Teknoloji

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu VPS kontrol panelini kullanmak için 5 güvenlik ipucu


Sanal Özel barındırmada yeni olan kullanıcılar, WHM Cpanel gibi önceden yüklenmiş barındırma kontrol panellerine sahip olmaları veya biraz para kazanmak için bazı ücretsiz veya açık kaynaklı VPS sunucu kontrol panellerini kurmaları önerilir. Ancak, kontrol panellerini kullanmanın temel nedeni, web sunucularını ve veritabanlarını kullanma ve yönetme kolaylığına sahip olmaktır; izleme ve diğer görevlerle birlikte.

Piyasada birçok ücretsiz / açık kaynak kodlu VPS ana bilgisayar kontrol paneli vardır. Pek çok yeni oyuncu, iyi performans isteyenlerin ve bloglarının veya web sitesinin yoğun trafiğini kaldıracak bir sunucunun genellikle VPS'yi tercih etmesine karşın, komutlara aşina olmadıklarında kötü bir şekilde takıldı. Bu gibi durumlarda, bir VPS ana bilgisayar kontrol paneli iş verimliliğini artırmak için onlara çok yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, ücretsiz VPS kontrol panelinin kullanılması, önemli bir güvenlik problemi olasılığına sahiptir. 8 Nisan 2018'de VestaCP güvenlik açığı, Digital Ocean sunucularının istenmeyen trafikten muzdarip olmasına neden oldu, bu nedenle DigitalOcean, VestCP'nin varsayılan bağlantı noktasını, yani 8083'ü kapattı ve 5600 bağlantı noktasına izin vermeye başladı.

Her ne kadar, popüler Linux kontrol panelinde VestaCP'in 0 günlük bir güvenlik açığı olduğu tespit edildi, ancak bazı insanlar topluluk tarafından titizlikle test edilen kararlı sürümden önce ellerini ve ayaklarını REPO'ya yerleştirebilirler.

Sebep ne olursa olsun, herhangi bir özgür veya açık kaynaklı barındırma kontrol panelini kullanırken güvenlik yüksek öncelikli olmalıdır. Her şeyin güvenli olduğundan emin olmak için izlememiz gereken bazı ipuçları…

VPS CP forumlarına göz kulak olun

Web sunucunuzu yönetmek için hangi ücretsiz VPS kontrol panelini kullanıyor olursanız olun, yaklaşmakta olan güvenlik duyarlılıklarından haberdar olmak için ilgili forumları ziyaret etmelisiniz.

VPS CP forumlarına göz kulak olun

Açık kaynaklı kontrol panellerinin çoğu, topluluğa yöneliktir; bu, çok sayıda geliştirici ve kullanıcının herhangi bir yeni hatayı bulmak ve bunları forumlarda bildirmek için test etmeye devam ettiği anlamına gelir. Bu nedenle, yönetici güncelleme yamasının ne zaman ve nasıl kullanılacağını bilmek için yüklü VPS kontrol panelinin ya da forumun haber bölümünü ziyaret etmelidir.

Ayrıca, resmi forum ilk önce panelin düzeltme ekini ve güncelleme programını yayınlayacak ve paneli zayıflıkları gidermek için güncelleme, kayıpları azaltmanın en hızlı yoludur.

Sanal Özel sunucunun kendisinin güvenliği

Sunucunun güvenliği çoğu kişi tarafından genellikle göz ardı edilir. Aslında, VPS kontrol paneli iyi çalışıyor olsa bile, VPS'nin kendisinin güvenliği yeterince iyi değilse, kontrol panelinin sertleşmesi boşa çıkar.

Sunucunun güvenliğini sağlamak için en iyi uygulama, güvenilir, büyük bir isim ve büyük destek ile bir VPS satın almaktır. Örneğin GoDaddy, DigitalOcean ve diğerleri (sadece bir örnek olarak bu VPS'ler için önerilmez).

Sanal Özel sunucunun kendisinin güvenliği

VPS kontrol panelinde bir sorun varsa, ipuçlarını web sitesi günlüğünde görebilirsiniz. Bir kullanıcı gibi sunucu günlüğü analiz araçlarını kullanabilir ngxtop ve GoAccess.

