WEB TEKNOLOJİ

Sunucunuz için Linux Distro Nasıl Seçilir | Ağ Wrangler


Des Nnochiri tarafından

Ağ ve sistem yönetimi, veritabanı yönetimi, web servisleri veya diğer işletme fonksiyonları için olsun, şansınız BT altyapınızın bir parçası olarak güçlü sunuculara ihtiyacınız olacak. Geleneksel olarak, Linux işletim sistemi çalıştıran bir sunucu, kurumsal kullanım için tercih edilen seçenek olmuştur. Fakat hangi Linux dağıtımı (ya da dağıtımı) sizin özel kullanım durumunuz için doğru dağıtım?

Linux Neden Bir Sunucu İçin Tercih Edilen Seçimdir?

Linux ortamına özgü bir dizi özellik onu özellikle bir sunucu için işletim sistemi olarak uygun kılar. Birincisi, Linux sunucuları, yeniden başlatma işlemine gerek kalmadan kapsamlı çalışma süresi süreleri sağlama potansiyeli olan kararlılık konusunda köklü bir üne sahiptir. İşletim sistemi de genellikle Windows ya da macOS'tan daha güvenli olarak kabul edilir.

Açık kaynak kodlu bir ortam olarak sayısız tedarikçiden bir Linux dağıtımı alabilirsiniz. Özel koşullarınıza en uygun özelliklerin ve işlevlerin karışımını seçme ya da mevcut bir kurulumda değişiklik yapma ve bunları ihtiyaçlarınıza göre uyarlama özgürlüğüne sahipsiniz.

Genel Değerlendirmeler

Fiyatlandırma açısından, bazı Linux sunucuları ücretsiz olarak sunulurken, diğer satıcılar özel olarak uyarlanmış bir işletim sistemi sağlamak için ücret talep edecektir. Ücretsiz dağıtımların çoğu ücretli destek hizmetleri de sunar. Her Linux sunucu dağıtımı, çeşitli işletme işlevleri için kendine özgü özellikler ve uygunluklar sağlar.

Ubuntu LTS

(Görüntü kaynağı: FossBytes)

Ubuntu LTS, özellikle OpenStack desteğinin onu hem özel hem de kamu dağıtımları için popüler bir seçim haline getirdiği bulutta önemli bir pazar tabanına sahiptir. Uzun bir raf ömrü ve çok çeşitli işletmelerin gereksinimlerini karşılayan bir dizi seçenek ile karakterizedir. Ancak, düzenli bir dosya, web veya veritabanı sunucusu olarak da iyi çalışır.

Ubuntu LTS 16.04.02, beş yıl boyunca desteklenen ve Linux 4.4 çekirdeğini temel alan kararlı bir sürümdür. Bu, yöneticilere, kararsızlığa neden olabilecek büyük güncellemeler yüklemeye gerek kalmadan, talep üzerine hata düzeltmelerine erişim güvencesi verir. “LTS” Uzun Süreli Destek anlamına gelir.

OpenStack için Ubuntu, üretim bulutu oluşturmak isteyen kuruluşlar için Canonical’ın OpenStack Autopilot’unu kullanarak tamamen yönetilen şirket içi kurulumlar ve kendi kendine kurulumlar sunar. Ubuntu Server 16.04 LTS sürümü, Microsoft’un Sunucu Sanallaştırma Doğrulama Programı (SVVP) kapsamında Windows Server 2012 ve Windows Server 2008 R2 misafirlerini ağırlamak için onaylanmıştır.

Genel bulutta, AWS, Azure, Google ve Rackspace dahil olmak üzere çoğu sağlayıcı için sertifikalı görüntüler vardır. Fiziksel altyapıyı buluta dönüştürmek istiyorsanız, Windows, Ubuntu, CentOS, RHEL veya SUSE ile JuJu ve Salt gibi mevcut DevOps araçlarını destekleyen Ubuntu’nun Hizmet Olarak Metal'i (MAAS) kullanabilirsiniz.

.

Sunucu yönetimi, komut satırından veya Webmin benzeri bir üçüncü taraf GUI'sinden gerçekleştirilebilir. Alternatif olarak, Ubuntu Landscape yönetim araçları, kullanıcıların binlerce Ubuntu sunucusunu yönetmesini, dağıtmasını ve izlemesini sağlayan bir Web GUI sağlar.

Ubuntu sunucusu dağıtımı ücretsizdir, ancak Ubuntu Advantage çözümü, kullanıcılara Peyzaj çevrimiçi yönetim konsoluna, canlı düzeltme ekine, Ubuntu Güvence programına ve çeşitli destek seçeneklerine erişim sağlar. 2017 itibariyle Standart ve Gelişmiş seçenekler için, sunucu başına yılda en az 750 dolar veya 1,500 dolar bütçe vermelisiniz.

Birden fazla sanal veya fiziksel sunucu örneğiniz varsa, destek maliyetlerinin hızla artabileceğini unutmayın.

Linux Fedora

(Görüntü kaynağı: Zdnet)

Red Hat sponsorluğunda, Fedora Server 26, Fedora Project tarafından kendi başına bağımsız bir dağıtım olarak sürdürülmektedir. Fedora, bir LTS yaklaşımından ziyade, büyük bir yükseltme döngüsü için beklemek zorunda kalmadan, yöneticilere en son teknolojiye erişim sağlayan kısa bir yaşam döngüsü olan bir sunucu sağlamaya odaklanır. Fedora'nın yeni sürümleri son birkaç yılda genellikle yılda iki kez piyasaya sürüldü. Otomatik güncellemeler ayrıca Linux güvenliğindeki son gelişmeleri de içerir.

Kullanıcılar bulut için hazır sistem görüntülerini Amazon Web Servisleri (AWS), OpenStack ve Vagrant / VirtualBox'a aktarabilir. Tek bir Linux kurulumunda bağımsız uygulamalar çalıştıran Docker rolü, konteyner işlevselliği sağlar. Fedora Atomic platformu, özellikle konteyner uygulamaları için tasarlanmış bulut tabanlı bir sunucudur.

Diğer Linux dağıtımlarına paralel olarak, Fedora yönetimi, komut satırı üzerinden, GNOME veya KDE gibi bir GUI'den veya (Fedora yükleme yordamına dahil olan Kokpit yönetimi arabirimi) aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Kokpit, sunucunun IP adresini ve özel bir portu kullanarak herhangi bir web tarayıcısından başlatılabilir. Fedora Rolekit aracıyla, yöneticiler hazır sunucu rollerini dağıtabilir ve yönetebilir, bu da sunucuları sıfırdan yapılandırma gereksinimini ortadan kaldırır.

Çevrimiçi belgeler, çevrimdışı okumak için PDF biçiminde kapsamlı ve kullanılabilir durumdadır. Bir topluluk bilgi tabanı ve diğer çeşitli forumlar, kısmen ücretli desteğin eksikliğini telafi ediyor.

Red Hat Enterprise Linux (RHEL)

(Görüntü kaynağı: LinuxTechi)

Red Hat, Fortune Global 500'ün% 90'ının ürünlerini kullandığını ve Red Hat Enterprise Linux'un (RHEL) bu arenadaki amiral gemisi olduğunu iddia ediyor. Sunucu paketi, kullanıcıların kendi bulut çözümlerini oluşturmalarını ve yönetmelerini sağlayan bir bulut yönetimi seçeneği olan Red Hat Cloud Infrastructure dahil olmak üzere kapsamlı bir bulut bilgi işlem araçları grubuna sahiptir. Birden fazla genel bulut sağlayıcı ve hiper yönetici arasında yönetim Red Hat Cloud Forms ile kolaylaştırılır ve RHEL popüler OpenStack bulut platformu için destek sunar.

Bulut uygulamaları oluşturmak isteyen geliştiriciler, Red Hat’ın Hizmet Olarak Platform (PaaS) seçeneğinden OpenShift'ten faydalanabilir. Mevcut aboneliği olan müşteriler 100'den fazla sertifikalı bulut sağlayıcısı aracılığıyla buluta geçiş yapabilirler.

