Linux

scrcpy 1.13 Geliştirilmiş Ekran Kalitesi, Video Yönünü Kilitleme Seçeneği, Daha Fazlası


scrcpy 1.13

scrcpy 1.13, video yönünü kilitleme seçeneği, ekranı döndürmek için kısayollar ve scrcpy penceresi Android cihaz ekranından çok daha küçük olduğunda görüntü kalitesini iyileştirmesi gereken üç boyutlu filtreleme de dahil olmak üzere bazı önemli yeni özelliklerle piyasaya sürüldü.

Scrcpy’de yeni misiniz? Bu bir uygulama macOS, Windows veya Linux masaüstünden USB veya kablosuz olarak bağlı Android cihazlarını görüntülemek, kaydetmek ve kontrol etmek için kullanılabilir. Uygulama, performans ve kaliteye odaklanır, 1920×1080 veya daha yüksek bir çözünürlükle 30 ~ 60 FPS ve düşük gecikme süresi sunar.

Sunucu (bu durumda Android cihazı) ve istemci (masaüstü bilgisayar) arasındaki iletişim, bir adb tüneli üzerinden bir soket aracılığıyla yapılır. Sunucu, gecikme süresini en aza indirmek için arabelleğe almadan, kod çözme ve görüntüleme için istemciye ileterek aygıt ekranının H.264 videosunu aktarır. Fare ve klavye olayları yakalanır ve sunucuya iletilir, bu da Android cihazına enjekte edilir.

Ses iletmenin işe yaramadığına dikkat etmek önemlidir, bu Android Açık Aksesuar Protokolü’nün bir sınırlamasıdır.

Önceki sürümdeki telefon yönünü değiştirmeden dikey ve yatay mod arasında geçiş yapma özelliğini ekledikten sonra ( Ctrl + r), scrcpy 1.13 yönlendirme ile ilgili iki yeni seçenek ekler: video yönünü kilitleme seçeneği ve ekranı 90 ° ‘lik adımlarla döndürmek için kısayollar.

Video yönünü kilitlemek için:

scrcpy --lock-video-orientation 0 
scrcpy --lock-video-orientation 1
scrcpy --lock-video-orientation 2

scrcpy --lock-video-orientation 3

Ekran dönüşünü değiştirmek için bir klavye kısayolu kullanabilirsiniz. Ekranı kullanarak ekranı saat yönünün tersine 90 ° döndürün Ctrl + ←ve düğmesini kullanarak ekranı saat yönünde 90 ° döndürün. Ctrl + →.

Bunun sadece ekranı etkilediğini, kaydın etkilenmediğini belirtmek gerekir.

Scrcpy 1.13’teki bir diğer önemli yeni özellik trilinear filtreleme. Bu sürümden önce, scrcpy penceresi Android cihaz ekranından çok daha küçükse, görsel kalite oldukça düşüktü. Bu sürümle birlikte, bu şartlardaki kalite çok daha iyi olmalıdır.

Bu, scrcpy 1.13 sürüm notlarından (bu yüzden benim tarafımdan alınmayan) bir ekran görüntüsüdür.

scrcpy trilinear filtreleme

Bu kaliteli ölçek küçültmenin (üç boyutlu filtreleme) OpenGL 3.0+ veya OpenGL ES 2.0+ gerektirdiğini unutmayın, bu nedenle her yerde mevcut değildir. MacOS’ta desteklenmez ve Windows’ta scrcpy’yi kullanarak Direct3D yerine OpenGL kullanımını zorlamanız gerekir:

scrcpy --render-driver=opengl

Otomatik olarak etkinleştirildiğinde (Linux’ta) bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, scrcpy’yi --no-mipmaps.

Scrcpy 1.13’te daha fazla değişiklik:

 • İkincil ekranları yansıtma yeteneği ekleyin, örneğin Samsung DeX kullanırken. Bu yeni bir bayrakla yapılır --display 1. İkincil ekran yalnızca cihaz en az Android 10 çalışıyorsa kontrol edilebilir. Ayrıca, bazen ikinci ekran siyah bir ekran olarak gösterilir ve şu anda bunun için bilinen bir çözüm yoktur.
 • 10 yaşından büyük Android sürümleri için yakalama FPS’sini değiştirme seçeneği ekleyin (--max-fps)
 • Pencere konumu değerleri artık negatif olabilir (--window-x ve --window-y) pencereyi birden çok ekrana sahip kurulumlara yerleştirirken yardımcı olacaktır
 • 27183 mevcut değilse başka bir yerel bağlantı noktası kullanın (artık bir bağlantı noktası aralığı belirtebilirsiniz, ör. -p 27183:27186). Bu, aynı anda 2 veya daha fazla Android cihazı kablosuz olarak bağlamayı ve görüntülemeyi mümkün kılmalıdır.
 • NumLock devre dışı bırakıldığında NumPad anahtarlarını ilet
 • Dizin Windows’ta ASCII olmayan karakterler içerdiğinde oluşan sorunları giderme
 • Touch olayında olası BufferUnderflowException düzeltildi
 • Windows sürümlerinde FFmpeg’i 4.2.2’ye ve SDL’yi 2.0.12’ye yükseltin

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

Scrcpy indir

Scrcpy’ı kullanmadan önce gereksinimlerine bir göz atın:

 • Android 5.0 veya daha yeni bir cihaz
 • ADB hata ayıklama Android cihazında etkinleştirilmesi gerekiyor
 • Bazı cihazlarda ek bir “USB hata ayıklama (Güvenlik ayarları)” etkinleştirmeniz gerekebilir seçenek Android cihazı masaüstü bilgisayarınızdan kontrol edebilmek için.
 • USB üzerinden bilgisayarınıza bağlı Android cihazı (veya kablosuz olarak, TCP / IP üzerinden ADB ile)

Windows, macOS ve bazı Linux dağıtımları için scrcpy ikili dosyaları vardır.

Scrcpy, Debian testi ve sid, ve Ubuntu 20.04 depolar, ancak henüz en son sürüme güncellenmedi. Önceki sürümü (1.12) kullanmak istiyorsanız aşağıdakini kullanarak yükleyebilirsiniz:

sudo apt install scrcpy

Scrcpy şunlarda da mevcuttur Gentoo, açık AUR Arch Linux / Manjaro için ve ayrıca bir scrcpy var ek paket (bunu nasıl yükleyeceğinize bakın) aracı Snap’ı destekleyen herhangi bir Linux dağıtımına yüklemek için kullanabilirsiniz. Bunu yazarken sadece AUR paketi en son scrcpy 1.13 sürümüne güncellendi.

Scrcpy’ı kaynağından da oluşturabilirsiniz – bu makalede Debian, Ubuntu (ve Linux Mint, Zorin OS, Pop! _OS vb.) Ve Fedora gibi Ubuntu tabanlı Linux dağıtımları için en son scrcpy’ı oluşturmak için talimatlar bulunmaktadır.

Scrcpy kullanmak için Android cihazınızı USB üzerinden bilgisayarınıza bağlayın, ardından bir terminalde scrcpy çalıştırın:

scrcpy

Scrcpy’ı ilk kez çalıştırırken Android cihaz ekranının kilidinin açık olduğundan ve scrcpy yetkilendirdiğinizden emin olun (yetkilendirme istendiğinde Android cihazında Tamam’ı tıklayın)! Yeterince hızlı yetkilendirmediyseniz scrcpy (Ctrl + c) ve yeniden dene.

Daha Fazla Göster
Kapalı