Sunucunun saldırıya uğraması durumunda, temel olarak log + performans izleme çizelgesindeki istisna bilgileri görülebilir, bu da sorunu hızla bulmamıza yardımcı olur. Performans izlemesi için, denilen açık kaynaklı bir araç kullanılabilir. Netdata. Görmek: Netdata'nın Windows veya Ubuntu'ya nasıl kurulacağı.

Uzaktan felaket kurtarma işleminin veri yedekleme ve dağıtımı

Verilerinizi yedeklemenin hepimiz sizi gelecekteki her türden zor durumdan kurtarabileceğini biliyoruz, ancak kaç kişi bunu takip ediyor.

Herhangi bir özgür ve açık kaynak kodlu VPS barındırma kontrol paneli kullanıyorsanız, tüm web sitesinin ve Kontrol paneli verilerinin zaman zaman yedeklenmesi bir alışkanlık olmalıdır.

Biri ayrıca bazı üçüncü taraf bulut sürücülerini uzaktan felaket kurtarma yedekleme çözümlerini uygulamak için VPS ana bilgisayar veri senkronizasyonu olarak da yapılandırabilir.

Veri yedekleme sanal özel sever

Kısacası, veriler paha biçilmezdir ve gelecekte, bir bilgisayar korsanlığı sorunuyla karşı karşıya kalırsak, en azından kesinti süresini azaltmak için en kısa sürede kurtarılabilecek web sitesi verilerimiz vardır.

Korsan eklentileri veya uygulamaları kullanmamanız önerilir

WordPress kullanıyorsanız, korsan veya kırık WordPress temaları, resmi olmayan eklentiler vb. Kullanmamanız önerilir. Bu dünyada hiçbir şeyin ücretsiz olmadığını ve bu dünyada neden birisinin ücretsiz olarak dağıtmak için ücretli bir eklenti veya tema satın alacağını bilmiyorsunuz. bir şey istemeli; bu nedenle, bu tür eklentilerin kötü niyetli kodlarla önceden gömülü olmaları muhtemeldir.

korsan eklentileri

WordPress web sitenizde zaten bir korsan öğe kullanıyorsanız, sorun oluşmamasını sağlamak için web sitesi program dosyalarınızda düzenli bir virüs kontrolü yapmanız gerekir. Kötü amaçlı yazılımları WordPress'ten kaldırmak için bazı eklentiler aşağıdadır.

Ücretsiz vazgeç, ücretli ya da manuel olarak kur

Bu ipucu rasyoneldir, sadece bunu yapmak için vaazlar vermektir. Evet, gücünüzü karşılayabilecek ve gönül rahatlığı istiyorsanız, sadece ücretli barındırma kontrol panellerine gidin.

Sanal özel barındırma satın alırken, ekstra para ödemek, yüksek güvenlikli WHM Cpanel'e kolayca erişmenizi sağlayabilir. Bu, yalnızca verimliliğinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda bir ana bilgisayar / web sunucusunu yönetmekle ilgili birçok yazılıma ve seçeneğe de erişim sağlar.

Ayrıca, paranız yoksa, Linux'u komut satırı üzerinden nasıl yöneteceğinizi öğrenmeli ve Nginx, MySQL, PHP ve diğer bina setlerini doğrudan, güvenli ve güvenli bir şekilde manuel olarak kurmalısınız.

Resmi web sitesinde bakım yapılmadan uzun süredir güncellenmemiş olan VPS panellerinin kullanılmaması önerilir.

Gaziler için, VPS panelinin ne kadar güçlü olursa olsun, VPS panelinin etkisinden mümkün olduğunca çabuk kurtulmanız önerilir; atmaya istekli olduğunuz sürece, el ile komutu kullanmak için el ile kullanabilirsiniz. Ayrıca, zorunlu komut dosyalarının da OpenSSL güvenlik açığı, Nginx güvenlik açığı, vb. Gibi sorunları olabilir, hepsinin dikkat etmesi gerekir.