Linux

Linux'ta Plank Dock'u Kullanma Kılavuzu


Tahta X11 ortamları için sabitlenmiş uygulamaların başlatılmasını ve açık pencerelerin yönetilmesini sağlayan bir Linux yuvasıdır (Wayland desteklenmez). Bu makale, Plank'a, popüler Linux dağıtımlarına nasıl yükleneceğine, yeni temaların nasıl kurulacağına, çoklu rıhtımların (örneğin, çoklu monitörlerle) nasıl kullanılacağına ve daha fazlasına genel bir bakış sunar.

Bu, varsayılan ayarları ve tercihler penceresini kullanarak Plank yuvasıdır:

Plank iskelesi ve tercihleri

Ve işte yine Plank, üçüncü taraf temasıyla, yuvalarına (Masaüstünü ve Çöp Kutusunu Göster), tercihlerine erişmeyi sağlayan ve yuvadan çıkmasını sağlayan Plank simgesi (dock'un sol tarafında), dock'a sabitlenmiş bir klasör ve simge yakınlaştırma etkin:

Tahta rıhtım özel tema simgesi zoom

Aşağıda bulacaksınız bir video Ayrıca, Plank ikonu zoom animasyonunu görebilirsiniz (olası patent ihlali nedeniyle ilk ve Fedora'da simge yakınlaştırması kullanılamaz):

Plank, şık ancak basit olacak şekilde tasarlanmış bir bağlantı noktasıdır ve varsayılan olarakdır, ancak Plank'a dayalı yuvalar oluşturmak için kullanılabilecek bir kütüphane de dahil olmak üzere bazı gelişmiş özelliklere sahiptir. Gtk3'ü kullanır ancak X11 kullandığı sürece herhangi bir masaüstü ortamında çalışmalıdır (KDE Plazma dahil – sadece birkaç Gtk bağımlılığı çeker).

Plank onsuz çalışmasına rağmen efektler ve saydamlık için birleştirme (Mutter, Compiz, Marco, Muffin, Metacity, KWin veya Xfwm gibi) veya ayrı bir bileşik yönetici (Compton gibi) olan bir pencere yöneticisi gerekir.

Tahta özellikleri:

 • Çalışan uygulama simgelerini gösterir ve uygulamaları dock'a sabitlemenizi sağlar
 • İskeledeki simgeleri yeniden düzenlemek için sürükle ve bırak
 • Çoklu gizleme modları: intellihide, autohide (fareyi ekranın alt tarafına yaklaştırana kadar her zaman gizleyin), pencere büyütme, pencereden kaçma, etkin pencereden kaçma, yapılandırılabilir gizleme ve gösterme gecikmesi ve isteğe bağlı baskı ile (böylece kazayla ortaya çıkarmazsınız), bağlantı noktasını ortaya çıkarmak için
 • Ekranda yapılandırılabilir pozisyon: alt, üst, sol veya sağ
 • Çoklu hizalama olanakları: merkez, dolgu (bu, panel arka planını ekran genişliğinin% 100'ü için doldurarak panel olarak görünmesini sağlar; bu kurulumda simge düzenlemesini yuvanın ortasına, başlangıcına veya sonuna değiştirebilirsiniz), başla (dock yönüne bağlı olarak sol veya üst) ve son (dock yatay veya dikey olmasına bağlı olarak sağ veya alt).
 • Yapılandırılabilir simge boyutu ve isteğe bağlı simge yakınlaştırma efekti (yapılandırılabilir yakınlaştırma düzeyiyle); Simge yakınlaştırma özelliği, olası işletim ihlali nedeniyle temel işletim sistemi ve Fedora'da devre dışı bırakıldı
 • Yalnızca başlatıcı gibi çalışacak şekilde sabitlenmiş öğeleri gösterecek şekilde ayarlanabilir (çalışan uygulamaları göstermez), tek bir yuvanın yalnızca başlatıcısı olarak hizmet verdiği çoklu yuvalı kurulumlarda kullanışlıdır (yalnızca sabitlenmiş uygulamaları gösterir)
 • Yalnızca geçerli çalışma alanında çalışan uygulamaları gösterebilir
 • İskelenin gösterildiği monitörü seçmenize izin verir
 • Rıhtımları destekler ve birkaç tane yerleşik birlikte gelir (Bunlar, Plank içinde çalışan uygulama araçları / bağımsız araçlardır, örneğin, Clippy, bir pano yöneticisi, bir batarya göstergesi, bir gösteri masaüstü ya da bir çöp kutusu simgesi)
 • Tema desteği
 • Her biri kendi yapılandırmasına sahip, aynı anda birden çok yuva çalıştırın (bu işlevsellik, Plank tercihlerinde görünmez)

