Teknoloji

Mobil bağlantının geleceğinde devrim yaratacak 5G şebekesinin faydaları


Her yeni hücresel ağ neslinde, yeni bir şey elde ediyoruz ve eğer değilse, en azından daha iyi bağlantı ve hızlar elde ediyoruz. İnternete daha fazla cihaz bağlandığında, temel olarak düşünebildiğiniz her şeyde, tüm cihazlara güç verecek ve verimli bir sonuç elde etmek için onları bağlı tutacak bir şeye ihtiyacımız var. 5G ya da beşinci kuşak hücresel ağ teknolojisi, tam da bu köşede olan yetenekli olandır ve çok geçmeden tam teşekküllü 5G'nin tadını çıkarmalıyız. Bu nedenle, 5G konusunda heyecanlıysanız, neden gerçekten bu kadar büyük bir mesele olduğunu ve yeni 5G teknolojisini uygulayan zorluklarla karşılaşacağınızı göreceğiz.

5G ağları şüphesiz daha iyi hızlar ve daha fazla güvenilirlik sunacak, ancak şu anda mevcut 4G şebekelerinden tamamen farklı olan yepyeni bir teknoloji ile gerçekleştiriliyor, bu da mobil servis sağlayıcılarının hayalini gerçekleştirmek için tamamen yeni bir altyapıya ihtiyaç duyacakları anlamına geliyor. 5G gerçek oldu. 5G ağı, kendi kendini süren arabaları, uzaktan ameliyatları, sıfır gecikmeli oyun oynamayı ve diğer her şeyi bugün yapacak fanteziyi bir gerçeklik haline getirecek olan gelecek nesil teknolojiye açılan kapıdır.

5G yararları

5G teknolojisinin faydaları

Öyleyse, 5G teknolojisinin faydalarını göz önünde bulunduralım; bunu takip edecek, tam olarak nasıl gerçekleştirileceğini ve nihayetinde, bu devrimci teknolojiyi uygulayan mobil servis sağlayıcıların karşılaştığı zorlukları göreceğiz. Bazı özelliklerini görelim:

Görmek: 5G Network gizli tehlike veya güvenlik tehditleri

Daha iyi hızlar

Daha önce de söylediğim gibi, her yeni nesil hücresel teknoloji ile birlikte, hepimiz daha iyi hızların tadını çıkarmaya hazırız, 5G teknolojisi de bir istisna değil. Nefes kesen hızlar, 5G ağlarının birçok özelliği arasında ilk. 5G ağ hızı, önceki 4G teknolojisinden 100 kat daha hızlı olan teorik olarak saniyede 10 gigabite kadar ulaşabilir.

Bunlar teorik hızlar olmasına rağmen, alacağınız gerçek hızlar, taşıyıcı ağa ve bir 5G hücresel ağ teknolojisi uygulamasının sınırlamalarını ne kadar iyi aştığına bağlı olacaktır. Ancak, 4G'den çok daha hızlı olacaktır ve en az söylemek gerekirse, etkileyici olan saniyeler içinde 8K'lık bir film indirme yeteneği ile hayal gücünüzü çıldırtabilirsiniz.

Sıfır gecikme

Sıfır gecikme diye bir şey olmadığını biliyorum, ama 5G'nin yapacağı şey sizi sıfır gecikme olarak adlandırdığımız şeye en yakın olanı olacak. Bir istek gönderme ile ilgili cevabı alma arasındaki süreye gecikme denir, ne kadar düşük olursa, aldığımız hizmet o kadar iyi olur.

5G şebekelerindeki gecikme, 4G'den daha az olacaktır, bu da insanların tepki süresinden daha hızlı tepki verir. Bu sonuçta yeni teknolojiler için pek çok yol açacaktır. Sizin gibi yerel oyunlarda oynattığınız oyunları oynayın ve tam ihtişamıyla VR'nin tadını çıkarın.

Kendiliğinden süren otomobiller 5G'nin iyiliği ile insanlardan daha hızlı tepki sürelerine sahip olduğunda, kendi kendine sürüşün etrafındaki yüzlerce araçla iletişim kurabilecek ve tahmin edebileceğinizden daha hızlı bir şekilde anında karar alabileceksiniz. Bu nedenle, araba kazaları 4G'den yaklaşık 100 kat daha hızlı olan yaklaşık 1 ms'ye yakın, çok hızlı tepki süreleriyle geçmişte kaldı.

Uzak ameliyatlar ayrıca doktorların ve cerrahların uzak ülkelerdeki hastalara gerçek zamanlı olarak ameliyat yapabildiği, zaman ve mesafenin yaşam ile ölüm arasındaki boşluk olduğu zaman büyük bir derde deva olabileceği bir gerçek olabilir.

