Teknoloji

Sanallaştırma Sunucusu Yapısı: Xeon E3 – ESXi 6.7


(aşağıdaki videolara bakın.)

Bir süredir tüm sanal makinelerimi yerel olarak ana iş istasyonumdan çalıştırdım. Ancak şimdi, verimli bir şekilde çalışamayacak kadar çok ve hantal hale geldiler.

Girmek VM-Günlük Kanaltüm sanal makinelerimi depolamak için bir sanallaştırma sunucusu. Bu sunucu, bulduğum herhangi bir sistemden tüm sanal makinelere hızlı ve verimli erişimi kolaylaştırıyor. Öncelikle, ana sistemimden VMware Workstation ile bağlantı kuracağım, ancak bunu yapmanın başka yolları da var.

Bütçe 1500 dolardı. Kullanılan parçalar aşağıda listelenmiştir.

Temel olarak, 32 GB DDR4 RAM'e sahip bir mikroATX, raf tipi, Xeon tabanlı sistemdir (şimdilik). Tahta Supermicro'dandır ve özellikle bu tür kullanımlar için (ayrıca FreeNAS ve diğer sistemler için) tasarlanmıştır. Bu anakartın üç Ethernet portu var. Biri IPMI (Akıllı Platform Yönetim Arabirimi) ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır, bu nedenle sistem “başsız” olarak kabul edilir ve bir tarayıcıdan uzaktan kontrol edilebilir. Diğer iki Ethernet portu VM veri aktarımı içindir – onları anahtarda birbirine bağladım ve işletim sisteminde bir araya getirdim. Bu, bant genişliğinin toplanmasının yanı sıra hata toleransı sağlar. İşletim sisteminden bahsetmişken: VMware ESXi 6.7'yi kurdum ve sanal makinelerimi yüklemeye başladım. ESXi çıplak metal (tip 1) bir hipervizördür, bu nedenle donanıma VM erişimi daha doğrudan ve dolayısıyla daha verimlidir. Şimdiye kadar, taşıdığım ve yarattığım sanal makineler çok iyi çalışıyor.

Sistemin tamamını görmek için bu videoyu izleyin, yaklaşık 45 dakika.

IPMI nedeniyle, ekran kartı tipik bir sunucuda gerekli değildir. Video kartının yerel olarak görüntülenmesi ve kaydedilmesi için ekran kartını istedim, ancak ayrı bir ekran kartı kullanmanın IPMI ve iKVM ile ilgili sorunlara neden olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden bunu kaldırdım ve şaşırtıcı derecede iyi çalışan bir SVGA – HDMI adaptör kullanıyorum. Bunu daha sonraki videoda açıklayacağım. Ayrıca daha kısa SATA kabloları da ekledim ve daha fazla kablo yönetimi yaptım (daha kalıcı bağlanma vb.)

BIOS'u, ek çözümleri ve işletim sistemini görmek için bu videoyu izleyin:

Sistem harika ve istediğim her şeyi yapıyor. Yani yeni sanallaştırma çözümü yerinde.

Müşteriler için benzer sistemler kuruyorum, ancak genellikle “biraz” daha fazla RAM ve daha iyi bir durumla, ancak başka türlü bunlar çok benzer yapılar. Henüz bu sistemlerden biri başarısız olmadı.

Parça listesi

Anakart – Supermicro MBD-X11SSM-F-O

İşlemci – Intel Xeon E3-1240 V6 Kaby Gölü 3.7 GHz

RAM: Önemli DDR 4 2666

Dava: Rosewill RSV-2600

Güç Kaynağı: Corsair VS500

HD (OS): Önemli BX500 120 GB

HD (VM veri deposu): Samsung 970 PRO 1 TB

M.2 Adaptör Kartı: Maliya M.2 PCIe x4 adaptörü

Not: Her zaman olduğu gibi, parçalar için alışveriş yapın. Özellikle CPU, RAM ve SSD'lere gelince. Bunlar oldukça değişken olabilir. Bazen NewEgg, bazen Amazon ve bazen de diğer satıcıları kullanıyorum. Dolandırılmadığınızdan emin olmak için bir fiyat kontrolü ve tarih kontrolü yapın. Tarayıcınızın önbelleğini de temizleyin, böylece fiyat anlamıyla dilbilgisi dışında, ayırt edici bir şekilde fiyat elde edemezsiniz, ama ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Gerekirse sabırlı olun ve fiyatların düşmesini bekleyin. Düşük satın alın ve yüksek inşa edin!