Linux

Ubuntu 20.04, Fedora 32, Debian Bullseye Veya Sid ve Arch Linux Veya Manjaro’ya Pop Shell Döşeme Uzantısı Nasıl Yüklenir (Yalnızca Xorg)


Pop! _OS 20.04 bugün piyasaya sürüldü ve muhtemelen en iyi yeni özellik Pop KabuğuGNOME masaüstü için gelişmiş döşeme penceresi yönetimine sahiptir.

Ama bu sadece Pop! _OS için değil. GNOME Shell 3.36 kullanıyorsanız, şu anda Pop Shell’i deneyebilirsiniz. Bu makalede, Ubuntu 20.04, Fedora 32, Debian Bullseye veya Sid ve Arch Linux / Manjaro’ya nasıl yükleneceği açıklanmaktadır. Sadece Xorg üzerinde çalışıyor; Wayland ile denedim ve GNOME masaüstünü dondurarak otomatik döşemeyi etkinleştirdim (bu bir bilinen hata).

Pop Shell otomatik döşeme
Ultra geniş bir monitör kullanarak Ubuntu 20.04 masaüstümde otomatik döşemeli Pop Shell

İlk olarak, Pop Shell hakkında biraz daha. Bu Pop Shell’in kısa bir özetidir. Oluşturmanın arkasındaki motivasyon, bir özellik özeti ve derinlemesine kullanım dahil olmak üzere çok daha fazlası için lütfen Pop Shell’e bakın. belgeleme.

Bu GNOME Kabuğu uzantısı “Windows’da hızlı ve mantıklı gezinme ve yönetim sağlayan klavye tabanlı bir katman“, ve o sahip iki mod: istifleme ve otomatik döşemeböylece kullanıcılar ihtiyaç duyduklarını seçebilirler. Bu iki mod arasında geçiş yapmak üst çubuktaki uzantı menüsünden yapılabilir: Windows’u Döşe seçeneğini devre dışı bırakın ve yığın modunu kullanacaksınız.

Yığınlama (yüzen) modunda, pencerelerin geleneksel masaüstünde olduğu gibi üst üste binmesine izin verilirken, otomatik döşeme modunda, Pop Shell, pencerelerin otomatik olarak döşendiği bir döşeme penceresi yöneticisi deneyimi sağlar.

Pop Shell ile istifleme modunu kullanırken bile, pencereleri taşıyabileceğiniz ve yeniden boyutlandırabileceğiniz, ızgaraya yapıştırabileceğiniz, klavyeyi kullanarak pencere odak geçişi ve daha pek çok şey gibi ızgara tabanlı bir ekran gibi bazı isteğe bağlı döşeme penceresi yönetim özellikleri elde edersiniz.

Pop Shell başlatıcısı
Pop Shell Başlatıcı

Pop Shell ayrıca kendi başlatıcısıyla birlikte gelir (Super + /). Bu sadece uygulamaları başlatmak için değil, aynı zamanda pencereler arasında geçiş yapmak (ızgarada seçilen uygulamayı vurgulamak), komutları doğrudan veya bir terminalde yürütmek için kullanılabilir ve hatta bir hesap makinesi moduna sahiptir.

Pop Shell uzantı menüsü üst çubuğu
Pop Shell uzantı menüsü

Üst çubuktaki Pop Shell menüsünden, pencereler arasındaki boşluğun boyutunu ayarlayabilirsiniz ve Pop Shell’in etkin pencere ipuçlarını göstermesi gerekiyorsa (varsayılan olarak sarı olan bir kenarlık).

Pop Shell uzantı ayarları
Pop Shell uzantı ayarları

GNOME Tweaks veya yeni Uzantılar uygulaması kullanılarak erişilebilen uzantı ayarlarında birkaç seçenek daha bulabilirsiniz:

  • Pencere başlıklarını göster (pencere başlıklarını göstermek veya gizlemek için; bu çoğu zaman işe yaramıyor gibi görünüyor)
  • Izgaraya Yapış (yığınlama modu için: fareyi hareket ettirmek ve yeniden boyutlandırmak için kullanırken ızgaraya pencere yapışmasını sağlar)
  • Hem iç hem de dış boşlukların boyutunu değiştirme

Pop Shell döşeme penceresi uzantısı proje sayfası bunun beta olduğunu söyleyen bir mesaj göstermeye devam ediyor, ancak Pop! _OS 20.04 bunu varsayılan olarak içerdiğinden, şimdiye kadar oldukça kararlı olduğunu söylemek güvenli. Bu makalede bahsettiğim bazı sorunlar hala var (Wayland’da masaüstünü dondurmak gibi). Çözülmemiş olanlara da göz atın GitHub sayfasındaki sorunlar.

Bu Pop! ‘ta Pop Shell otomatik döşeme özelliğini sunan bir System76 videosudur. _OS 20.04:

Bir başka ilginç fayans GNOME Shell uzantısı, Material Shell’dir, ancak şu anda oldukça hatalıdır.