Sadece önümüzdeki yıllarda devrim niteliğindeki teknolojileri düşünün, 5G ağları bunun temelini oluşturacak. Daha iyi hızlar, daha güvenilir ağlar ve çok hızlı tepki süreleri, 5G mobil ağların ardında, önümüzdeki yıllarda interneti nasıl kullanacağımızı önemli ölçüde değiştirecek anahtarlardır.

Ancak daha iyi hızlar elde etmek, gecikmeyi azaltmak ve güvenilir bağlantılar mevcut altyapı ile mümkün değildir. Öyleyse, 5G'yi gerçeğe dönüştürmek için sahne arkasında neler olacağını bulalım.

5G'nin 5 yapı taşı

İhtiyaç, buluşun annesi olan 5G teknolojisi, birbirine bağlı IoT cihazlarını gerçeğe dönüştüren daha fazla cihaz bağlayacaktır, ancak daha fazla cihazı barındırabilecek ayrı bir spektrum gerektirir. Bu, ilk 5G yapı bloğunu veya 5G ağ temellerini, yani milimetre dalgalarını getirir.

Milimetre dalgalar

Kullandığımız her elektronik cihaz, radyo frekansı spektrumunda 2.4 ila 6 GHz aralığında kablosuz sinyaller gönderiyor ve alıyor. Mikrodalga fırınlar ve aynı frekansı kullanan diğer tüm cihazlar da dahil olmak üzere daha fazla cihazla bu aralık tıkanıyor.

Spektrumun bir süredir yüzlerce araçla tıkanmış bir şerit olduğunu düşünün. Ancak, fazladan bir şerit varsa, bu sorun hafifletilebilir ve milimetre dalgalarının yapacağı şey budur.

5G, 6 ila 300 GHz arasındaki radyo frekansı spektrumunu kullanacak ve bu, 5G'den önceki hücresel ağ teknolojilerinde kullanılan santimetre dalgaları yerine milimetre dalgaları kullanılarak gerçekleştirilecektir. Böyle kısa 5G dalga boylarında, spektrumda daha fazla trafik toplanabilir ve hiçbir girişim, çok kısa milimetre dalgalarının ilave bir faydası değildir.

Ancak milimetre dalgaları uzun süre seyahat edemez ve ağaçlar, bulutlar, binalar vb. Tarafından kolayca absorbe edilebilir ve tıpkı her bulutun gümüş bir astarı, yeni bir teknolojisi olduğu gibi, akıllı hücre teknolojisi de bu sorunu aşmak için kullanılacaktır.

Akıllı hücre teknolojisi

Hücre kulelerimiz, 10 mil uzaklıktaki uzun mesafelere radyo sinyalleri göndermek ve almak için yüksek güç alıcı-vericileri kullanıyor. Ancak milimetre dalgaları bu kadar uzak mesafelere seyahat edemez ve düşük güçlü hücre kulelerinin, geleneksel baz istasyonların veya hücresel kulelerinkinden 40 ila 50 kat daha düşük bir aralığı kapsayacak şekilde uygulanacağı akıllı hücre teknolojisi kullanılır.

Düşük güçlü hücre kuleleri, yaklaşık 1000 feet veya daha küçük alanlardaki sinyalleri artırmak için lamba direklerine, sinyal direklerine, binalara vb. Monte edilecektir. Akıllı hücre teknolojisi ile milimetre dalga sinyalleri her gün düşmeyecek ve daha sonra kullanıcı bir binanın, ağacın veya çok küçük dalga boylarına sahip sinyalleri almak için herhangi bir diğer potansiyel engelin arkasına giderse.

Massive MIMO

MIMO Çoklu Giriş Çoklu Çıkış anlamına gelir. Geleneksel 4G hücresel ağ kuleleri, hücresel trafiğin tamamını işlemek için çoklu portlar kullanır. Massive MIMO, bazı ek bağlantı noktalarına sahip, aynı zamanda ilave IoT cihazlarından ve diğer her şeyden daha hızlı olan ek hücresel trafiği ele almak için 4G baz istasyonlarından neredeyse 20 kat daha fazla olan bazı ek bağlantı noktalarına sahip aynı MIMO teknolojisinin bir uygulamasıdır.

Ancak bu baz istasyonları sinyali belirli bir aralıktaki tüm yönlerde iletir ve bu da sonuçta parazite neden olur. 5G hakkında konuşmak, girişim aynı baz istasyonuna bağlı pek çok cihaz ile müthiş olacaktır. Bu sorun, kiriş şekillendirme teknolojisi olan 5G'nin 4. yapı bloğu ile çözülecektir.

Beamforming

Sinyali baz istasyonunun etrafındaki her yöne göndermek yerine, ışın oluşturma sinyalleri tam olarak tek bir yöne, yani, sadece parazitleri azaltmakla kalmayacak aynı zamanda verimliliği artıracak bazı özel sinyal işleme algoritmaları uygulayan yönde iletecektir. sinyal iletimi.

