Linux

Linux'ta AutoKey ile Tekrarlayan Yazma (Metin Genişletme) Nasıl Otomatikleştirilir


Linux'ta AutoKey metin genişletme

Metin genişletme (veya değiştirme), kısaltmaları uzun bir metin dizisine dönüştürerek zaman kazanmanıza yardımcı olur. Herhangi bir uygulamaya sık sık, adresinizi, kodunuzu vb. Yazmanız gereken bir cümleyi hızlıca ekleyerek verimliliğinizi artırmak için kullanın.

Bu makale, yinelenen yazmayı kullanarak nasıl otomatikleştirileceğini açıklar. AutoKey, Linux / X11 için bir masaüstü otomasyon aracı. Metin genişletme / değiştirme işlemi herhangi bir uygulamada çalışacağından, bir web tarayıcısı, metin veya kod editörü vb.

Örneğin yazabilirsiniz addr, sonra tuşuna basın. Space, Tab veya Enter, ve AutoKey bunu tam adresinize genişletir. Ya da AutoKey'de bir klavye kısayolu ayarlayabilir ve odaklanılan uygulamaya otomatik olarak adresinizi (veya istediğiniz diğer herhangi bir metni) girerek tuşuna basabilirsiniz. Bazı metinleri seçmek ve onu kod bloklarına sarmak gibi daha gelişmiş kullanım durumları da vardır.

Bunun bir X11 uygulaması olduğundan, Wayland kullanıyorsanız düzgün çalışmayacağını unutmayın. (örneğin, Fedora varsayılan olarak Wayland'ı kullanır; Xorg kullanmak istiyorsanız, oturumu kapatmalı ve Oturum Aç düğmesinin yanındaki dişli simgesinden “Xorg'da XGOME” seçeneğini seçmelisiniz).

AutoKey'i yükleyin


En yeni AutoKey sürümünü kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
. Örneğin, AutoKey 0.90.4 olan Ubuntu'da (Debian aynı sürüme sahip, ancak Debian'da denemedim), bu uygulamayı kullanmaya çalışırken oldukça sık donuyor, bu en son sürümü yükledikten sonra düzeltiliyor. AutoKey GitHub’da mevcut olan
proje sayfası.

AutoKey'i yükleyin:

  • Debian, Ubuntu ve Debian veya Ubuntu tabanlı Linux dağıtımları, Linux Mint, İlköğretim işletim sistemi, Pop! _OS vb. Gibi:

En son AutoKey'i cihazdan indirin. GitHub sekmesi bültenleri. İndirmek için DEB paketlerini bulacaksınız – autokey ortak DEB paketini ve QT sürümü için autokey-qt (örneğin, Kubuntu / KDE Plasma kullanıyorsanız) veya GTK sürümü için autokey-gtk (ör. Ubuntu’yu, Xfce, Cinnamon, MATE vb. dahil olmak üzere GNOME tabanlı bir masaüstüyle kullanıyorsanız).

DEB'leri AutoKey GitHub yayınları sayfasından kurmadan önce yüklediğiniz tüm AutoKey paketlerini kaldırın:

sudo apt purge autokey*

Örneğin, autokey-common ve autokey-gtk DEB paketlerini ana klasörünüze indirdiğinizi varsayarak, bunları kullanarak Debian / Ubuntu'ya yükleyin:

sudo apt install ~/autokey-*.deb
sudo dnf install autokey-gtk

sudo dnf install autokey-qt

  • Başka Linux dağıtımları kullanıyorsanız, depolarda Autokey'i arayın veya Kurulum Talimatları AutoKey proje sayfasında (depoyu klonlayabilir ve doğrudan kurmadan doğrudan çalıştırabilirsiniz).

Bunu dikkate değer AutoKey'in çalışması için bir tepsiye / appindicator'a ihtiyacı var. GNOME Kabuğu kullanıyorsanız, bir tepsiniz olduğundan emin olun (ör. AppIndicator Desteği uzatma – bu eklenti varsayılan olarak kurulduğundan, Ubuntu'da bu gerekli değildir. Tepsi, ana uygulama penceresini (AutoKey tepside başlar, ana penceresini gizlemiş olarak gösterir) göstermek ve ifadeleri veya komut dosyalarını çalıştırmak için kullanılabilir.

