Linux

Syncplay Kullanarak Uzak Arkadaşlarınızla Senkronize Videoları İzleme (Linux, macOS, Windows)


Senkronize medya oynatıcıyı uzak arkadaşlarınızla senkronize edin

Syncplay Microsoft Windows, macOS, Linux ve * BSD için kullanılabilen, birlikte video izlemek üzere medya oynatıcılarını uzak arkadaşlarınızla senkronize etmek için ücretsiz ve açık kaynaklı bir araçtır. MPV, VLC, MPC-BE ve MPC-HC’yi destekler, her kullanıcı bu medya oynatıcılardan herhangi birini kullanabilir.

Uygulama, medya yürütücünün konumunu ve oynatma durumunu İnternet üzerinden senkronize ederek tüm görüntüleyenlerin aynı videoyu aynı anda izlemesini sağlar. Dolayısıyla, bir görüntüleyen bir video aradığında, duraklattığında veya duraklatmasını kaldırdığında, bu aynı Syncplay odasındaki, aynı sunucudaki tüm izleyicilere / medya oynatıcılara uygulanır.

Seçebilirsiniz ücretsiz herkese açık Syncplay sunucularından birini kullanın veya kendi genel veya özel Syncplay sunucunuzu barındırabilirsiniz, Windows, macOS, Linux (Raspberry Pi dahil) olsun.

Bunun yanı sıra Syncplay ayrıca şu özelliklere sahiptir:

 • Yerel (paylaşılan oynatma listesiyle) veya youtube-dl tarafından desteklenen çevrimiçi videoları oynat (bilgisayarımda bu mpv ile çalıştı, ancak VLC ile çalışmadı)
 • Senkronize görüntüleme, sohbet benzeri bir odadan yapılır, böylece diğer katılımcılarla sohbet edebilir, oyuncu durumlarını vb. Görebilirsiniz. Ayrıca mpv (mpv oynatıcı penceresinin üstünde) aracılığıyla başkalarıyla sohbet edebilirsiniz.
 • Kullanıcının bağlantısı kesildiğinde videoyu otomatik olarak duraklatabilir
 • Hızlı yönlendirme / geri sarma veya desync’te yavaşlama gibi gecikme ile başa çıkmak için seçenekler içerir
 • OSD mesajlarını çeşitli olaylarla video oynatıcının üzerinde gösterebilir (örneğin, hazır olan / olmayan kullanıcılar vb.)


Tüm kullanıcıların (görüntüleyenlerin) oynatmak istedikleri aynı yerel videoya sahip olması gerektiğini unutmayın. Syncplay, kullanıcılar arasında video akışı sağlamaz, oynatıcı yapılandırmasını, ses / altyazı parçası seçimini veya ses seviyesini senkronize etmez.

Videoları uzak arkadaşlarınızla senkronize olarak izlemek için Syncplay nasıl kullanılır

Bu senkronize oynatmaya katılmak isteyen tüm görüntüleyenler aşağıdaki adımları gerçekleştirmelidir.

Gerekenler:

 • Syncplay. Linux’ta bir AppImage olarak kullanılabilir (çalıştırmak için sağ tıklayın .AppImage, tıklayın Properties, git Permissions sekme ve etkinleştirme Allow executing file as program; bu kullandığınız dosya yöneticisine bağlıdır, ancak çoğu durumda biraz benzer olmalıdır) veya Snap Mağazası
 • mPV, VLC, MPC-BE veya MPC-HC (Syncplay web sitesi, mpv’nin Syncplay ile en iyi uyumluluğa sahip olduğunu söylüyor). VLC için, Syncplay otomatik olarak bir LUA betiği yüklemelidir (syncplay.lua); bu gerçekleşmezse, kendiniz yüklemeniz gerekir (buradan al)
 • isteğe bağlı: youtube-dl mpv kullanırken desteklediği çevrimiçi videoları oynatabilmek için (Windows’ta indirilenleri youtube-dl.exe bitişik, yanında mpv.exeve mpv otomatik olarak alır)

Testlerimde genel bir Syncplay sunucusuyla mpv kullandım ve aşağıdaki talimatlar aynı şeyi kullandığınızı varsayıyor. Kendi sunucunuzu çalıştırmak istiyorsanız, bu kılavuza bakın.

Windows’ta Syncplay sunucusunun indirilen ikili dosyada mevcut olduğunu, ancak Linux’ta olmadığını belirtmek gerekir, bu yüzden ikincisinde yapmanız gerekenler Syncplay GitHub deposunu klonlayın syncplayServer.py dosyasını içerir.

Bu gereksinimler karşılandığında, videoları uzak arkadaşlarınızla senkronize olarak izlemek için Syncplay’i nasıl kullanacağınız budur.

1. Syncplay’i Yapılandırma

Bağlantı ayarlarını senkronize et

Syncplay’i başlatırken bir sunucu adresi, kullanıcı adı, varsayılan oda vb. İstediğini fark edeceksiniz.

