özel aktüatörler, eğer kullanıcı farklı yönlere hareket ediyorsa ışık kaynağını hareket ettirmek veya döndürmek için de kullanılabilir.

Daha iyi güvenlik

Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa Wi-Fi kullanmaktan korkabilirsiniz, çünkü kötü niyetli bir adamı Wi-Fi kapsama alanınız dahilindeyse, sinyaller bazı özel araçlar kullanılarak kolayca yakalanabilir. Sebep basittir. Radyo dalgaları duvarlar ve diğer engeller arasında seyahat edebilir, ki bu şüphesiz daha iyi bir menzil elde etmemize yardımcı olur, ancak güvenliğimiz de tehlikede.

Eh, ışık dalgaları o kadar da yetkin değil. Etrafınızdaki cam duvarları olan görkemli bir binada yaşamadıkça, duvarları geçemezler. Bazen daha az daha fazla olur ve bu Li-Fi için de geçerlidir. Saldırganın bulunduğunuz oda içerisinde olmadığı sürece, başkalarının ağınıza dinlenmesi ve sinyalleri kesmesi mümkün değildir. Bunun benzerliği neredeyse imkansızdır. Bu gizlilik söz konusu olduğunda, Wi-Fi üzerinden önemli bir gelişme.

Böylece, bunlar Li-Fi’nın Wi-Fi’den daha iyi olması veya en azından olmayacağı yoldu.

LiFi teknolojisinin sınırlamaları veya zorlukları

Ancak her iyi teknoloji kendi sınırlamaları ile birlikte gelir. Daha az olsa da, Li-Fi, bunun bir istisnası değildir. Birkaç Li-Fi sınırlaması bulalım.

İlk sınırlama, hiç şüphesiz bir Li-Fi ağının menzilidir. Li-Fi sinyalleri bir odadan diğerine gidemez, bu da büyük bir sınırlamadır. Ancak, farklı odalarda veri kaynağı olarak kullanılan ampulleri senkronize etmek bu soruna bir çözüm olabilir, söylemeye gerek yok, problem duvarlar veya diğer opak engeller arasında hafif yolculuk yaparak ortadan kaldırılamaz.

Işık kirliliği günümüzde ciddi bir sorundur ve kamuya açık yerlerde veya fotodetektörün kafasını karıştırabilen birden fazla ışık kaynağının bulunduğu ve sonuçta veri kaybına neden olabilecek birden fazla ışık kaynağının bulunduğu yerlerde Li-Fi için engel teşkil edebilir. En kötü durumlarda kopukluk.

Li-Fi'nin farklı uygulamaları

Teknoloji, internete erişmek için bir sinyal kaynağı olarak bir LED ampul kullanarak sadece internete erişmenin dışında bir çok başka şekilde kullanılabilir. Birkaç Li-fi uygulaması bulalım.

Cihazlar arasında veri iletimi

Bir ışık kaynağından veri almanın yanı sıra, Li-Fi kısa mesafeli ancak son derece yüksek iki cihaz arasında veri göndermek için de kullanılabilir.

Sokak ışıklarını kullanarak halka ucuz internet erişimi

Sokak lambaları yeni bir şey değil. Li-Fi ile sokak lambaları, temel altyapı zaten orada olduğu için, halka açık internet bağlantısı çok düşük bir maliyetle sunmak için faydalı olabilecek, internete erişim kaynağı olarak kullanılabilir.

Madenlerde ve diğer tehlikeli ortamlarda kullanın

Radyo sinyalleri, mayınlar gibi tehlikeli ortamlar için uygun değildir. Li-Fi görünür ışık kullanacağından, radyo dalgalarının zarara neden olabileceği madenlerde ve benzeri diğer tehlikeli ortamlarda internet erişimi sağlamak için bile kullanılabilir.

Uçuşlarda kolay internet erişimi

Uçaktaki her yolcu koltuğunun üstündeki ışık, hemen altında oturan yolcuya hizmet vermek için yüksek hızlı internet kaynağı olarak kullanılabilir. Her ne kadar Wi-Fi veya diğer radyo dalgaları, hava trafik kontrolünden gelen sinyalleri mutlaka etkilemeseler de, görünür ışık internet erişimi sağlayan bir ortam olduğu için, parazitlenme sorunu ortaya çıkmayacak ve herhangi bir şikayet için kapsam bulunmayacaktır.

Kendi kendine sürüş arabaları arasındaki iletişim

Günümüzde tüm otomobiller arka, yan ve ön kısımda LED ışıklarla geliyor. Kendi kendine sürüş arabaları da bunun bir istisnası değil. LED ışıklar, araçların yakınlardaki diğer araçlarla iletişim kurmasını sağlayabilir ve karar vermelerine veya çarpışma ve kazalardan kaçınmalarına yardımcı olarak daha akıllı ve daha güvenilir hale getirebilir.

Bazı bilinmeye değer noktalar

Radyo dalgaları görünmez olduğu için, gece uykusunda uyuyanları rahatsız etmeden bile internete erişmek için Wi-Fi kullanılabilir. Işığı görülebilmesine rağmen, aynı odada uyuyan diğer aile üyelerini rahatsız etmeden internete erişmek için Li-Fi kullanabilirsiniz. Ama nasıl! Işığın gücü çok düşük yoğunluğa düşürülebilir ve bu da başkalarını rahatsız etmeden internete girme biçiminizde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Bir gece lambası kullanıyorsanız, Li-Fi için bir sinyal kaynağı olarak da kullanılabilir.

Wi-Fi'den farklı olarak, ışığın parlaklığı veya yoğunluğu, ağa bağlı kullanıcı sayısına veya kaynağın gerçek kullanımına veya bant genişliği kullanımına bağlı olarak da kontrol edilebilir. Bu, elektrik için tasarruf sağlayabilir ve bu büyük bir çevresel etkiye sahip olacaktır.

Harald Haas, 2011'de bir TED Talk bölümünde Li-Fi kavramını açıkladı ve o zamandan bu yana uzun bir yol kat etti. Bu teknolojiyi uygulamak için ek bir altyapıya gerek duyulmadığından, gelecek yıllarda Li-Fi hayalinin gerçekleşmesini bekleyebiliriz. Bir takım zorluklar olduğunda uygulanması 5G teknolojisi Yeni bir altyapının gerekliliği için, tüketiciler arasında Li-Fi uygulaması, coğrafi bir bölgede hareket etmeden veya dolaşımda olmasa da, en azından evlerde çok hızlı internet sunmak için büyük bir atılım olabilir.

Optik fiber kullanmak dışında uzun zamandır veri iletmek için ışık kullanıyoruz. Li-Fi, başlığa yeni bir tüy ekleyecek.

Umarım bilgi sizin için yararlı olmuştur. Söyleyeceğin bir şey var mı? Aşağıda aynı yorum yapmaktan çekinmeyin.

Diğer kaynaklar: