Linux

Shortwave Internet Radio Player İlk Kararlı Sürümünü Görüyor (1.0)


Kısa dalgaGradio halefi, neredeyse iki yıllık bir gelişimden sonra hafta sonu boyunca ilk kararlı (1.0) sürümünü yayınladı.

Shortwave, Gradio'nun (şu anda ölü) yerini almak için yaratılan Rust'ta yazılmış bir GTK İnternet radyo oynatıcısı. GNOME tabanlı bir uygulama olarak, başlık çubuklarının yanı sıra libhandy arayüzünün tüm ekran boyutlarına uyum sağlamasını sağlamak (bu arada Librem 5 ile uyumludur). Karanlık mod da mevcuttur.

Kısa dalga İnternet radyosu karanlık modu
Karanlık modu kullanarak kısa dalga: Sekme ve istasyon bilgilerini keşfedin

Kısa dalga İnternet radyo libhandy uyarlanabilir boyutu
Pencere / ekran boyutuna bağlı olarak arayüzünü uyarlamak için libhandy kullanarak kısa dalga

Ayrıca özellikleri MPRISv2 entegrasyonuBöylece Linux Mint ses menüsü, GNOME Kabuğu takvim / saat menüsü (medya kontrollerini gösteren) vb. gibi MPRISv2 işlevlerini ortaya çıkaran uygulamalarla kontrol edebilirsiniz.

Bu İnternet radyosu uygulaması, radyo istasyonları veritabanı olarak 25.000'den fazla radyo istasyonu içeren radio-browser.info kullanır. Kendi radyo istasyonu veritabanını kullanmadığından, yeni bir radyo istasyonu eklemek için bunu doğrudan Shortwave'de değil, radio-browser.info web sitesinde yapmanız gerekir.

Bu uygulamayı yeni radyo istasyonları (En Çok Oylanan ve Trend Olan istasyonlar gibi bölümler ve türlerini, konumlarını vb. Arayarak istasyonları arayabileceğiniz bir arama ile) keşfetmek ve dinlemek için kullanabilirsiniz. Daha sonra kolayca çalmak için kitaplığınıza radyo istasyonları da ekleyebilirsiniz.

Her radyo istasyonu için kapak görüntüsünü (varsa), konumunu ve dilini, etiketlerini, kullanılan ses kodekini, ana sayfasını ve radio-browser.info adresinde aldığı oy sayısını görebilirsiniz. Radyo istasyonu bilgi panelinde, ileride kolay ve hızlı erişim için istasyonu kitaplığınıza eklemek için bir düğme de vardır.

Bu GTK İnternet radyo çalar akış meta verilerine dayalı otomatik algılama ile şarkıları otomatik olarak kaydedebilir ve çok kısa olan yeni mesajları / şarkıları algılama yeteneği.

Kendi İnternet radyonuzu oluşturmak ister misiniz? Ubuntu / Debian veya Fedora üzerinde çalışan Icecast ve Mixxx kullanarak kendi Internet radyo istasyonu oluşturmak için nasıl bakın.

Bir başka harika Kısa Dalga özelliği radyo istasyonlarını Google Cast özellikli cihazlara yayınlama yeteneği (Chromecast). Bu özelliği kullanmak için bir radyo istasyonu çalın, ardından dikey üç nokta menüsünü (3 dikey nokta) tıklayın ve oradan “Cihaza aktar” ı seçin.

Bir Gradio oynatıcısıysanız, bu uygulamanın artık güncelleme almayacağını belirtmek gerekir. Verilerinizi Gradio'dan Shortwave'a taşıyabilirsiniz yine de, Menu -> Library -> Export -> Gradio Database Format, daha sonra radiuo istasyonlarını Menu -> Library -> Import from Gradio.

Ayrıca, son betadan bu yana, Shortwave'in sadece hata düzeltmeleri ve çeşitli iyileştirmeler aldığını, ancak yeni özelliklerin olmadığını belirtmek gerekir.

Shortwave Internet radyo oynatıcısını yükle

Shortwave'i Linux'a kurmanın en kolay yolu Flathub kullanmaktır. Flatpak ve Flathub Kurulumu Henüz yapmadıysanız, Kısa Dalga Flathub sayfası ve yükle düğmesini tıklayın veya yüklemek için bu komutu kullanın:

flatpak install flathub de.haeckerfelix.Shortwave

Arch Linux veya Manjaro'da Shortwave Internet radyo oynatıcısını AUR.

Kaynaktan Kısa Dalga oluşturma seçeneğiniz de vardır – ayrıntılar için bu sayfaya bakın.

Daha Fazla Göster
Kapalı