Linux

Timekpr-nExT, Bilgisayar Kullanımını Sınırlamak İçin Bir Linux Ebeveyn Kontrol Programıdır


Timekpr-sonraki müşteri

Timekpr-GELECEK Bir bilgisayarda çocuk aktivitesini sınırlamak istiyorsanız, Linux için grafik ebeveyn kontrolü aracıdır. Python / GTK3 kullanan uygulama, hem X11 hem de Wayland’ın altındaki GNOME, Xfce, Tarçın, KDE Plazma, Birlik, Deepin ve Budgie dahil olmak üzere birden fazla masaüstü ortamıyla çalışıyor.

Uygulama, önceden tanımlanmış erişim kurallarını belirleyerek bazı kullanıcı hesapları için bilgisayar kullanımını sınırlayabilir. Günlük bilgisayar saati kullanım sınırlarını ayarlayabilirsiniz – ya bir hesabın bilgisayara erişebileceği günde / saat sayısını ayarlayarak veya bir saat aralığı belirleyerek. Ayrıca haftalık ve aylık bilgisayar kullanım sınırlarını belirleyebilirsiniz. Süre dolduktan sonra, kullanıcı otomatik olarak çıkış yapar.

İstemci (bilgisayar erişim sınırlarını belirlediğiniz kullanıcı hesabı – makalenin en üstündeki ekran görüntüsüne bakın), bugün için kalan süreyi, günlük sınırlarını görebilir ve zamanın geldiğinde bildirimlerin görüntülenmesini yapılandırabilir süresi dolmak üzere veya limit değişiklikleri olduğunda.

Timekpr-nExT, yerine geçti.
Timekpr-Revived (şimdi kullanımdan kaldırıldı), ki kendisi bir eski çatal Timkpr (terk edilmiş, 2012'den beri güncellenmedi) uygulama. Geliştirici, Timekpr-Revived’ün, servis programı ile müşteri uygulaması arasındaki “senkronizasyon” gibi bazı eksikliklerinin olduğunu, kullanıcının gece yarısından sonra atılmadan çalışamayacağını, uyku desteği olmadığını, zaman veya ay ödeneği bulunmadığını vb. Ayrıca, Timekpr-Revived, PAM'ı (Timekpr-nExT logind, systemd'nin bir parçası olarak kullanırken) görüntüleme yöneticisi yapılandırma dosyasını değiştirirken istilacıydı ve tahsis edilen süre dolduğunda giriş yapmaya çalışan kullanıcılar için yanlış hata mesajları gösterdi. Bu, tüm geliştirici tarafından açıklanmıştır bu sayfada.

Ebeveyn kontrolü yazılımı, kullanıcının karşılaştığı iki parçadan oluşur – zaman sınırlaması olan kullanıcı hesabı için kalan süreyi ve bildirimleri gösteren istemci ve bilgisayarda düzenli kullanıcı hesaplarında harcanan zamanı sınırlamak için kullanılan yönetim kullanıcı arayüzü .

Timekpr-sonraki yapılandırma yönetimi
Timekpr-nExT yönetim arayüzü

Timekpr-nExT özellikleri:

 • Günlük limitler: Uygulamayı, haftanın her günü için bilgisayarı belirli bir dakika / saat boyunca kullanmaya izin verecek şekilde yapılandırabilir veya bir saat aralığı belirleyebilirsiniz.
 • Haftalık ve aylık limitler: haftalık veya aylık bir zaman sınırı belirtin
 • Görüntüle bildirimleri Giriş yaparken, kullanıcıyı bilgisayarı o gün içinde kullanmak için sınırlı bir süreye sahip olup olmadığını ve kalan süreyi bildirir. Bu uygulama aynı zamanda, erişim zamanının tükenmek üzere olduğu zamanlarda kullanıcıyı kalan süreye bildirir
 • Appindicator / tepsi simgesi kalan zaman bilgisine, kullanıcı özelliklerine (oturum açıldığında bildirimlerin etkinleştirilmesine veya devre dışı bırakılmasına izin veren) ve Timekpr Kontrol Paneli
 • Ekstra Timekpr Kontrol Paneli seçenekleri şunlardır:
  • Yönetici mevcut gün için kolayca zaman ekleyebilir veya çıkarabilir
  • isteğe bağlı olarak etkin olmayan süreyi (ekran kilitliyken) izleyin (veya izlemeyin)
  • yapılandırılabilir uyarı süresi, yoklama aralığı, vb.
  • hangi oturumların izleneceğini seçin
  • kullanıcıları izlemenin dışında tut
 • Çok kullanıcılı destek: Timekpr-nExT, her kullanıcı hesabı için farklı ebeveyn kontrol programları oluşturmanıza olanak sağlar

