Linux

OpenShot 2.5.0 Free Video Editor Donanım Hızlandırma, Blender 2.8 Desteği Ekler


openshotücretsiz ve açık kaynaklı bir video düzenleyici, donanım kodlama ve kod çözme desteği, çok daha hızlı anahtar kare performansı, EDL ve XML (Premiere, Final Cut Pro ve daha fazlası) dosyalarını dışa aktarma ve içe aktarma desteği gibi bazı önemli iyileştirmelerle sürüm 2.5.0'a güncellendi. ve Belnder 2.8+ desteği, diğerleri arasında.

OpenShot Video Düzenleyici

OpenShot kullanımı kolay ama güçlü bir video editörüdür Windows, macOS ve Linux. Güçlü eğri tabanlı anahtar kare animasyonları, sınırsız parça / katman, klip boyutlandırma, ölçekleme, kırpma, yakalama, döndürme ve kesme özelliklerine sahiptir. Bunu kullanarak, gerçek zamanlı önizleme, birleştirme, görüntü bindirmeleri, filigranlar, animasyonlu 3D başlıkları ve efektleri ve çok daha fazlasıyla video geçişleri ekleyebilirsiniz.

Uygulama, çoğu video ve görüntü formatını okuyabilen ve yazabilen FFmpeg kütüphanesini kullanır.

OpenShot 2.5.0'daki en yeni özellik, hem kodlama hem de kod çözme için deneysel (değişiklik günlüğü “biraz deneysel” olarak adlandırıyor) donanım hızlandırma desteğidir. Bu sayede, kullandığınız video formatları için donanım hızlandırmayı destekleyen grafik kartlı sistemlerde önemli performans iyileştirmeleri olmalıdır.

OpenShot donanım hızlandırma VA-API VDPAU

Grafik kartınız destekliyorsa, OpenShot 2.5.0 ile bazı yeni seçenekler görmelisiniz. OpenShot'ta Preferences, üzerinde Performance sekmesinde donanım kod çözücü modunu seçebilirsiniz (varsayılan olarak CPU'dur – donanım hızlandırması yoktur): grafik kartınıza bağlı olarak VDPAU veya VA-API, donanım kod çözücü ve kodlayıcı grafik kartı. Ayrıca bazı yeni seçenekler göreceksiniz. Export Video Donanım hızlandırmayı destekleyen bir hedef seçmenizi sağlayan iletişim kutusu.

En son OpenShot sürümündeki bir diğer önemli gelişme, tamamen yeniden yazılmış bir anahtar kare sistemidir gerçek zamanlı enterpolasyon değerleri sunmak ve artık tüm değer kümesini önbelleğe almamak için. Bu sayede uzun klipler veya birçok klip içeren projelerde performans daha hızlı olmalıdır.

OpenShot 2.5.0 ayrıca en yeni blendr 2.8+. Uygulama şimdi yeni .blend formatını destekliyor ve çoğu animasyonlu başlık sıfırdan yeniden oluşturuldu veya bu yeni Blender sürümü ile çalışmak için düzeltildi. OpenShot, videolara animasyonlu 3D başlıklar eklemek için kullanılabilen animasyonlu başlık düzenleyicisi için Blender'ı kullanır.

OpenShot 2.5.0'daki diğer önemli değişiklikler:

  • OpenShot artık Premiere ve Final Cut Pro tarafından desteklenen EDL ve XML formatlarındaki verileri başkalarının yanı sıra içe ve dışa aktarabilir
  • Geliştirilmiş ve sabit küçük resim oluşturma
  • Önceki kaydetmeleri kurtarma ve gelişmiş otomatik yedekleme özelliği eklendi. Her kaydetmeden önce, tüm projenin bir kopyası artık kurtarma klasörüne kopyalanır, böylece her şeyi silmeniz ve otomatik kaydetme çalışması durumunda, projenin önceki bir sürümünü kurtarabilirsiniz
  • Özellikle macOS ve eski Linux dağıtımlarında daha iyi SVG desteği
  • Geliştirilmiş önizleme penceresi: OpenShot artık önizlemenin / oynatmanın yanlarındaki titreyen çizgileri ve çubukları önlemek için 2'ye bölünebilir olup olmadığını kontrol ediyor
  • İhracat iyileştirmeleri (artık proje ana kare verilerini değiştirmez)
  • OpenShot artık otomatik olarak metrik veri göndermiyor. Kullanıcının artık metrikleri OpenShot geliştiricileriyle paylaşmayı seçmesi gerekiyor
  • Platformlar arası geliştirmeler (OS'ler arasındaki birçok küçük fark düzeltildi)
  • Değişiklikler

OpenShot video düzenleyicisini indir

OpenShot indirmeleri sayfasında Windows, macOS ve Linux için ikili dosyalar bulacaksınız. Kaynak kodu da mevcuttur.

Linux'ta OpenShot geliştiricileri 64 bit AppImage ve bir Ubuntu (ve Ubuntu tabanlı Linux dağıtımları) PPA sunar. Bu makaleyi yazdığım sırada PPA en son OpenShot 2.5.0 sürümüne güncellenmedi.

OpenShot AppImage ikili dosyasını çalıştırmak için çalıştırılabilir yapmanız gerekir: right click -> Properties -> Permissions -> Allow executing file as program (veya benzeri; bu dosya yöneticinize bağlıdır). Şimdi masaüstü ortamınız / dosya yöneticiniz izin veriyorsa, çalıştırmak için AppImage dosyasına çift tıklayın. AppImage dosyalarının çalıştırılmasını çift tıklatmaya izin vermeyen masaüstü ortamlarında, bir terminal açın ve AppImage dosyasını terminal penceresine sürükleyin ve ardından düğmesine basın. Enter. Ayrıca yazabilirsiniz ./OpenShot-v2.5.0-x86_64.AppImage AppImage'ın bulunduğu klasörden çalıştırın.

Ayrıca AppImages'ı sisteminizle entegre edebilirsiniz (masaüstünüzü izinleri veya başka bir şeyi değiştirmeden herhangi bir AppImage'ı çalıştırmaya izin verecek şekilde, uygulama menünüzde AppImage programlarını vb. Entegre edebilirsiniz).

Daha Fazla Göster
Kapalı