UZAY

Soyuz uzay aracı


Bugün, insanları uzaya taşıyabilecek sadece iki araç var. Biri Rus Soyuz'u, diğeri Çin Shenzhou'dur (aşağıya bakınız).

Soyuz-Shenzhou

Sadece Çinli profesyonel astronotların (veya taikonautların) Shenzhou'da uçmasına izin verilir, ancak Rus Soyuz dünyanın her yerinden özel ve profesyonel astronotları uçurdu.

Soyuz şu anda yılda dört kez, her seferinde üç astronot taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonuna uçuyor. Hayat kaybı olmadan arka arkaya 120 defadan fazla uçan güvenilirlik için olağanüstü bir sicile sahiptir (en son 1971 yılında Soyuz 11 idi). Bu nedenle, yeni tasarlanan Boeing CST-100 Starliner veya SpaceX Dragon V2 uzay aracıyla karşılaştırıldığında en çekici ya da “kötü eşek” görünümlü uzay aracı olmasa da (aşağıya bakınız), uyması zor olacak bir emniyet kaydına sahiptir. önümüzdeki yıllarda.

Soyuz-cst100-dragonv2

Soyuz ayrıca hizmete girdiği günden beri sürekli olarak geliştirildi. En son yükseltme turu, 2016 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girmiştir. Yerleştirme sisteminin kütlesini azaltmak için yükseltmeler içeren Soyuz-MS-01, daha küçük bir bilgisayar ve yükseltilmiş güneş panelleri. En son uçuş 21 Mart 2018 tarihinde Soyuz-MS-08 olan yükseltmeden bu yana sekiz kez başarıyla fırlatıldı. Dolayısıyla, uçtuğu ilk gün olduğu gibi dışardan büyük ölçüde aynı görünümü korurken, uzay aracı kesinlikle Sanat.

Soyuz üç bölümden oluşmaktadır (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi):

  • Yörünge modülü tepede – mürettebatın yörüngedeyken (örneğin, ISS'ye yaklaşırken) yaşam alanı sağlar.
  • İniş modülü Ortada – mürettebatın fırlatma ve tekrar giriş sırasında oturduğu ve uzay aracının Dünya'ya geri döndüğü tek kısmı.
  • Enstrüman modülü altta – yakıt tanklarına, manevra motorlarına, güneş panellerine ve diğer cihazlara ev sahipliği yapar.

Soyuz modülleri

Soyuz üç mürettebat üyesine kadar ağırlayabilir ve 30 kişi günü (veya üç kişilik bir ekip için 10 gün) yeterli yaşam desteğine sahiptir.

Fırlatma sırasında, uzay gemileri, güneş panelleri katlanmış halde, Soyuz roketinin tepesindeki çiftliğin içine yerleştirilmiştir. Aşağıdaki resme bakınız:

Soyuz_faring

Soyuz, soğuk savaş teknolojisine dayanıyor olabilir, ancak sürekli güncelleme programı, uzay mekiği gibi çok daha karmaşık ve pahalı gemileri görmesine yardımcı oldu. Başarısı, temel şeklinin Çin Shenzhou tarafından kopyalanmasına yol açtı ve şu an geliştirilmekte olan tüm insanlı yörünge sınıfı uzay araçları kanatlı araçlardan ziyade kapsüller. Soyuzun geleceği şüpheli olsa da, Rus makamları bir ikame tasarlamayı düşünürken, Soyuz'un bir süredir buralarda olacağından emin olabilirsiniz.