Linux

MangoHud ile Herhangi Bir Vulkan Oyununa GPU / CPU Kullanımı ve Sıcaklığı (Ve Daha Fazlası) ile Bir Kaplama Ekleme


MangoHud Mesa Vulkan katmanının, GUI iyileştirmeleri, sıcaklık (GPU ve CPU) raporlaması ve MSI Afterburner OSD'nin görünümünü ve hissini çoğaltmayı amaçlayan isteğe bağlı günlük kaydını içeren bir modifikasyonudur. Oyun DXVK / VKD3D, Feral3D veya Native Vulkan kullanıyor olsun, herhangi bir Vulkan uygulaması veya oyunda çalışır ve tutarlıdır.

MangoHud

Varsayılan olarak, MangoHud DXVK sürümünü (kullanılıyorsa), GPU ve CPU yükünü, geçerli kare hızını (FPS) ve kare zaman çizelgesi grafiğini (grafik) gösterir. İsteğe bağlı olarak, CPU ve GPU sıcaklığı, çekirdek başına geçerli CPU yükü ve frekansı ve görüntüleme sistemi (RAM) ve GPU bellek kullanımını da etkinleştirebilirsiniz. Oyun sırasında MangoHud katmanını gizleme veya gösterme F12 tuşuna basın.

Ekrandaki konumu (sol üst / sağ ve sol alt / sağ) ve yazı tipi boyutunu da özelleştirebilirsiniz.

GPU özelliklerinin Nvidia ve AMD grafiklerinde test edildiğini, ancak Intel'de test edilmediğini belirtmek gerekir.

Mesa'da bir Vulkan yer paylaşımı vardır ve DXVK, MangoHud tarafından desteklenen bazı bilgilerle birlikte bir HUD görüntüleyebilir. Ancak bunların her ikisi de CPU ve GPU sıcaklığını, çekirdek başına CPU yükünü, çekirdek başına CPU frekansını veya yer paylaşımı tarafından gösterilen verilerin günlüğe kaydedilmesini desteklemez ve bu nedenle (bazı GUI geliştirmelerinin yanı sıra) MangoHud yarattı.

MangoHud tarafından yakalanan günlükler otomatik olarak grafikler oluşturmak ve kıyaslama için yararlı olan sonuçları paylaşmak için Flightlessmango.com'a kolayca yüklenebilir. Günlüğü etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için F2.

MangoHud nasıl kurulur ve kullanılır

MangoHud'u kurmanın en kolay yolu, önceden derlenmiş ikili GitHub sürümleri sekmesinden, ardından install.sh komut dosyası, ör. ManoHud'u çıkardığınız dizinde çalıştırın:

./install.sh

Bu, 2 .so dosyalarını ~/.local/share/MangoHudve 2 .json dosyası ~/.local/share/vulkan/implicit_layer.d. Kaldırmak istediğinizde, dosyaları bu konumlardan manuel olarak kaldırmanız gerekir.

Ayrıca inşa MangoHud İsterseniz kaynaktan.

Oyun başına MangoHud'u kullanma:

  • Bir oyun için MangoHud'u etkinleştirmek için MANGOHUD=1, örn .: MANGOHUD = 1 /path/to/vulkan_game
  • Lutris kullanıyorsanız, bir oyuna sağ tıklayıp şunu seçerek bireysel oyunlar için MangoHud'u etkinleştirebilirsiniz. Configure, sonra System options sekme aşağı kaydır Environment variables ve Ekle MANGOHUD ile 1 değeri olarak.
  • Steam kullanıyorsanız bir oyunun özelliklerine gidin, Set Launch Optionsve girin MANGOHUD=1 %command%


MangoHud'un gösterdiklerini özelleştirebilirsiniz, bu nedenle varsayılan FPS, CPU ve GPU yükünün yanı sıra, dışa aktararak ekrandaki yazı tipi ve kaplama konumunu özelleştirebilir, diğer birçok seçeneği etkinleştirebilirsiniz. MANGOHUD_CONFIG=your_options_here eklediğin gibi MANGOHUD=1, yerine your_options_here etkinleştirmek istediğiniz seçeneklerle. Mevcut tüm MANGOHUD_CONFIG seçenekleri bulunabilir buraya.

Örneğin, CPU ve GPU sıcaklığını etkinleştirmek ve yazı tipi boyutunu 15'e (varsayılan 24) düşürmek için MANGOHUD_CONFIG=cpu_temp,gpu_temp,font_size=15

MangoHud'u sistem genelinde, export MANGOHUD=1 (ve export MANGOHUD_CONFIG=your_options_here özel MangoHud seçenekleri için) ~/.profile dosyası (oturum kapatma / oturum açma gerektirir). Ancak, sorunlara neden olabileceğinden bunu önermiyorum. Örneğin, Nvidia grafik kullanan Linux bilgisayarımda, Lutris bu sistemi etkinleştirirken başlayamadı.

üzerinden Reddit

Daha Fazla Göster
Kapalı