UZAY

Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında herkesin bilmesi gereken 7 şey


1. Düşük Dünya yörüngesinde
ISS düşük Dünya yörüngesinde. Bu, uzayda olmasına rağmen hala Dünya'nın yerçekimine maruz kaldığı ve Dünya'ya geri döndüğü, ancak aslında Dünya'nın etrafına düşen hızda (saatte yaklaşık 17.500 mil) seyahat ettiği anlamına gelir. Tipik olarak Dünya yüzeyinin 250 mil yukarısındadır ve Dünya onun altında döndüğü için, ISS Dünya'yı her yörüngeye getirdiğinde, Dünya yüzeyinin farklı bir kısmı üzerindedir ve Dünya nüfusunun% 90'ını geçmektedir. Bu, gemideki astronotların sürekli değişen ve muhteşem bir görünüme sahip olduğu ve milyonlarca fotoğraf çektiği anlamına gelir.

görüntü

2. Eşi benzeri görülmemiş uluslararası ortaklığın sonucudur
ISS, 16 ülke (ABD, Rusya, Japonya, Kanada ve büyük Avrupa ülkeleri) arasında 20 yıldan fazla uluslararası işbirliğinin bir sonucudur. Yapması ve işletmesi 100 milyar doların üzerinde bir maliyeti var. Benzer bir maliyet veya kapsamda başka bir bilimsel proje düşünemiyoruz. Geldiğimiz en yakını CERN'deki 10 milyar dolarlık Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, ancak bu tamamen bir Avrupa girişimi.

3. Çok büyük bir bilimsel değere sahiptir
ISS aslında bilimsel bir değere sahip. Uzaydaki böyle büyük bir tesisin geliştirilmesi ve inşasında öğrenilenlerin yanı sıra, malzeme araştırması, ilaç keşfi ve Dünya gözlemi gibi alanlarda bilim araştırması yapmak için kullanılmıştır. Mikro gravite laboratuvarı, 103'ten fazla ülkedeki araştırmacılardan 2.400'den fazla araştırma araştırmasına ev sahipliği yaptı.

Ek olarak, Mars'ın ve ötesindeki görevleri planladığımız zaman, insanların nasıl değiştiği ve uzun süreli uzay savaşlarına nasıl uyum sağladıkları hakkında büyük miktarda bir şey öğrenildi.

4. Gece gökyüzündeki en parlak üçüncü nesnedir.
ISS çok büyük. Güneş enerjisi dizisi kanat açıklığı (240 feet), dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380 ile aynı uzunluktadır. Uzay istasyonu baştan sona 357 fit, bir Amerikan futbol sahasının tam uzunlukta bir utangaç. ISS, gece gökyüzünde çıplak gözle kolayca görülebilir. Sadece nerede arayacağınızı bilmeniz gerekiyor ve NASA'nın harika bir geliştirmesi var. ISS'yi tespit et servis – sadece e-posta adresinizi ve ev konumunuzu girin; ISS'nin geceleri genel olarak geçmesi gerektiğinde bildirim alacaksınız.

ISS'yi gerçek zamanlı olarak aşağıdaki adreste de izleyebilirsiniz:

http://www.isstracker.com

5. Bu bir hedef
ISS tipik olarak, istasyonu iyi çalışır durumda tutan ve bilim deneylerini yapan altı profesyonel astronottan oluşan bir ekip tarafından yönetilmektedir. Uluslararası Uzay İstasyonunu 18 ülkeden 230 kişi ziyaret etti. Ayrıca yedi özel vatandaşın hedefi olarak hizmet etti (sekiz misyonda, iki kez uçtu). Her özel vatandaş Uzay Macerası'nın müşterisiydi ve bir Rus Soyuz uzay gemisinde ISS'ye uçtu. Bkz deneyimleri hakkında video.

6. Müzik videosu için harika bir yer
ISS, Kanadalı astronot Chris Hadfield'in gösterdiği gibi bir müzik videosu için harika bir yer olarak hizmet ediyor. popüler viral video.

7. Yaygın özel alan uzmanlığı
ISS bir hükümet programıdır, ancak ilgili devlet uzay kurumları ile sözleşme altındaki özel şirketler tarafından oluşturulup yönetilmektedir. NASA bu adımı bir adım daha ileri götürdü ve “Ticari kullanıma Hazır Nakliye Hizmetleri” (COTS) almaya başladı. Bu, temel olarak, bir şirkete ISS'ye kargo teslim etmek için sabit bir fiyat ödüyor demektir. Bu, iki yeni roket ve uzay aracının (Orbital’in Antares ve Cygnus) ve SpaceX Falcon 9 ve Dragon'un gelişimine büyük katkıda bulundu.

NASA, Ticari Ekip Programı ile aynı konsepti astronotların ISS'ye ulaştırması için de bir adım daha ileri götürüyor. Boeing ve SpaceX, mürettebatı ABD'den ISS'ye taşımak için seçildi. Ticari Ekip Programının bir sonucu olarak, yeniden kullanılabilir yeni insanlı uzay aracının geliştirilmesinde büyük adımlar atılmıştır. Bu araçlar diğer uzay kuruluşları ve özel şirketler tarafından kullanılabilir.