Linux'ta Plank dock'u yükleyin ve başlangıç ​​sayfasına ekleyin

Plank, Fedora, Arch Linux / Manjaro, openSUSE, Debian / Ubuntu ve Linux Mint, Pop! _OS, Zorin OS gibi Linux tabanlı dağıtımlar dahil olmak üzere birçok Linux dağıtımının resmi depolarında mevcuttur.

Plank yükleyin:

sudo dnf install plank plank-docklets

 • Linux Mint, Pop! _OS veya Zorin OS gibi Debian / Ubuntu ve Ubuntu tabanlı Linux dağıtımları:
sudo apt install plank
sudo pacman -S plank

sudo zypper install plank
sudo eopkg install plank

Ekstra kurulum seçenekleri:

Uygulamalar menüsünden Plank'ı Alt + F2 iletişim kutusu (yazarak plank), vb.

Ayrıca isteyebilirsiniz Başlangıç ​​uygulamalarınıza Plank ekleyin. Çoğu masaüstü ortamı başlangıçta uygulama ve komut eklemek için grafiksel bir araca sahiptir:

 • Xfce: Settings -> Session and Startup > Application Autostart
 • GNOME / MATE özellikli Tarçın / Ubuntu: lansman Startup Applications
 • Ubuntu dışındaki bir Linux dağıtımında çalışan GNOME masaüstü: Tweaks Uygulamayı tıklayın ve tıklayın Startup Applications kenar çubuğunda (Ubuntu’da, Plank Tweaks Başlangıç ​​Uygulamaları bölmesinde görünmüyor, neden olduğundan emin değilim). Bu sadece standart eklemeye izin verir plank Başlangıçta, özel bir Plank komutu ekleyemezsiniz (gibi plank -n dock2) Tweaks kullanarak başlatmak için.
 • KDE Plazma: System Settings -> Startup and Shutdown -> Autostart
 • Budgie: Budgie Desktop Settings -> Autostart

Başlangıç ​​uygulaması eklemek için bu grafik araçlarını kullanarak, yeni bir başlangıç ​​öğesi ekleyin, Plank uygulama adı için ve plank komut olarak (birden fazla rıhtım kullanmak istemeniz durumunda Plank için birden fazla başlangıç ​​girişi ekleyebilirsiniz – birden fazla Plan rıhtım kullanımı hakkında aşağıya bakın – ör. plank -n dock2 başlangıç ​​komutuna ikinci bir Plan iskelesi eklemek için başlangıç ​​komutu olarak).

Ayrıca başlangıç ​​öğesi eklemenin “genel” bir yolu çoğu masaüstü ortamı ile çalışması gerekir (Kubuntu 18.04'te test edilen KDE Plazma dahil):

 • Oluşturarak başlayın ~/.config/autostart olmadığı durumda klasör:
mkdir -p ~/.config/autostart

 • Dosya yöneticinizi açın, şuraya gidin: ~/.config/autostart (.config Giriş dizininizdeki gizli bir klasördür; göstermek için basın Ctrl + H – bu gizli dosya ve klasörleri gösterme / gizleme arasında geçiş yapar) plank.desktop içinde aşağıdakileri yapıştırmanız gerekecek:
(Desktop Entry)
Type=Application
Exec=plank
Hidden=false
NoDisplay=false
X-GNOME-Autostart-enabled=true
Name=Plank

Değiştirebilirsiniz Exec bölüm (bu başlangıçta çalışan komuttur) ve / veya birden fazla başlangıç ​​girişi (ör. plank2.desktop ikinci Plank başlangıç ​​girişi için plank -n dock2 komutu, ikinci bir yükleme başlatmak için kullanılır), başlatma için birden fazla yükleme eklemek isteyebilirsiniz.