Kurulum sırasında, kullanıcılar istedikleri tüm seçimleri başlangıçtaki bir konfigürasyon panelinden yapabilir ve kurulum programı daha fazla girişe gerek kalmadan tamamlanmaya devam eder. Red Hat, minimal sunucu, GUI'li bir sunucu ve temel bir Web sunucusu dahil olmak üzere altı temel sunucu ortamı seçeneği sunar. DNS, veritabanları, diğer sunucu rolleri ve çeşitli araçlar ekleyerek kurulumları özelleştirebilirsiniz.

Red Hat Satellite yönetim aracı, kullanıcıların binlerce sunucu için yazılım güncellemelerini yapılandırmalarını, sağlamalarını, denetlemelerini ve yönetmelerini sağlayan birleşik bir gösterge panosu sağlar. Ancak, sadece Red Hat Satellite çerçevesinin yılda yaklaşık 10.000 $ tutacağını unutmayın. Ayrıca, Red Hat Satellite altındaki her bir sistem için Akıllı Yönetim Eklentisi aboneliği sunucu başına ek 200 ABD doları tutarındadır.

Fiyat ölçeğinin en mütevazı sonunda, kendi kendine yardım desteğine sahip temel bir Red Hat Enterprise Linux sunucusu sizi 350 $ 'a getirecek. Temel destekle bu, 750 dolara yükseliyor. Sanal Veri Merkezleri için Red Hat Enterprise Linux (standart destekli 2.499 dolardan başlayan fiyatlarla) çok sayıda konuk VM çalıştıran kuruluşlar için önerilir. İşletme düzeyinde fiyatlandırmaya maruz kalan müşteriler, yönetim için Cockpit gibi üçüncü taraf bir aracı kullanabilir.

Oracle Linux

(Görüntü kaynağı: Oracle-Baz)

Zaten Oracle ürünlerini kullanıyorsanız, bu sizin için olanıdır. Oracle Linux, tamamen dayandığı Red Hat ile bütünleşir. İki farklı çekirdeği ve bulut bilişim platformları oluşturmak için OpenStack araçlarını da destekliyoruz.

Oracle Cloud ve Oracle Engineered Systems gibi bazı web siteleri de dahil olmak üzere Oracle Linux üzerinde çalışmakta olup, veritabanları gibi diğer ürünlerle kullanım için test edilmiş ve optimize edilmiştir ve Secure Enterprise Search, Fusion Middleware gibi uygulamalar, ve E-Business Suite.

OpenStack, Oracle Linux üretim ortamlarında hem fiziksel hem de sanal sunucuları yönetmek için kullanılabilecek ücretsiz bir indirme olarak geliyor. Oracle Cloud ve Hizmet Olarak Platform (PaaS), Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) ve Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) teklifleriyle sıkı bir entegrasyon var.

Red Hat ve Fedora gibi, Oracle kurulum rutini, tüm seçenekleriniz ile önceden yapılandırılabilir ve yöneticilerin program başlamadan önce çeşitli roller seçmesini ve yazılımı desteklemesini sağlar. Oracle Linux standart Linux çekirdeği ile birlikte yüklenir, bu nedenle tercih ettiğiniz ortam buysa, markanın Kırılmaz Kurumsal Çekirdeğini (UEK) ayrı olarak yüklemeniz gerekir.

Bir seferde yalnızca bir sunucuya erişmeniz gerekiyorsa, Oracle Linux'u komut satırından veya GNOME gibi üçüncü taraf bir GUI'den yönetebilirsiniz. Ancak, çoğu kurulum muhtemelen ödeme yapan abonelere hiçbir ek ücret ödemeden sunulan Oracle Enterprise Manager'ı kullanacaktır. Enterprise Manager şirket içi çalışır ve Oracle Linux, veritabanları, uygulamalar, ara katman yazılımı, donanım ve mühendislik sistemleri dahil olmak üzere hem şirket içi hem de bulut Oracle dağıtımlarını denetlemek için birleşik bir platform sağlar.

Oracle Linux, yapılandırma dosyalarını dağıtma, sistem yazılımı yükleme ve güncellemeleri, sistem sağlama, özel yazılım paketlerinin dağıtımı ve sanal konukların sağlanması gibi görevler için yönetim araçları sağlayan açık kaynaklı bir topluluk projesi olan Spacewalk'u destekler. Sanallaştırma için, Oracle Linux hiçbir lisans gereksinimi getirmeyen kendi ücretsiz Oracle VM sunucusunu sunar.