Timekpr-nExT’in, masaüstü bilgisayarlarda desteklenen masaüstü ortamlarıyla ilgili bazı çelişkili bilgilere sahip olduğunu belirtmekte fayda var. proje sayfası. Sayfanın üst kısmında geliştirici, bu uygulamanın Xfce, Tarçın, KDE, GNOME 3, Unity, Deepin ve Budgie üzerinde çalıştığını onaylar, ancak okumaya devam ederseniz Timekpr-nExT'nin Kubuntu'da çalışmadığını söyleyen bir bölüme geçersiniz. Örneğin 18.04. Aslında Timekpr-nExT'i Kubuntu 18.04'te denedim ve araç sorunsuz çalışıyor (GTK3 uygulaması olmasına rağmen).

Timekpr-nExT ebeveyn kontrolü uygulamasını kullanma

Bir kullanıcının bilgisayar erişimini sınırlandırmak amacıyla Timekpr-nExT uygulamasını kullanmak için uygulamayı menüden başlatın – ile başlayan Timekpr-nExT menü öğesini başlatmak isteyeceksiniz. SU bilgisayar kullanımını kontrol etmek için kullanılan.

Ardından, erişim süresini sınırlamak istediğiniz kullanıcıyı Username açılan listeden tıklayın Daily limits veya Weekly & Monthly limitsve o kullanıcı hesabı için ayarlamak istediğiniz takvimi seçin. Tıklamayı unutma Apply daily limits düğmesini veya aksi halde değişikliklerinizi etkilemez. Bunu, bilgisayara sınırlı erişimi olmasını istediğiniz her kullanıcı için yapın.

Sanırım bu açık olmalı ama yine de söyleyeceğimi düşündüm: oturum açma süresini / erişim saatlerini sınırladığınız kullanıcının yönetici erişimi olmamalıdır, aksi takdirde kullanıcı bu aracı kullanılamaz hale getirerek ebeveyn sınırlarını değiştirebilir veya kaldırabilir.

Bahsetmek istediğim bir diğer önemli husus da Timekpr-nExT tepsi simgesinin çalışması için bir tepsi / aplikatör desteği gerektirmesidir. Bu nedenle, GNOME Shell kullanıyorsanız, bir tepsiniz olduğundan emin olun (ör. AppIndicator Desteği uzatma – bu eklenti varsayılan olarak kurulduğundan, Ubuntu'da bu gerekli değildir.

Timekpr-nExT uygulamasını yükleyin

Ubuntu için Timekpr-nExT paketleri (Xubuntu veya Kubuntu gibi Ubuntu lezzetleri dahil) ve Linux Mint gibi Ubuntu tabanlı Linux dağıtımları ve Arch Linux vardır.

Timekpr-nExT'yi Ubuntu / Linux Mint içine PPA'sını kullanarak kurabilirsiniz – PPA'yı eklemek ve Timekpr-nExT'i kararlı şekilde kurmak için bu komutları kullanın:

sudo add-apt-repository ppa:mjasnik/ppa
sudo apt update
sudo apt install timekpr-next

DEB’yi PPA eklemeden de indirebilirsiniz. bu bağlantıyı ziyaret (en son sürüme geçmek için aşağı kaydırın).

Arch Linux'ta, Arch Linux Kullanıcı Deposunda Timekpr-nExT’i bulabilirsiniz. kararlı sürüm ya da en son Git.

Kaynağı indirmek için kontrol edin Launchpad'de Timekpr-nExT.

Daha Fazla Göster
Kapalı