Plank'ı başlatma gecikmesiyle başlatmak istemeniz durumunda (çok erken başlarsa ve bazı masaüstü öğeleri Plank ile etkileşime girerse), buna fazladan bir satır ekleyin ~/.config/autostart/plank.desktop içeren dosya X-GNOME-Autostart-Delay=N, nerede N saniye cinsinden gecikmedir.

Plank tercihlerine (ve Plank Çık menüsü) ve diğer Plank ipuçlarına / gizli özelliklerine nasıl erişilir?

Yeni Plank kullanıcıları, varsayılan olarak menü öğesi olmadığı için uygulama tercihlerini bulmakta zorluk çekebilirler.

Plank iskelesi tercihleri

Tahta Preferences ve Quit Menü öğelerine erişilebilir. right cliking İskelenin kenarlarına (sol / sağ) yakın. Ya da basılı tutabilirsiniz Ctrl anahtar ve right click Plank iskelesinde herhangi bir yere.

Plank tercihleri ​​ayrıca dconf kullanılarak da değiştirilebilir (örneğin, Dconf Araçları'nı kurun ve / net / launchpad / plank / docks / dock1 varsayılan dock için … dock2 ikinci yuva için birden fazla yuva, vs. kullanmanız durumunda).

Dconf Editor'ı kullanarak da etkinleştirebilirsiniz. show-dock-item (altında / net / launchpad / plank / docks / dock1) Plank'ta, tercihlerini açmak için tıklayabileceğiniz veya bu menü öğelerine daha sezgisel bir şekilde geçiş yapan Plank'tan çıkabileceğiniz bir simgeye sahip olmak.

Yararlı bulabileceğiniz birkaç diğer Plank ipucu / şey:

 • Ubuntu kullanıyorsanız, burada Ubuntu Dock'u kaldırma veya devre dışı bırakma seçenekleriniz.
 • Xfce Plank üzerinde, ekranın tüm genişliği boyunca tuhaf görünen bir gölgeye sahip olabilir. Bunu gidererek düzeltebilirsiniz. Settings -> Window Manager Tweaks -> Compositor ve devre dışı bırak Show shadows under dock windows (Bu, Xfce panel gölgesini de devre dışı bırakacaktır)
 • Sabitlenmiş bir uygulamayı kaldırmak için sağ tıklayıp işaretini kaldırabilirsiniz. Keep in dock veya simgeyi sürükleyip çıkarmak için yuvadan çıkarabilirsiniz.
 • Bir dokeyi Plank'tan kaldırmak için, dokun dışına sürükleyip bırakın.
 • Plank'a bir klasör veya dosya ekleyebilirsiniz. Dosya yöneticinizi (Nautilus, Nemo, vb.) Kullanarak, bir klasörü veya dosyayı Plank'a sürükleyip bırakın; dok sabitlenmeye devam eder
 • Muhtemelen bir uygulamanın yeni bir penceresini açabileceğinizi biliyorsunuzdur right clicking dock üzerindeki simgesi ve seçme New Window, ancak tuşunu basılı tutarak da yapabileceğinizi bilemeyebilirsiniz. Ctrl tuşuna basın ve ardından dock üzerindeki uygulama simgesine tıklayın.
 • Uygulama simgesinin üstüne kaydırarak aynı uygulamanın birden çok açık penceresinden geçiş yapabilirsiniz

Yeni Plank temaları nasıl kurulur?