 • Sunucu adresi: tüm kullanıcılar / görüntüleyenler aynı sunucuyu seçmelidir herkese açık sunucu listesinden, ör. syncplay.pl:8997. Syncplay web sitesi, 8995 ve 8999 numaralı bağlantı noktalarında çalışan genel sunuculardan kaçınmanızı önerir, çünkü bunları kullanan kişilerin çoğunluğu nedeniyle
 • Sunucu şifresi (varsa): Buraya herhangi bir şifre girmeyin, çünkü bu yalnızca özel sunucular içindir
 • Kullanıcı adı: istediğiniz kullanıcı adını kullanın (her görüntüleyici için farklı)
 • Varsayılan oda: oynatmayı senkronize etmek istediğiniz her bilgisayara aynı oda adını girin. Oynatma yalnızca aynı sunucudaki bu odadaki diğer kişilerle senkronize edilir. Oda adları büyük / küçük harfe duyarlıdır. Herkese açık sunucularda bir şifre olmadığı için, karmaşık bir oda adı (şifre değiştirme olarak) kullanmayı söyleyebilirim, bu nedenle davetsiz misafirler oda adınızı tahmin edip ele geçiremez
 • Medya oynatıcı yolu: Syncplay benim durumumda medya yürütücüsünün yolunu tahmin etti, ancak bu sizin için değil, mpv, VLC veya her izleyicinin kullanmak istediği medya oynatıcı yolunu girin

2. Syncplay’i çalıştırın / bağlayın

Syncplay penceresinde büyük bir düğme göreceksiniz. Click Store configuration and run Syncplay – tıkla. Bu, yapılandırılmış medya oynatıcıyı (örn. Mpv) açar ve Senkronizasyon ayarlarına girdiğiniz odaya katılır:

Senkronizasyon bağlandı

3. Tüm izleyiciler için aynı senkronize videoyu oynatma

Oynatılan videoyu 2 bilgisayarda İnternet üzerinden senkronize
Sol: Ubuntu 20.04 Syncplay ile VirtualBox’ta çalışıyor / Sağ: Syncplay ile gerçek Linux masaüstüm; ikisi de aynı, senkronize videoyu oynatıyor

Şimdi video oynatmak, videoyu medya oynatıcı penceresinin üstüne sürükleyip bırakmak kadar basittir (Syncplay’den bir video veya bağlantı da açabilirsiniz) File Menü). Her izleyici bunu yapmalıdır. Sürükle ve bırak durumunda dosya aynı olmak zorunda değildir (paylaşılan çalma listesi kullanılırken farklıdır – aşağıya bakınız), ancak süresi aynı olmalıdır.

Aynı şekilde, bir YouTube bağlantısını bir web tarayıcısından medya yürütücü penceresine sürükleyip bırakarak tüm izleyicilerle senkronize olarak oynatabilirsiniz (tüm görüntüleyenler aynı bağlantıyı kullanarak bunu yapmalıdır).

Bağlantıyı sürükleyip bıraktığınız alan adının Syncplay’de beyaz listeye alınması gerektiğini ve varsayılan olarak yalnızca youtube.com (ve youtu.be) öğesinin beyaz listeye alındığını belirtmek gerekir. Eşzamanlama ayarlarında (Eşitleme bağlı olmadığında: Güvenilen etki alanları listesine istediğiniz etki alanlarını ekleyin: etkinleştirme Show more settings Syncplay penceresinin altında, ardından Sync kenar çubuğunda ve düzenleyebileceğiniz güvenilir alanların bir listesini görürsünüz; Syncplay bağlandığında: Advanced menu -> Set trusted domains).

Herkes videoyu oynatmaya hazır hale getirdikten sonra SPACE kendinizi hazır olarak işaretlemek ve videoyu oynatmaya başlamak için. Veya I'm ready to watch Syncplay penceresinin altındaki onay kutusunu işaretleyin ve herkes hazır olduğunda medya oynatıcı penceresini odaklayın ve SPACE.

Görüntüleyen her duraklattığında, duraklattığında veya atlamadığında, bu eylem aynı sunucudaki aynı odaya bağlı tüm izleyicilere / medya oynatıcılara uygulanır.

Daha

Videoları oynatmanın başka bir yolu da onları Syncplay penceresindeki paylaşılan oynatma listesine sürükleyip bırakmaktır. Ancak bunu yapmadan önce, oynatmak istediğiniz medya dosyalarını içeren klasörleri eklemelisiniz: paylaşılan oynatma listesinin içine sağ tıklayın, Set Media Directoriestıklayın ve oynatmak istediğiniz videoları içeren klasörü seçin (Syncplay’in tarama sorunları olabileceğinden, çok sayıda dosya içeren bir dizin eklemeyin). Her izleyici bunu yapmalıdır. Ardından, Syncplay paylaşılan oynatma listesindeki bu klasörden bir video dosyasını sürükleyip bırakın; aynı dosya, eklenen medya dizinindeki tüm görüntüleyenler için mevcut olmalı ve tam olarak aynı dosya adına sahip olmalıdır (videoyu videonun üstüne sürükleyip bırakarak aksine) medya oynatıcı penceresi).

Paylaşılan çalma listesinde dosya adı kırmızı renkte gösteriliyorsa, dosya bu odaya bağlı tüm bilgisayarlarda bulunamadı demektir. Dosya tüm bilgisayarlarda bulunduğunda rengi siyaha döner. Syncplay’de seçin, medya yürütücüyü odaklayın ve SPACE kendinizi hazır olarak işaretlemek ve oynamak için.

Mpv video oynatıcı penceresinin üstündeki diğer izleyicilerle sohbet etmek ister misiniz? Basın Entermesajınızı yazın, ardından Enter mesajı tekrar gönderin. Konum, yazı tipi, renk vb. Synplay ayarlarından yapılandırılabilir (etkinleştir Show more settings buna erişmek için).

h / t Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları teruakohatu HN

Daha Fazla Göster
Kapalı