Ubuntu 20.04, Fedora 32, Debian Bullseye Or Sid ve Arch Linux / Manjaro’ya Pop Shell (döşeme penceresi uzantısı) nasıl kurulabilir (yalnızca Xorg)

Pop Shell’in sadece GNOME Shell 3.36 ile çalıştığını ve şimdilik sadece Xorg altında çalıştığını hatırlatmalıyım (şu anda Wayland’da masaüstü donuyor), bu yüzden devam etmeden önce bunu kullandığınızdan emin olun. Fedora 32 kullanıyorsanız ve bu döşeme GNOME Shell uzantısını kullanmak istiyorsanız, varsayılan Wayland oturumundan Xorg’a geçmeniz gerekir. (çıkış yapın, kullanıcı adınızı tıklayın ve sağ alt taraftaki dişli düğmesinden Xorg’da GNOME’u seçin).

Pop Shell’i kurmanın bazı GNOME klavye kısayollarını değiştirme (sadece Pop Shell sayfasında belirtilenler değil, aynı zamanda çalışma alanı değiştirme, bir pencereyi farklı bir çalışma alanına taşıma vb. gibi – bu makalede Pop Shell Kısayolları ekran resminde bulunanları da görebilirsiniz).

Artık bu döşeme penceresi uzantısını kullanmak istemediğinize karar verirseniz, tüm GNOME klavye kısayollarını sıfırlamanız gerekir (orada bir Reset All düğme Settings -> Keyboard shortcuts, başlık çubuğunda; bu, tüm GNOME klavye kısayollarını sıfırlar ancak özel kısayolları sıfırlamaz; Settings -> Keyboard shortcuts pencere).

Pop Shell, Fedora 32 vm’de çalışıyor (henüz Wayland ile çalışmadığı için Xorg oturumu!)

Manjaro’da Pop Shell döşeme (bir vm’de çalışıyor, bu yüzden ekran küçük)

Şimdi Pop Shell’i yükleyelim. GNOME Shell 3.36 (X11 üzerinde çalışıyor) yanında, bunu oluşturmak için TypeScript 3.8 ve GNU Make’a ve GitHub’dan en son Pop Shell uzantı kodunu almak için Git’e ihtiyacınız olacak. Bunları aşağıdaki gibi kurun:

  • Ubuntu 20.04 / Debian Bullseye (test) veya Sid (kararsız) çünkü bunlar sadece GNOME Shell 3.36:
sudo apt install node-typescript make git
sudo dnf install nodejs npm make git

Dnf install komutu içermiyor nodejs-typescript Fedora 32’nin bu paketin çok eski bir sürümü olduğundan, TypeScript 3.8’i yüklemek için 3 seçeneğiniz vardır: NVM, global paketleri kök olmadan yüklemek için npm almak üzere bu makalenin ikinci bölümündeki komut dosyasını kullanın veya çalıştırın npm -g typescript kök olarak – ikincisini önermiyorum).

  • Arch Linux / Manjaro: Pop Shell şurada mevcut: AUR böylece Pop Shell döşeme penceresi uzantısını herhangi bir ek adım olmadan yükleyebilirsiniz (aşağıdaki derleme / yükleme adımlarına gerek yoktur).

Artık GitHub’dan Pop Shell kodunu alabilir, mevcut kullanıcı için GNOME 3.36 masaüstünüzde oluşturabilir ve yükleyebilirsiniz:

git clone https://github.com/pop-os/shell

cd shell

./rebuild.sh

Uzantı yüklendikten sonra GNOME Kabuğu oturumunuz yeniden başlatılacak ve üst panelde Pop Shell simgesini görmelisiniz.

Otomatik döşemenin varsayılan olarak devre dışı bırakıldığını belirtmek gerekir, üst panelden Pop Shell simgesinden etkinleştirin (Döşeme Pencerelerini AÇIK olarak değiştirin).

Ayrıca, Pop Shell uzantısı DEB paketini Pop! _OS PPA’dan yüklemenizi önermiyorum, çünkü bu uygun anahtar bağlarını ayarlamaz. Uzantıyı rebuild.sh komut dosyasını kullanarak Pop Shell ile kullanılacak klavye kısayollarını ayarlar.

Çakışan birkaç klavye kısayolunu düzeltin

Daha önce de belirttiğim gibi, Pop Shell bazı GNOME klavye kısayollarını değiştirir. Bu, rebuild.sh eklentiyi de yükleyen komut dosyası.

Pop Shell’i bir süre kullandıktan sonra, bazı kısayolların bu komut dosyası tarafından değiştirilmediğini fark ettim, bu nedenle bazı GNOME Kabuğu klavye kısayollarıyla çakışıyorlar. Ben sadece 4 fark ederken, daha fazla olabilir, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun (ve daha fazla bulursanız yorumlarda bana bildirin!).