Işın biçimlendirme aslında sinyallerin tam olarak nereden geldiğini, zaman aralıklarını analiz eder ve birden fazla kullanıcı aynı baz istasyonuna veya akıllı hücreye bağlandığında konumu üçgenlemek için özel sinyal işleme algoritmalarını kullanır.

Tam dubleks

İletim, tek yönde veya iki yönde gerçekleşir. İki yönlü iletim söz konusu olduğunda, iletim aynı anda bir yönde veya aynı anda her iki yönde de alabilir. İletim aynı anda iki cihaz arasında gerçekleştiğinde, tam çift yönlü iletişim olur.

Karşılıklılık nedeniyle, baz istasyonları hücresel sinyallerin hareketini her iki yönde aynı anda tutamazlar. İşi yapmak için, sinyalleri iki farklı yöne göndermek ve almak için iki farklı frekans kullanılır. Ancak 5G hücresel ağ teknolojisinde tam çift yönlü ile, tam çift yönlü iletişim farklı şekilde ele alınacaktır. 5G hücresel ağ teknolojisindeki tam dubleks, silikon transistörlerden çok hızlı bir şekilde yön değiştirmek için yapılan çok hızlı anahtarlarla ele alınacaktır.

5G teknolojisinin uygulanmasında zorluk

5G'nin tüm yapı taşları henüz işarete bağlı değil. Ancak araştırmacılar, 5G'yi önümüzdeki yıllarda devrim niteliğinde bir teknoloji haline getirmek için tüm tek unsurlar üzerinde çalışıyorlar. Ancak bu devrim niteliğindeki 5G hücresel teknolojinin uygulanmasında zorluklar var. Araştırmacılar kuşkusuz sınırlamalar üzerinde çalışacaklar, ancak hizmet sağlayıcıların karşılaşacağı zorlukların bir kısmını bulalım.

Ek altyapı

5G hücresel ağ teknolojisi, tamamen farklı ekipmanlara ihtiyaç duyacak olan milimetre dalgalarını kullanacak ve akıllı hücrelerin uygulanması birbirleri arasında bir çeşit bağlantı gerektirecektir. Bu, uygulama için 100 milyar dolar veya daha fazlasını gerektiren optik fiberler kullanılarak elde edilebilir.

Yerel topluluklarda sağlık riskleri ve sorunları

Bazı yerel topluluklar daha küçük baz istasyonları kurulmasına izin vermez aka. Yerlerinde bulunan akıllı hücreler, belki de 5G teknolojisinin tehlikelerinden ya da 5G radyasyonuyla ilişkili sağlık risklerinden korktukları için. Birçoğu, 5G radyasyonun, FCC tarafından onaylanmadığı halde, yine de ilave araştırmalar yapmaları gerekmesine rağmen, kanserin arkasındaki bir sebep olabilir.

5G sinyallerinin çok kısa bir kapsama alanı nedeniyle, baz istasyonlarının bölgelere yerleştirilmesi ilkeldir ve çoğu hücre servis sağlayıcısının daha küçük şehirlerde ve köylerde olmasa en azından yoğun nüfuslu şehirlerde 5G sinyalleri vermesi zaman alacaktır.

Dünyada 5G ağı. Ne zaman geliyor

Ancak 5G ağı ne zaman geliyor! İyi haber, zaten orada. Tüm kısıtlamalara rağmen, Şangay, 5G şebekesini ve Verizon’dan Chicago ve Minneapolis’in bazı bölgelerini kapsayan ilk Çin şehri. Sadece bu değil, AT&T, Amerikan hücresel servis sağlayıcısı, 5G kapsamına sahip yaklaşık 19 şehre sahiptir.

Hindistan'da 520 şebekesinin avantajlarından 2020 veya 2021 yılına kadar yararlanabiliriz. 5G telefonuna bir amiral gemisi ile yaklaşmayı planlıyorsanız, yakında bekleyeceğiniz ana menüye geçmeyi planlıyorsanız, bekleyin! 5G akıllı telefonları, 5G ağlarını desteklemeyen akıllı telefonlarla karşılaştırırsanız size bir servete mal olacak.

5G şebekeleri paralel veri iletimini desteklemek için ek şeritlere bile sahip olacak, ancak bu hatlar da çok yakında tıkanacak ve her gün yeni hücresel teknolojiyi düşünmemiz gerekebileceği her gün internete daha fazla cihaz bağlanacak.

5G şebekeleri, yüksek hızlı ev internet bağlantılarını değiştirebilecek kapasitede olacaktır, ancak tümü hücresel şebeke servis sağlayıcılarının sunduğu hizmetleri tarif ettiği tarife bağlı olacaktır.

Yani hepsi 5G teknolojisinin ayrıntılarıyla ilgiliydi, şu anda bilmelisin. Umarım bilgi sizin için yararlı olmuştur. Söyleyecek başka bir şeyin var mı? Aşağıda aynı yorum yapmaktan çekinmeyin.