UZAY

SpaceX Crew Dragon'da Özel Görev


İnsanlığın Dünya'nın ötesine genişlemesinde bir sonraki adım

Neredeyse 20 yıldır, Uzay Maceraları özel vatandaşların alanı deneyimlemesi için benzersiz ve önceden imkansız fırsatlar yarattı. Bildiğiniz gibi, müşterilerimiz 36 milyon milin üzerinde seyahat ederek Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) sekiz uzay uçuşu görevi düzenledik. Yol boyunca, 2001 yılında, Birinci Turist Turist'ten başlayarak uzay turizminde de birçok “ilk” ayarladık! Ayrıca:

  • Uzayda ilk Afrikalı;
  • İlk kadın uzay turisti;
  • Birden fazla yer alan ilk uzay turisti;
  • Birinci ikinci nesil ABD astronotu;
  • Uzayda ilk palyaço.

Ve şimdi, başka bir “türünün ilk örneği” görev fırsatı için SpaceX ile ortaklık yapıyoruz. Dragon / Falcon 9 yeniden kullanılabilir sistemi, havacılık endüstrisini sürekli olarak etkiledi ve bu misyon fırsatını sunmaktan gerçekten heyecan duyuyoruz.

Peki, görev nedir?

SpaceX Crew Dragon uzay aracında düşük Dünya yörüngesine (LEO) fırlatma yaşamı şansı sunuyoruz. Bazı insanların sınırları zorlamayı sevdiklerini ve otonom olarak yönetilen Ejderha'da Dünya'nın yörüngesinde heyecanlanabileceklerini biliyoruz. Uzay aracı, NASA astronotlarını uzay istasyonuna taşıyacak olan aynı ulaşım sistemi olan Falcon 9 roketi tarafından başlatılacak.

Önceki müşterilerimiz, LEO'da inanılmaz bir hedef olan ISS'yi ziyaret etti. Ancak müşterilerimize arzularını tatmin edecek bir görev bulma seçeneği ve yeteneği sunmak istiyoruz, bu nedenle bu görev için ISS ziyaretini kaldırdık. Bu görev, farklı uzay uçuşu deneyimleri sunma yeteneğimizin bir diğer adımı.

ISS'yi ziyaret etmek yerine, bu görev, dört kişiye özel vatandaş uzay uçuşu için dünya yükseklik rekorunu kırma ve Gemini programından bu yana kimsenin sahip olmadığı Dünya gezegenini görme fırsatı sağlayacaktır.

Bunun, basitleştirilmiş bir uzay uçuşu deneyimi yaşamak isteyenler için ideal bir görev olduğuna ve uzayda gerçekleştirilecek büyük bir bilim koşuluna sahip olmadığına inanıyoruz.

Bunun anlamı:

  • Görevin eğitim süresi büyük ölçüde azalır. Eğitim sadece minimum mürettebat kontrolü gerektiren Ejderha uzay aracına odaklanacak. Ve eğitim, potansiyel müşterilerimizin çoğuna hitap ettiğini bildiğimiz ABD'de gerçekleştirilecek.
  • ISS ile kenetlenme olmadığı için, önemli ölçüde daha yüksek bir rakama ulaşabiliriz. Yüksek rakım, yolcuların Dünya'nın çok daha fazla eğriliğini ve pencerenin dışında Dünya'nın çok daha büyük bir alanını göreceği anlamına gelir.
  • Programda daha az kısıtlama ve daha az karmaşık lojistik var. Bu, müşterilerimize program üzerinde biraz daha kontrol sağlar.

Görev ne kadar sürüyor?

Dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Teknik değerlendirmeler mümkün olanın üst sınırını belirler – muhtemelen 3-4 gün, ancak potansiyel olarak 5 güne kadar, ancak geri kalanı müşterilerimiz ve SpaceX ile istişare edilerek belirlenecektir.

Bu misyon fırsatını yalnızca SpaceX ile paylaşmaktan heyecan duymakla kalmıyoruz, aynı zamanda şimdi açılacak ek uzay uçuşu pencereleri de var.

Daha fazla bilgi için bize ulaşın.