Linux

Sosumi (Snap Package) Kullanarak Linux Üzerinde Sanal Bir Makineye macOS Kurulumu


macOS Catalina sanal makinesi QEMU Linux

Sosumi dayalı bir ek paket MacOS-Basit-KVM Bu, macOS'u sanal bir makineye indirmeyi ve yüklemeyi kolaylaştırır (bir sanal sanal grafik sürücüsü virtio-vga içeren qemu-virgil ile birlikte gelir). MacOS ile birlikte gönderilmez, ancak macOS Catalina için bir yükleyici resmi indirir.

Apple'ın Apple olmayan bir donanıma macOS yüklenmesine izin vermediğini en baştan belirtmek gerekir, bu nedenle bunu yasal olarak kullanmak için Apple donanımında Linux yüklü olmalıdır.

Sosumi'yi Ubuntu 20.04 masaüstümde birkaç saat kullandıktan sonra, kurulumun oldukça uzun sürdüğünü (sistemimde yaklaşık 50 dakika) ve macOS sisteminin biraz yavaş olabileceğini söyleyebilirim, ancak kullanılabilir. Bu nedenle, ağır görevler için kullanılmaya uygun olmayabilir, ancak test için mükemmeldir.

Bu ek paket, tarafından oluşturuldu Alan Pope Canonical / Ubuntu, macian'ı Debian / Ubuntu, Fedora ve diğer Linux dağıtımlarında (snapd yüklendikten sonra) sanal bir makineye kurmayı ve çalıştırmayı kolaylaştırır ve temel olarak çalışmasını sağlamak için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gönderilir. Ek paket kaynağını şurada bulabilirsiniz: GitHub. Ancak ek paketi kullanmak istemiyorsanız, MacOS-Basit-KVM, QEMU'da (KVM tarafından hızlandırılan) hızlı bir macOS sanal makinesi kurmak için bir dizi araç.

Bunu yüklemeden önce not etmek istediğim birkaç önemli şey var:

Sosumi ek paketini kullanarak Linux'ta macOS'u sanal bir makineye (QEMU) yükleme

Sosumi'yi kurmak için sisteminize Snap paketleri yükleyebilmeniz gerekir. Bu, Ubuntu'da varsayılan olarak etkindir ve diğer Linux dağıtımlarında aşağıdaki talimatları izleyin: Snapcraft belgeleri.

1. Kurulum Sosumi ek paket:

sudo snap install sosumi --edge

Neden avantaj? Testimde, macumi sanal makinesi Sosumi kararlı paketini kullandıktan sonra başlamadı, ancak kenar sürümü ile çalışıyor. Geçebilirsin --edge İsterseniz kararlı sürümü yüklemek için komuttan.

2. Sosumi'yi ilk kez yazarak çalıştırın sosumi bir terminalde. Bu sadece ilk kez gereklidir; gelecekteki lansmanlar için bir uygulama menüsü kısayolu oluşturulur.

3. Sanal makine önyüklendikten sonra düğmesine basın. Enter için Boot macOS Install from macOS Base System:

MacOS QEMU Linux'u yükleyin

4. macOS sanal makine HDD'sini biçimlendirin.

Adlı bir iletişim kutusu ile bir ekrana ulaşacaksınız macOS Utilities – oradan tıklayın Disk Utility:

macOS Disk Yardımcı Programları

Disk İzlencesi iletişim kutusunda ilkini seçin Apple HDD sol taraftaki kenar çubuğunda (68,72 GB kapasiteli), ardından tıklayın Erase, HDD için bir ad girin (macOS gibi) ve diğer seçenekleri olduğu gibi bırakın (GUID Bölüm Eşlemeli mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) dosya sistemi):

macOS formatında HDD disk yardımcı programı

Şimdi tıklayın Erase bölümü biçimlendirmek için düğmesine basın.

5. Sanal makineye macOS yükleyin.

İşiniz bittiğinde Disk Utility, ve macOS Utility iletişim kutusu yeniden. Bu iletişim kutusundan Reinstall macOS. Tıklayın Continue birkaç kez ve 4. adımda biçimlendirilmiş HDD'yi seçmeniz gereken bir ekrana gidersiniz:

diske macOS kurulumu

Sonra, tıklayın Install ve kurulum başlayacaktır:

macOS kurulumu

Sanal makine bir noktada otomatik olarak yeniden başlatılır, bundan sonra kuruluma devam edilir ve bittiğinde yeniden başlatılır.

6. macOS'a önyükleme yapın

Kurulum tamamlandıktan sonra, macOS sanal makinesi yeniden başlatılacak ve önyükleme menüsünde bazı ekstra seçenekler göreceksiniz. Sol / sağ ok tuşlarını kullanarak Boot macOS from..., böyle (içinde Boot macOS from macOS, ikinci macOS, 4. adımda ayarlanan HDD'nin adıdır):

macOS önyükleme seçenekleri

Sanal makineyi her başlattığınızda, macOS'a önyükleme yapmak istediğinizde bu seçeneği belirlemeniz gerekir.

macOS başlangıç ​​kurulumu

MacOS'a ilk kez önyükleme yaptığınızda, ilk kurulumu (yukarıdaki ekran görüntüsü) yapmanız, konumunuzu, tercih ettiğiniz dilleri seçmeniz, isteğe bağlı olarak Apple Kimliğinizle oturum açmanız, şartlar ve koşulları kabul etmeniz vb. bilgisayar hesabı (kullanıcı adı ve şifre). İşiniz bittiğinde, macOS Catalina masaüstünün yüklenmesi gerekir.Daha Fazla Göster
Kapalı