Plank varsayılan olarak 3 tema ile gönderilir (Gtk + ve Default, aynı, hem Şeffaf hem de Mat). Ancak ekstra temalar yükleyebilirsiniz.

Bazı yeni Plank temalarını kurmanın en kolay ve en hızlı yolu, Linux dağıtımınızın depolarında mevcut olup olmadığını görmek. Örneğin, Fedora'nın depolarında 3 Plank teması vardır: Ark, temel ve Adapta ve bunları kullanarak yükleyebilirsiniz:

sudo dnf install adapta-gtk-theme-plank elementary-theme-plank arc-theme-plank

Arch Linux, depolarında hiç Plank temasına sahip değil, ancak 4 tane var. AUR'de tahta temaları.

Herhangi bir Linux dağıtımı için, Plank Temaları kategorisini ziyaret ederek yeni temalar alabilirsiniz. GNOME Look.org veya benzeri web sitelerinde arama GitHub Plank temaları için.

Bu web sitelerinden indirilen Plank temalarını aşağıdakileri yerleştirerek yükleyebilirsiniz:

 • ~/.local/share/plank/themes Mevcut kullanıcı için (root / sudo gerektirmez)
 • /usr/share/plank/themes tüm kullanıcılar için (onları kurmak için root / sudo gerekli)

Bir arşivi indirmeniz durumunda, çıkartın ve tema klasörünü yukarıda listelenen ikisinden istediğiniz dizine yerleştirin.

Plank'ı yeniden başlatmanıza gerek yok. Yeni bir Plank teması yükledikten sonra, Plank tercihlerini açın; kullanıma hazır olan yeni temayı orada bulacaksınız.

Aynı anda birden fazla Plank yuvası çalıştırma

Plank 2 rıhtımı
Her biri kendi yapılandırmasına sahip 2 Plank yuvasını aynı anda kullanma

Aynı anda birden fazla Plan dock'a sahip olmanın birden fazla kullanım durumu vardır. Çoklu monitör kurulumlarında her monitörde bir yuva kullanabilirsiniz. Veya aynı monitörde 2 yuvaya sahip olabilirsiniz; bir yuva çalışan uygulamaları ve diğeri sabitlenmiş uygulamaları gösterir (altta ve diğeri yanda olmak üzere çeşitli kurulumlarda).

İkinci bir Plank yuvası oluşturmak için Plank ile -n seçenek ardından ikinci bağlantı noktasını aramak istediğiniz ismi girin. Örneğin, varsayılan dock çağrıldığı için dock1, bu komut, adı verilen ikinci bir Plank yuvasını çalıştırır. dock2:

plank -n dock2

Bu ikinci yuvayı yapılandırmak için Ctrl anahtar ise sen right click iskelede ve seç Preferences. Değiştirdiğiniz tüm ayarlar yalnızca bu ikinci doku etkileyecektir. dock2 bu durumda.

Örneğin, iki monitörünüz varsa, gösterilecek bir Plank dock'u ayarlayın. On Primary Display ayarlarından ve diğer dok için On Primary Display seçeneğini belirleyin ve diğer monitörde görüntülenecek şekilde ayarlayın.

Aynı şekilde ihtiyaç duyduğunuz sayıda bağlantı noktası oluşturun. Yukarıda belirtilen talimatları kullanarak bunları devreye alın.

Ayrıca her bir dock ayarına Dconf Editor üzerinden erişerek de erişebileceğinizden bahsetmek gerekir. / net / launchpad / plank/ docks.

Plank'ı birden fazla monitörle kullanmak için, Plank'ı aktif monitöre taşıyarak tek bir Plank örneğinin birden fazla monitör ile kullanılmasına izin veren üçüncü taraf bir araç olan otomatik park vardır. Orijinal autoplank kodu, son Linux dağıtımlarıyla çalışmaz, ancak çalışmasını sağlayan bazı çekme istekleri vardır, ancak mükemmel olmayanlarla bile. Birisinin projeyi devralmasını ve kalan sorunları çözmesini umuyorum.

Daha Fazla Göster
Kapalı