Linux

Rufus: Windows'ta Ubuntu veya Debian ile Kalıcı Bir Depolama Live USB Oluşturma


Rufus

Rufus 3.7 betadün yayımlanan Debian ve Ubuntu için kalıcı bölme desteğini tamamladı ve bu sayede kullanıcıların en son Debian Live ISO'ların kalıcı USB'lerini ve 1 Ağustos 2019'dan sonra oluşturulan Ubuntu Live ISO'larını kalıcı olarak oluşturmalarını sağladı.

Rufus Windows'tan önyüklenebilir USB sürücüleri oluşturmak için popüler bir ücretsiz ve açık kaynaklı grafik araçtır. Yalnızca ISO dosyalarından veya disk görüntülerinden önyüklenebilir Windows sürücüleri oluşturmak değil, aynı zamanda Windows'dan önyüklenebilir Linux USB sürücüleri oluşturmak için de kullanılabilir.

Bu uygulama, hem UEFI (MBR veya GPT) hem de BIOS modunda çalışan kalıcı canlı sürücüler oluşturabilir ve kalıcı depolama bölümü için casper-rw kullanılır, böylece 4GB'tan daha büyük bir boyuta sahip olabilir.

Deneysel kalıcı bölümler desteği ilk önce 3.6 sürümündeki bu Windows önyüklenebilir Live USB oluşturma aracına eklendi, ancak benim testimde olduğu gibi Live USB'de yapılan değişiklikler yeniden başlatmalar arasında sürmedi. Yine de en son Rufus 3.7 beta ile kalıcı bölümleme özelliği işe yarıyor (En son günlük Ubuntu 19.10 Eoan Ermine ile denedim). Fakat oradaki her Linux dağıtımını desteklemiyor.

Rufus 3.7 beta sürüm notları, bu sürümle birlikte, kalıcı bölüm desteğinin Debian ve Ubuntu için sonlandırıldığından (bu nedenle artık deneysel değil) bahsetti. FAKAT Ubuntu’ya gelince, ısrar özelliği yalnızca 1 Ağustos 2019’dan sonra oluşturulan Ubuntu 19.10 Eoan Ermine’nın ISO'larıyla çalışır (örneğin, Ubuntu Eoan Ermin buradan günlük ISO çalışmalı). Bunun nedeni bir böcek bu, yalnızca son zamanlarda sabitlenmiş olan montaj sırası sırası değiştiğinde, casper-rw bölümlerinde kalıcılığa neden oldu.

Şimdilik, bu hata düzeltme yalnızca Ubuntu 19.10 Eoan Ermine'ye indi. Ubuntu 18.04.3 ISO, 1 Ağustos 2019'dan sonra piyasaya sürülmesine rağmen, bu hata düzeltmesini içermez, bu nedenle Rufus 3.7 kullanarak kalıcı bir depolama oluşturmak için Ubuntu 18.04.3 Live USB çalışmaz. Hata düzeltmesi daha sonra Ubuntu 18.04'e inebilir, bu nedenle muhtemelen 6 Şubat 2020'de beklenen yaklaşan Ubuntu 18.04.4 sürümüne dahil edilecektir.

Bunun yalnızca Ubuntu 19.10 günlük ISO'larla değil aynı zamanda Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu MATE, Ubuntu Budgie, vb. 19.10 günlük ISO'larla da çalıştığını belirtmek gerekir.

Rufus 3.7 beta sürüm notlarında ayrıca yeni kalıcı depolama özelliğinin diğer Linux dağıtımlarıyla da çalışabileceği belirtiliyor. “Debian benzeri veya Ubuntu benzeri bir yöntem kullandıkları sürece, ve Ubuntu benzeri durumda, casper kullanıyorsanız # 1489855 bugfix“. Bu nedenle, Rufus'un kalıcı depolama özelliği, diğerleri arasında, yaklaşmakta olan Pop! _OS 19.10 ile birlikte çalışmalıdır.

Rufus kalıcı canlı USB

Kalıcı bir depolama oluşturmak için, Rufus 3.7 beta veya daha yenisini kullanarak canlı USB Debian veya Ubuntu, ISO’yu seçin ve yeni Persistent partition size seçenek, kalıcı bölüm boyutunu belirlemeye izin veren bir kaydırıcıyla görünecektir. Bunu 0 olarak ayarlamak kalıcı depolamayı devre dışı bırakır ve 0'dan daha büyük herhangi bir değere ayarlamak kalıcı depolamayı etkinleştirir.

Ubuntu, Linux Mint veya Debian kullanın ve kalıcı bir depolama oluşturmak ister misiniz Ubuntu, Linux Mint veya Debian? Bkz. Ubuntu, Linux Nane Veya Debian (UEFI,> 4GB Kalıcılık Desteği) ile Kalıcı Bir Depolama Live USB Oluşturma. Veya belki de Ubuntu veya Linux Mint ISO'yu Cubic ile kişiselleştirmek istiyorsunuz.

Rufus indir

Bu makaleyi gönderdiğim sırada Rufus 3.7 hala beta sürümünde olduğundan, tıklamanız gerekiyor Other versions Rufus web sitesi indirme bölümünde, oradan Rufus 3.7 BETA edinin.