Linux

`Markdown Preview 'Eklentisini Kullanarak Gedit'e Markdown Desteği Ekleme


Eğer hoşuna giderse gedit metin editörü ve eklemek istiyorum Markdown önizleme desteği, bunu kolayca yapmak için kullanabileceğiniz bir eklenti var (hayır, Gedit Markdown eklentisi GNOME wiki bu terk edilmiş / kırık).

Gedit Markdown Preview eklentisi

Varsayılan GNOME metin düzenleyicisi olan Gedit, Markdown'u varsayılan olarak desteklemez. Ancak eklentileri destekliyor, bu yüzden denilen bir eklentinin yardımıyla Gedit Markdown Önizleme, modern Gedit sürümlerine (3.22 ve daha yeni) Markdown desteği ekleyebilirsiniz.

Gedit Markdown Önizleme, Gmdit'te .md dosyalarını açarken otomatik olarak algılayan ve Markdown dosyasının önizlemesiyle pencerenin sol tarafındaki veya pencerenin altındaki bir bölmeyi açtığında otomatik olarak algılayan bir çalışma eklentisidir. Bu bölmenin otomatik olarak açılmasını devre dışı bırakabilir ve Gedit'ten manuel olarak çalıştırabilirsiniz. View menüsünü veya bir tuşu (F9 yan panel için ve Ctrl + F9 alt bölme için).

Gedit markdown menüsü
Gedit Markdown Önizleme eklentisi menüsü

Bu Markdown önizlemesi, bağlantıları ve görüntüleri yakınlaştırıp uzaklaştırmaya, aramaya ve açmaya izin verir. Önizleme varsayılan olarak otomatik olarak yenilenmez ancak önizleme alanının sağ alt tarafındaki 3 noktalı menüyü tıklayabilir ve etkinleştirme Automatically reload kaynak .md dosyasında her değişiklik yaptığınızda önizlemenin otomatik olarak yenilenmesini sağlamak için; önizleme penceresinin sol tarafındaki yenile düğmesini kullanarak veya sağ tıklama bağlam menüsünü kullanarak da önizlemeyi manuel olarak yenileyebilirsiniz.

Kaynak .md belgesini kaydırdığınızda önizleme otomatik olarak kaydırılmaz; bu, bu eklenti ile ilgili şimdiye kadarki tek sorunum.

Adında “önizleme” olsa da, bu Gedit eklentisi Markdown düzenlemesine de yardımcı olur. Kalın, italik, sıralı veya sırasız liste gibi Markdown etiketlerini kolayca ekleyebileceğiniz ve dosyaya kolayca bir resim ekleyebileceğiniz belgelere sağ tıklama menüsü ekler. Markdown etiketleri de klavye kısayolları kullanılarak eklenebilir, ancak şu anda eklenti ayarlarında yalnızca birkaç etiket / kısayol bulacaksınız, çünkü bu özellik devam ediyor.

Kaputun altında, bu eklenti python3-markdown veya Pandoc arka uçları olarak. Python3-markdown için, CodeHilite, Break to New Line, Smarty Pants, Sane Listeleri, Admonition ve WikiLinks de dahil olmak üzere eklenti ayarlarından (yüklü pymdown uzantıları varsa) etkinleştirebileceğiniz bazı uzantılar vardır. ekleme ekstra uzantıları.

Önizleme yazdırılabilir veya dışa aktarılabilir. Markdown dosyaları, python3-markdown kullanılırken Gedit Markdown Preview eklentisi kullanılarak HTML'ye veya PDF, TEX, DOCX, ODT, TXT, PPTX, RTF veya HTML / JS'ye (reveal.js slayt gösterisi kullanılarak aktarılabilir – bu devam eden bir çalışmadır) ) pandoc kullanarak. Dışa aktarılan HTML'ye bir stil sayfası uygulanabilir.

Tek başına bir GTK3 Markdown düzenleyicisi arıyorsanız Marker'a ve özellik dolu bir Markdown düzenleyicisi (Elektron kullanan) için Mark Text'e göz atmak isteyebilirsiniz.