Ayrıca, metin genişletme kısaltmaları ve kısayol tuşlarının çalışması için AutoKey’in çalışması gerektiğini de eklemeliyim. etkinleştirdiğinizden emin olun. Automatically start AutoKey at login tercihlerinden seçeneği.

AutoKey kullanarak Linux'ta metin genişletme

AutoKey'in nasıl çalıştığını ve kendi metin açılımlarınızı nasıl yaratacağınızı gösteren bir örnek olduğundan, hem kısaltmayı hem de aşağıdaki talimatlardaki ifadeyi gereksinimlerinize göre değiştirebilirsiniz.

AutoKey kullanarak bir cümle ile değiştirilecek bir kısaltma oluşturalım. Ana AutoKey penceresini açın (tıklayın Show Main Window AutoKey tepsi menüsünden), tıklayın My Phrases kenar çubuğunda, ardından Tamam New > Phrase Yeni bir cümle eklemek için araç çubuğundan Bu yeni cümleyi diyelim test bu örnekte.

Sağ taraftaki bölmede, bunun genişletilmesini istediğiniz tümceciği girin. Bu test için kullanalım Testing AutoKey text expansion on Linux ifade olarak:

autokey metin genişletme öğretici 1

AutoKey, bu tekrarlayan metni eklemek için kısaltma veya kısayol tuşu kullanmayı destekler. Aşağıda, bu seçeneklerin ikisinin de nasıl kullanılacağını açıklayacağım.

Bir kısaltma kullanarak metni genişletin

Tıkla Set yanındaki düğme Abbreviations. Açılan pencerede, test kısaltma olarak OK düğmesi (aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi kısaltma seçeneklerini varsayılana bırakarak):

otomatik anahtar metin genişletme öğreticisi 2

Sonra, tıklayın Save AutoKey araç çubuğundaki düğmesine basın. Bundan sonra test genişlemenizi denemeye hazırsınız.

Bu test metni genişletmesini denemek için, test Bir metin düzenleyicide, bir tarayıcı metin giriş alanında veya istediğiniz bir yerde Space, Enter veya Tab, veya herhangi bir kelime olmayan ve metin otomatik olarak test için Testing AutoKey text expansion on Linux.

Bunun nedeni, kısaltma penceresinde varsayılan tetikleyiciyi kullandığımızdır. All non-word. Bunu değiştirebilirsiniz, böylece metin değiştirme işlemi yalnızca tuşuna bastığınızda gerçekleşir. Space and Enterveya Tab, kısaltmalar penceresinden:

Autokey kısaltmaları

Orada ayrıca, kısaltmayla yazılan kısaltma ile eşleşen tümcecik büyük / küçük harfleri eşleştirme, bir kelimenin parçası olarak yazıldığında tetikleme (bunu önermiyorum), vb.

Kısayol tuşu kullanarak tekrarlayan metin ekleme

Kısaltmalar, AutoKey kullanarak metin eklemenin yalnızca bir yoludur. İsterseniz, bir kısaltma yazmayı gerektirmeyen bir klavye kısayolu kullanarak da metin ekleyebilirsiniz.

Klavye kısayolunu kullanarak sık yazmanız gereken bazı metinleri eklemek için Set yanındaki düğme Hotkey, ardından Tamam Press to Set Yeni açılan pencerede, bu ifade için kullanmak istediğiniz tuş kombinasyonuna basın:

AutoKey kısayol tuşu

Kullanılmayan bir kısayol tuşu kullandığınızdan emin olun, aksi takdirde çalışmayabilir / önceden ayarlanmış kısayol tuşuyla etkileşime girer. Bunu denemek için, şunun gibi bir şeye ayarla: Ctrl + F1 (en azından sistem tarafından ayarlanmamalıdır).