Bu çakışan kısayollar Shift + Super + Up, Shift + Super + Down, Super + Up ve Super + Down. İlk ikisi için, Pop Shell bir pencereyi bir çalışma alanında yukarı veya aşağı taşımak için bu klavye kısayollarını atar, ancak pencereyi bir monitör yukarı veya aşağı taşımak için varsayılan olarak (GNOME tarafından) atanırlar. İçin Super + Up ve Super + Down, Pop Shell bunu odağı pencereler arasında değiştirmeye (diğer yön tuşlarıyla birlikte) atarken GNOME Shell bunu bir pencereyi büyütmek ve geri yüklemek için kullanır.

Klavye kısayolu GNOME Ayarları devre dışı bırakıldı

Yani gitmek isteyeceksin Settings > Keyboard Shortcuts ve devre dışı bırakın (üzerlerine tıklayın, ardından bir klavye kısayolu girmeniz istendiğinde, Backspace bu kısayolu devre dışı bırakmak için) “Pencereyi bir monitör aşağı taşı”, “Pencereyi bir monitör yukarı taşı”, “Pencereyi büyüt” ve “Pencereyi geri yükle” kısayolları.

Pop Shell Kısayollarını Yükleme (isteğe bağlı)

Ayrıca yüklemek isteyebilirsiniz Pop Shell Kısayolları. Bu, tıklattığınızda açılan Pop Shell klavye kısayollarını listeleyen basit bir iletişim kutusudur. View All Pop Shell üst çubuk menüsünde ve isteğe bağlıdır. Basit görünse de, aslında Pop Shell’den daha fazla yapı bağımlılığına sahiptir.

Alternatif olarak, yüklemek istemiyorsanız, Pop Shell klavye kısayollarına sahip olmak için aşağıdaki ekran görüntüsünü kaydedebilirsiniz (yeni bir tarayıcı sekmesinde tam boyutta açmak için orta tıklayın ve oradan kaydedin):

Pop Shell klavye kısayolları

Pop Shell kısayollarının ekran görüntülerini depo sayfası güncel değil.

Bunu sisteminizde yüklemeyi tercih ederseniz (bu şekilde hem Pop Shell hem de Pop Shell Kısayollarını aynı anda yükleyebilirsiniz, böylece kısayolları eşleşir – daha sonra değişmeleri durumunda). Pop Shell üst çubuk menüsünde aşağıdaki gibi ilerleyin.

Ubuntu / Debian için, Pop Shell Kısayolları DEB’yi indirebilirsiniz buradan (bağımlılığı yoktur) veya aşağıdaki gibi kendiniz oluşturun.

Pop Shell Kısayolları bağımlılıklarını yükleyin:

  • Ubuntu 20.04 / Debian Bullseye (test) veya Sid (kararsız):
sudo apt install cargo rustc libgtk-3-dev
sudo dnf install cargo rust gtk3-devel
sudo pacman -S rust gtk3

Şimdi Pop Shell Kısayollarını git deposunu klonlayın, oluşturun ve kurun:

git clone https://github.com/pop-os/shell-shortcuts

cd shell-shortcuts

make

sudo make install

Pop Shell nasıl kaldırılır ve klavye kısayolları nasıl sıfırlanır

Bu talimatların, bu makalede açıklandığı gibi kurulmuş olan Pop Shell’i kaldırmak için olduğunu ve Pop! _OS 20.04’ten kaldırmak için olmadığını belirtmek gerekir. Bu uzantı Pop! _OS 20.04 üzerinde çalışmaz, çünkü uzantı geçerli kullanıcı için değil, sistem çapındadır.

Pop Shell hoşunuza gitmedi mi? Sorun değil, hadi kaldıralım. GNOME Tweaks (Uzantılar sekmesinde) veya Uzantılar uygulamasını kullanarak uzantıyı devre dışı bırakarak başlayın. Ardından, ~/.local/share/gnome-shell/extensions ve pop-shell@system76.com veya dosya yöneticinizi kullanarak klasörü kaldırın veya kaldırmak için aşağıdaki komutu kullanın:

rm -r ~/.local/share/gnome-shell/extensions/pop-shell@system76.com

GNOME Ayarları klavye kısayollarını sıfırla

Büyük olasılıkla GNOME klavye kısayollarını da varsayılanlarına sıfırlamak isteyeceksiniz. Açık Settings, tıklamak Keyboard Shortcuts ve kenar çubuğunda bir Reset All... düğmesini tıklayın. Tıklayın ve GNOME klavye kısayolları varsayılan değerlerine döndürülecek.

Bundan sonra GNOME Shell’i yeniden başlatın: basın Alt + F2 ve yazın r, ardından Enter veya oturumu kapatıp yeniden oturum açın.

Pop Shell Kısayollarını yüklediyseniz, aşağıdakilerle kaldırabilirsiniz:

sudo rm /usr/local/bin/pop-shell-shortcuts
Daha Fazla Göster
Kapalı