Gedit Markdown Preview eklentisi nasıl kurulur

Arch Linux / Manjaro: Gedit Markdown Önizleme eklentisi AUR'dan kurulabilir (Git'ten) bu yüzden sizin için kurulum oldukça kolaydır. AUR paketini kurduktan sonra 3. adıma atlayın, çünkü bundan sonra yapmanız gereken tek şey eklentiyi etkinleştirmektir.

Diğer Linux dağıtımları için Gedit Markdown Preview eklentisini kurmak ve etkinleştirmek üzere aşağıdaki adımları izleyin. Bu eklentiyi yüklemeden önce Gedit'in kurulması gerekir; önceden yüklenmediyse Linux dağıtımınızın depolarından yükleyin. Bir yan not olarak, Gedit'i sadece GNOME ile değil, herhangi bir masaüstü ortamıyla kullanabilirsiniz, ancak bazı GNOME bağımlılıklarını çekecektir (Xfce, Cinnamon vb. Gibi GNOME tabanlı bir masaüstü ortamı kullanıyorsanız sadece birkaç bağımlılık yüklenir. .).

1. Gerekli bağımlılıkları kurun.

Gedit Markdown Önizleme'yi kullanmak için bağımlılıklarını (ve en son kodu almak için Git'i) yüklemelisiniz.

Debian, Ubuntu ve Linux dağıtımları, Pop! _OS, Linux Mint, temel işletim sistemi, Kali Linux, vb.

sudo apt install python3-markdown pandoc libwebkit2gtk-4.0-37 git

Fedora:

sudo dnf install python3-markdown pandoc webkit2gtk3 git

Solus İşletim Sistemi:

sudo eopkg install python-markdown pandoc libwebkit-gtk git


Başka bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız, python-markdown, pandoc, webkit2gtk3 ve git depolarda ve paketleri oradan yükleyin (adlar Linux dağıtımları arasında farklılık gösterebilir).

2. Git'ten en son Gedit Markdown Preview kodunu alın ve yükleyin.

Bağımlılıkları yükledikten sonra Git'ten en son Gedit Markdown Preview kodunu alın ve aşağıdakileri kullanarak kullanıcı için eklentiyi yükleyin:

git clone https://github.com/maoschanz/gedit-plugin-markdown_preview

cd gedit-plugin-markdown_preview

./install.sh

install.sh eklenti deposunda bulunan komut dosyası, Gedit Markdown Önizlemesini süper kullanıcı ayrıcalıklarıyla veya bu ayrıcalıklarla yüklemek için kullanılabilir (ör. sudo). Olmadan monte edildiğinde sudo, eklenti yalnızca mevcut kullanıcı için kullanılabilir (altında ~/.local/share/gedit/plugins/), kullanırken sudo bunu tüm kullanıcılar için yükler, /usr/lib/x86_64-linux-gnu/gedit/plugins (Yalnızca kullanıcı için yüklemenizi öneririm).

Klonlanmış Gedit Markdown Preview eklenti dizininde ayrıca bir update.sh eklentiyi güncellemek için kullanabileceğiniz bir komut dosyası ve uninstall.sh Gedit eklentisini kaldırmak için komut dosyası, artık sisteminizde yüklü olmasını istemediğinize karar verirseniz.

3. Gedit'i yeniden başlatın.

Eklentiyi yüklerken Gedit çalışıyorsa kapatın ve Gedit'i yeniden başlatın.

4. Gedit Markdown Preview eklentisini etkinleştirin.

Gedit'te Markdown önizleme eklentisini etkinleştir

Markdown Preview eklentisini etkinleştirmek için Gedit'e gidin Preferences (Gedit başlık çubuğundaki menü simgesine tıklayarak erişilebilir), Plugins sekmesini açın ve Markdown Preview Eklenti. Etkinleştirildikten sonra ayarlarına, Preferences düğmesini tıklayın.

Daha Fazla Göster
Kapalı