Tıklamayı unutma Save Kısayol tuşunu ayarladıktan sonra AutoKey araç çubuğundaki düğmesine basın, aksi takdirde değişikliklerin hiçbir etkisi olmaz. Şimdi deneyin: bir metin düzenleyicisine, web formundaki bir metin alanına, vb. Odaklanın ve AutoKey’de ayarladığınız kısayol tuşuna basın. Testing AutoKey text expansion on Linux cümle klavye kısayoluna basar basmaz otomatik olarak eklenmelidir.

Metin genişletmeyi belirli bir uygulama / pencereyle sınırlama

Eğer istersen:

  • Metin genişletmesini yalnızca belirli bir uygulama veya pencerede kullanın veya
  • aynı kısaltmayı / kısayol tuşunu birden fazla uygulamada / pencerede kullanın, ancak her uygulama veya pencere için farklı bir cümle kullanın

Ardından ifadenize bir pencere filtresi uygulayabilirsiniz.

Autokey pencere filtresini ayarlayın

Bunu yapmak için Set (1) yanındaki düğme Window Filter, ardından üzerine tıklayın. Detect Window Properties (2) açılan penceredeki düğmeye basın ve bu metin genişlemesinin çalışmasını istediğiniz pencereyi tıklayın (3) (yukarıdaki örnek ekran görüntüsündeki Gedit).

Ondan sonra, yeni Set Window Filter pencere sınıfı açılacak ve size pencere sınıfını kullanmak isteyip istemediğinizi soracaktır (bu nedenle, başlığı ne olursa olsun o pencereyle eşleşecektir) veya pencere başlığı (yalnızca belirli bir pencere başlığına sahip olduğunda o pencereyle eşleşecektir) – ihtiyaçlarınızı karşılar ve tıklayın OK (4).

Tıklamayı unutma Save Bunu ayarladıktan sonra AutoKey araç çubuğundaki düğmesine basın, aksi takdirde değişikliklerin hiçbir etkisi olmaz.

Metni veya kodu mevcut metnin etrafına sarma

AutoKey'i kullanmaya başlamamın ana nedenlerinden biri, bazı metinleri mevcut metin etrafına sarabilmek. Örneğin. Seçebilirim this text, ardından bir klavye kısayoluna basın ve this text olur this text.

AutoKey aslında yerleşik olarak bu görevi (ve bazı diğer gelişmiş görevleri) gerçekleştirmek için bir örneğe sahip, ancak yine de bahsettiğimi düşündüm, çünkü bu temiz uygulama ile yapmanın hem mümkün hem de kolay olduğu açık olmayabilir:

text = clipboard.get_selection()
keyboard.send_key("")
keyboard.send_keys("The text %s was here previously" % text)

Bu örneği AutoKey'de bulabilirsiniz. Sample Scripts kenar çubuğunda Selection Test adlandırın.

Bir klavye kısayolu atandığında, bu komut dosyası seçili olan mevcut metnin yerine The text %s was here previously, nerede %s seçilen orijinal metindir.

Örnek: sözcüğü seçerseniz TEST, ardından bu betiğe atanmış kısayol tuşuna basın, TEST ile değiştirilir The text TEST was here previously (bu düzenlenebilir bir metin alanında çalışır, bu nedenle çalışmazken bu web sayfasında denemeyin).

Bu şekilde örneğin sarmalayabilirsiniz veya `` `` seçilen metnin etrafına, örneğin:

text = clipboard.get_selection()
keyboard.send_key("")
keyboard.send_keys('%s' % text)

Bunu kullanarak, seçme TEST ve atanmış kısayol tuşu değişikliklerine basmak TEST için TEST.

Yan not olarak, yerleştirmek istiyorsanız AutoKey v0.95.4 veya daha yenisini kullandığınızdan emin olun. ve ifadelerdeki değişmezler veya bunu kullanarak göndermek keyboard.send_keys işlev, bir hata nedeniyle bu sürümden önce mümkün olmadığından.

Bakın AutoKey wiki Sık sorulan sorular, bilinen sınırlamalar ve bazı örnek komut dosyaları için.

Daha Fazla Göster
Kapalı