Oracle Linux sunucu dağıtımı ücretsiz, ancak ücretli destek paketleri mevcut. Hem temel hem de premium seçenekler 145 ülkede ve 29 dilde 7/24 destek sunar. Temel destek yıllık 499 dolardan başlıyor, prim desteği ise 1.399 dolardan başlıyor.

SUSE Kurumsal Linux Sunucusu (SLES)

(Görüntü kaynağı: SUSE)

Internet Servis Sağlayıcıları (ISS'ler) yerleşik bir müşteri tabanına sahip olan SUSE Enterprise Linux Server (SLES) aynı zamanda her seviyedeki genel işletme kullanıcıları için uygun bir seçimdir. SLES her üç ila beş yılda bir büyük revizyonlar sunarak şirketlere kritik görev uygulamaları için uzun vadeli istikrarlı bir sunucu platformu sunar. SUSE'nin SAP, Microsoft ve VMware gibi büyük satıcılarla ortaklıkları vardır.

SLES 12 SP2, sunucu platformunu Microsoft Azure, AWS ve Google Compute Engine dahil olmak üzere 50'den fazla bulut sağlayıcısı aracılığıyla kullanıma sunan çevrimiçi bir yükleme aracına sahiptir. SUSE Studio'yu kullanan müşteriler, bir dizi özellik arasından seçim yaparak kendi özel SLES sunucu cihazlarını çevrimiçi olarak oluşturabilirler. Sanal cihazlar oluşturmak için veya zaman dilimi ayarlarını ve ağ bilgilerini önceden yapılandırmak için araçlar dahil olmak üzere 750'den fazla paket bulunmaktadır.

Yönetim için SLES, önceden kurulmuş GNOME masaüstüyle birlikte gelir ve sunucuyu ilk başlattığınızda otomatik olarak buna önyükleme yapar. Komut satırı yönetimi de mümkündür. YaST (Başka bir Kurulum Aracı), yöneticilerin donanım kurulumu gibi bir SUSE sunucusunun çoğu yönünü yapılandırmak veya DNS, DHCP, FTP ve HTTP gibi hizmetleri yönetmek için kullanabilecekleri, kurulumun ayrılmaz bir parçasıdır. YaST ayrıca kullanıcıları yönetme özelliklerine ve sertifikalar, güvenlik duvarları ve denetim gibi güvenlik özelliklerine sahiptir.

Çok sunuculu ortamlarda, SUSE Manager, birden fazla Linux kurulumunu ve Red Hat sunucuları da dahil olmak üzere sanal, bulut ve fiziksel sunucuları denetlemek için birleşik bir konum sağlar. SUSE Manager panosu, ağ altyapısının çevrimiçi görselleştirilmesi dahil olmak üzere çeşitli ekran raporlama özellikleri sunar. Düzenli bir SUSE Sunucu kurulumunun bir parçası olarak veya SUSE tarafından bulut görüntüleri, konteyner uygulamaları veya BT işlemlerini basitleştirmek için sunulan en aza indirilmiş bir ana bilgisayar işletim sistemi olan Just Enough İşletim Sisteminin (JeOS) bir parçası olarak kurabilirsiniz.

SUSE Linux Enterprise Server özelliklerinin çoğu için ücretsiz çevrimiçi ve çevrimdışı (PDF) belgeler bulunur. Sunucunun kendisi ücretsizdir ve ilk 60 günlük ücretsiz deneme süresinden sonra ücretli destek seçenekleriyle birlikte ücretsizdir. Standart destek, sunucu başına yıllık 799 dolardan başlarken, öncelikli (24/7) sunucu başına yıllık 1.499 dolar tutarında destek sağlar.

Bir Bakışta Linux Distro Seçenekleri

Mevcut seçeneklerinizi ve yukarıda belirtilen artı ve eksi noktalarını özetlemek için:

(Görüntü kaynağı: NetworkWorld)

Sonuçta, tabii ki, senin seçimin Linux dağıtımının çalışma ortamınıza ve sunucunuzun çalışmak zorunda olduğu operasyonel ve iş hedeflerine bağlı olacaktır.