Linux

Ubuntu Depolarını VirtualBox'u Oracle Tarafından Sağlanan VirtualBox'a Yükseltme Nasıl Onarılır


VirtualBox sürücü hatası

Ubuntu 19.10'a yükselttiğimde VirtualBox'ı Ubuntu depolarından kurdum, çünkü yine de Oracle tarafından sağlanan sürümle aynıydı. Ancak, Oracle VirtualBox web sitesinden indirilen VirtualBox 6.1'e yükselttiğimde, artık herhangi bir sanal makineye başlayamadığımı fark ettim, bir hata alıyorum.

Bu makalede, Oracle’dan indirilen VirtualBox’a nasıl düzgün bir şekilde yükseltilebileceği açıklanmaktadır. indirme VirtualBox web sitesinden veya Oracle VirtualBox deposu) sisteminizde yüklü VirtualBox Ubuntu depoları sürümüne sahipseniz. Bu, Linux Mint, temel işletim sistemi ve Pop! _OS gibi Ubuntu tabanlı Linux dağıtımları kullananlar için de geçerlidir.

Ubuntu depolarından VirtualBox'tan Oracle tarafından sağlanan VirtualBox'a yükseltme yapılırken bir iletişim kutusunda gösterilen hata:

The virtual machine 'Your machine name' has terminated unexpectedly during startup with exit code 1 (0x1).

Result Code: 
NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Component: 
MachineWrap
Interface: 
IMachine {85632c68-b5bb-4316-a900-5eb28d3413df}

Bundan sonra başka bir iletişim kutusu açılır ve şunu gösterir:

TR3InitEx failed with rc=-1912 (rc=-1912)
The VirtualBox kernel modules do not match this version of VirtualBox. The installation of VirtualBox was apparently not successful. Executing
'/sbin/vboxconfig'
may correct this. Make sure that you are not mixing builds of VirtualBox from different sources.
where: supR3HardenedMainInitRuntime what: 4 VERR_VM_DRIVER_VERSION_MISMATCH (-1912) - The installed support driver doesn't match the version of the user.

Önerilen çalıştırma sudo /sbin/vboxconfig komutu bu sorunu çözmez.

Olmazsa, neden Ubuntu havuzlarından Oracle yerine sağlanan VirtualBox'u kurmalısınız? Benim durumumda, en son özellikleri kullanabilmek istiyorum.

Ubuntu, VirtualBox için büyük sürüm güncellemelerini göndermez, bu nedenle kullanıcılar, kullandıkları Ubuntu sürümü çıktığında piyasaya sürülen VirtualBox sürümüyle takılıp kalırlar. Örneğin. Ubuntu 18.04 ve Linux Mint 19. *, depolarında VirtualBox 5.2'e sahipken, Ubuntu 19.10'da VirtualBox 6.0 vardır. VirtualBox’ın en son sürümü 6.1’dir, bu nedenle bu sadece Ubuntu 20.04 kullanıcıları için Ubuntu depoları üzerinden mümkün olacaktır.

Peki neden bu oluyor ve nasıl düzeltilir?

VirtualBox'ı Ubuntu depolarından kurduğunuzda, toplam 3 paketin kurulu olduğunu göreceksiniz:

$ sudo apt install virtualbox
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following NEW packages will be installed:
  virtualbox virtualbox-dkms virtualbox-qt
...

Oracle VirtualBox deposunu ekler ve en son VirtualBox 6.1'i yüklerseniz, bu paketlerden ikisi kaldırılır, ancak biri sistemde tutulur:

$ sudo apt install virtualbox-6.1
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following packages will be REMOVED:
  virtualbox virtualbox-qt
The following NEW packages will be installed:
  virtualbox-6.1
...

Bu nedenle, Oracle tarafından sağlanan VirtualBox yazılımı kaldırılmadığından bu sorun yaşanıyor virtualbox-dkms Ubuntu / Linux Mint paketinde. Düzeltme çıkarmaktır virtualbox-dkms ve sonra koş /sbin/vboxconfig kök olarak:

sudo apt remove virtualbox-dkms
sudo /sbin/vboxconfig

Oracle deposundan yüklenen VirtualBox şimdi Ubuntu, Linux Mint, Pop! OS, temel işletim sistemi veya kullandığınız Ubuntu tabanlı Linux dağıtımı üzerinde düzgün çalışmalıdır.

Related: VirtualBox Misafir Eklemeleri Ubuntu, Linux Mint, Debian, Fedora ve openSUSE'de Kurulum (Nasıl Yapılır)

Hala bir hata görüyorsanız, ancak şuna benzeyen farklı bir hata varsa:

Implementation of the USB 2.0 controller not found!
Because the USB 2.0 controller state is part of the saved VM state, the VM cannot be started. To fix this problem, either install the 'Oracle VM VirtualBox Extension Pack' or disable USB 2.0 support in the VM settings.
Note! This error could also mean that an incompatible version of the 'Oracle VM VirtualBox Extension Pack' is installed (VERR_NOT_FOUND).

Result Code: 
NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Component: 
ConsoleWrap
Interface: 
IConsole {872da645-4a9b-1727-bee2-5585105b9eed}

Çalıştırmayı denediğiniz makinenin VirtualBox Extension Pack desteği ile kurulduğu anlamına gelir, bu nedenle çalışması gerekir. VirtualBox'a gidin indirme sayfasıVirtualBox Oracle VM VirtualBox Uzantı Paketi'ni edinin, uzantı paketi dosyasına çift tıklayın. vbox-extpack eklentisi) ve bunu kurmanıza izin veren VirtualBox ile açılmalıdır. Makine daha sonra beklendiği gibi çalışacaktır.

Daha Fazla Göster
Kapalı